Evrim Rızvanoğlu, hükûmetin elindeki 2053 yılı için belirlenen net sıfır emisyon hedefine ilişkin yol haritasının çelişkili olduğunu söyledi

Evrim Rızvanoğlu, hükûmetin elindeki 2053 yılı için belirlenen net sıfır emisyon hedefine ilişkin yol haritasının çelişkili olduğunu söyledi

RIZVANOĞLU’NDAN ERDOĞAN’A NET SIFIR EMİSYON YANITI

“Cumhurbaşkanı, ‘2053’te sigarayı bırakacağız ama 2038’e kadar günde beş paket içeceğiz’ diyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2053 net sıfır emisyon hedefimize doğru devam edeceğiz” sözlerine yanıt DEVA Partili Rızvanoğlu’ndan geldi: “Sayın Erdoğan ‘Emisyonlarımızı 2038 yılına kadar yaklaşık üçte bir oranında artıracağız. 2053’te net sıfır emisyona ulaşacağız’ diyor. Yani Cumhurbaşkanı, ‘2053’te sigarayı bırakacağız ama 2038’e kadar günde beş paket içeceğiz’ diyor.”

DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, hükûmetin elindeki 2053 yılı için belirlenen net sıfır emisyon hedefine ilişkin yol haritasının çelişkili olduğunu söyledi. Partisinin eylem planlarında yer alan hedeflere ilişkin bilgiler de paylaşan Rızvanoğlu şu ifadeleri kullandı:

DEVA’nın hedefi: 2050’de net sıfır, 2040’dan önce kömüre veda

“DEVA Partisi, hiçbir konuyu ıskalamadan eylem planları açıkladı. Bunlardan birisi de çevre ve iklim değişikliği eylem planımızdı. Burada sektörel bazda emisyon azaltım yol haritaları eşliğinde 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşacağımızı taahhüt ettik. Ayrıca Enerji Eylem Planımızda en geç 2040’ta kömürden tamamen çıkacağımızı açıkladık. Muhtemelen 2040’a da kalmayacak. 2035-2040 arasında kömürden tamamen çıkacağız.”

‘Reklamcılık yaparak iklimi düzeltemezsiniz’

“Hükûmetten de geçtiğimiz günlerde Mısır’daki Birleşmiş Milletler toplantısında net sıfır emisyon hedefine nasıl ulaşacaklarını anlatan bir açıklama bekledik. Açıkladıkları Ulusal Katkı Beyanı hedefi ile her yerde çıkıp söyledikleri tamamen çelişki içinde. Yine hüsran, yine hüsran. İnsanların sağlığını ve nesiller arası adaleti hiç düşünmüyorlar. ‘Yeşil yıkama’ yapıyorlar. Oysa çevrecilik, reklamcılık değildir. Reklamcılık yaparak iklimi düzeltemezsiniz.”

Sigara örneğiyle anlattı: ‘Türkiye’nin, dünyanın ciğerlerine yazık’

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın söylediklerini herkesin anlayacağı dile tercüme edeyim. Sayın Erdoğan ‘Emisyonlarımızı 2038 yılına kadar yaklaşık üçte bir oranında artıracağız. Sonra da 2053’te net sıfır emisyona ulaşacağız’ diyor. Peki 2038-2053 arasında ne yapacağını söylüyor mu? Onu da söylemiyor. Kömür başta olmak üzere fosil yakıtlarla ilgili bir taahhütleri yok. Bu şuna benziyor: Cumhurbaşkanı, ‘2053’te sigarayı bırakacağız ama 2038’e kadar günde beş paket içeceğiz’ diyor. Sigarayı nasıl azaltacağını da nasıl bırakacağını da söylemiyor. İş işten geçmiş olacak. Türkiye’nin, dünyanın ciğerlerine yazık.”

‘İktidar kendini uyanık sanıyor’

“Ayrıca hükûmet uzun yıllar önce hazırlanan baz senaryo emisyon projeksiyonunu (BaU) da güncellemedi. Yani 2030 yılında öngördükleri 1.175 milyon ton CO2e (karbondioksit eşleniği emisyon), bilim insanlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza göre gerçek dışı ve abartmadır. İktidar kendini uyanık sanıyor. Önümüzdeki yıllarda 2030 yılına kadar aslında daha iyi bir performansları olduğunu iddia edebilmek için şişiriyorlar. Akıllarınca; tahmin edilen baz senaryo ile gerçekleşen değer arasındaki farkı daha yüksek gösterecekler.”

‘Hedeflerimiz gerçekleştikçe ihracatçının da eli rahatlayacak’

“Biz bilimi takip ediyoruz. Her şeyin başı sağlık diyoruz. Çocuklarımız için nesiller arası adalet ilkesiyle hareket ediyoruz. Bu yaklaşımımız sayesinde ekonomimize de güven veriyoruz. Örneğin Avrupa’yla ticaret yapan ihracatçılarımızı düşünelim. DEVA Partisi’nin hedefleri gerçekleştikçe ihracatçımızın da eli rahatlayacak. Avrupa Birliği’nin getireceği sınırda karbon vergisinden daha az etkilenecek. Ticaretleri daha güvende olacak.”

Etiketler

Editor 54