Fahrettin CEVHEROĞLU”Paraya ihtiyacı olan üretici faktörinğ ve tefecilerin kucağına düşüyor”

Fahrettin CEVHEROĞLU”Paraya ihtiyacı olan üretici faktörinğ ve tefecilerin kucağına düşüyor”

Bankalar, faktörinğler, tefeciler;

İYİ Parti Mardin İli Kızıltepe İlçe Başkanı Fahrettin CEVHEROĞLU”Paraya ihtiyacı olan üretici faktörinğ ve tefecilerin kucağına düşüyor”

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntının ana kaynağından biri de paraya ulaşımın pahallılığıdır. Ekonomik kaosun başlamasıyla birlikte üreticinin finansa ulaşmasının önü kesilmiştir. En küçük bir banka kredi ödesinde gecikme halinde üreticinin tüm sicili bozuluyor normal bankalardan kredi kullanma yolu kapanıyor. Bu şartlar altında paraya ihtiyacı olan üretici faktörinğ ve tefecilerin kucağına düşüyor. Yüksek maliyetli bu finas otomatikman ürün maliyetlerine etki ediyor. Zaten döviz fiyatlarının yükselmesi ve yabancı meşeli ürünlerdeki yüksek fiyat artışı ile maliyetler çifte kavrulmuş rakamlara ulaşıyor, bu da piyasada enflasyonun artışını tetkliyor. Devletin bu krizde üreticiye hiç bir olumlu katkısı olmadı.

Bankaların dönem sonu karlarına bakınca insanın nevri dönüyor. Böyle bir kar olurmu?Vatandaş bu zulüm kaşısında eziliyor, alım gücü sürekli geriliyor. Yatırımlar dip yaptı. İşsizlik zirvede. Reel yatırımcı ülkeyi terk etti. Yüksek döviz bazlı dış krediler ile devlet günü kotarmaya çalışıyor. Büyük bir yönetim kaosu ile karşı karşıyayız. Böyle giderse yakında yarın daha karanlık görünüyor.

Çözüm; üreticiye sicil affının temin edilmesiyle normal banka kredi faizi üzerinden

Etiketler

Fehmi Duman