Ferrero Fındık’ın Model Bahçeler projesi ile Sakarya’da iyi tarım uygulamaları yaygınlaştı

Ferrero Fındık’ın Model Bahçeler projesi ile Sakarya’da iyi tarım uygulamaları yaygınlaştı

Ferrero Fındık’ın Model Bahçeler projesi ile Sakarya’da iyi tarım uygulamaları yaygınlaştı

Ferrero Fındık’ın 2017’den bu yana Sakarya’daki on model bahçede gerçekleştirdiği iyi tarım uygulamalarının etki alanı 90 bin dekarı aştı.

Ferrero Fındık’ın Türkiye’de fındık sektörünün modernizasyonuna ve değer zincirinin her yönüyle gelişmesine katkıda bulunma hedefiyle yürüttüğü Ferrero Değerli Tarım (FFV) sürdürülebilirlik programının Sakarya’daki çalışmaları devam ediyor. Programın ‘Çevrenin Korunması ve Sürdürülebilirlik İş Modeli’ başlığı kapsamında 2017’de hayata geçirilen ‘Model Bahçeler’ projesinin Sakarya ayağında, FFV saha uzmanları Sakarya’daki fındık üreticilerine ait on model bahçede, etkinliği kanıtlanmış olan iyi tarım uygulamalarını ve yenilikçi zirai çözümleri uygulamaya koyuyor. Sakarya’daki model bahçelerin etki alanı, beş yılda 90 bin dekardan fazla fındık bahçesine ve üç bine yakın fındık üreticisine ulaştı.

“İyi tarım uygulamaları ile tüm bölgeye örnek oluyoruz”

Ferrero Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü Sera Üner, Sakarya’daki fındık üreticilerinin ilgisi ve yeniliğe açık olması sayesinde doğru tarım tekniklerinin yaygınlaştığını belirterek, “Sahada danışmanlık ve eğitim gibi hizmetlerle iyi tarım uygulamalarını üreticilere aktarırken, aynı zamanda en iyi uygulama örneklerini model bahçelerde ortaya koyuyoruz. Üreticiler, sürdürülebilirliği de destekleyen bu uygulamaların somut faydasını bizzat gözlemleme imkanına sahip oluyor. Bu sayede uygulama yaptığımız bahçeler tüm bölgeye örnek oluyorlar. Fındık değer zincirinin gelişmeye devam etmesine katkıda bulunacak dijital imkanları da devreye alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Hendek’te derin budama yapılan bahçe alanı yüzde 91’e ulaştı

Ferrero Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü Sera Üner

FFV saha uzmanları, model bahçelerde fındık üreticilerine fındık hastalık ve zararlıları ile entegre mücadele, bitki besleme, hasat ve budamaya yönelik eğitim ve uygulama desteği sağlıyor. Üreticiler bahçelerindeki ihtiyaca odaklanılarak önerilen uygulamalarla, bahçe sağlığını iyileştirme, fındığın kalitesini artırma, hastalık ve zararlılara karşı kültürel önlemlerle pestisit kullanımında azalma, verimli gübre kullanımı, doğru budama ve besleme yöntemleri sayesinde sağlıklı gelişim, hasat gibi uygulamalarda alternatif yöntemlerin kullanılmasıyla üretim maliyetlerinde azalma gibi faydalar elde ediyor. Sakarya’nın Hendek ilçesinin Çağlayan mahallesinde derin budama uygulaması yapılan bahçe alanı yüzde 91’e, Ferizli ilçesinin Bakırlı mahallesinde mayıs böceği kontrolü yapılan bahçe alanı yüzde 89’a ulaştı.

“Maliyetlerimiz ciddi oranda düştü”

Model Bahçeler projesi kapsamında Sakarya’nın Karasu ilçesinde üretim yapan fındık üreticisi Cemil Cahit Taktak, programın etkisini şu örneklerle anlattı: “Fındık bahçemin 2 dönümlük bölümünde, 2017 yılından bu yana Ferrero Değerli Tarım tarafından iyi tarım uygulamaları yapılıyor. Bu model bahçede yaptıkları uygulamalarla hem bana hem yöre halkına birçok konuda örnek oldular. Yıldan yıla artan kalite artışıyla neleri yapmamız gerektiğini uygulayarak gösterdiler. Biz salma sulama yaparken, uzmanlar toprak altı damla sulama sistemi kurdular. Suyun kıymetini, değerini anladık. Alternatif hasat yöntemlerinin avantajlarını görünce fındık toplama makinesi aldık ve bu sayede maliyetlerimizi ciddi oranda düşürdük. Hastalık ve zararlılardan dallarımız kururken, nasıl mücadele edeceğimizi öğrendikten sonra bahçelerimizi kurtardık. Her köyden gelerek model bahçeyi ziyaret eden üreticiler, sonuca hayranlık duyuyorlar. Ferrero Değerli Tarım uzmanlarının desteği ile kendi bahçelerinde de uygulamaya koyuyorlar.”

Editöre Not:

Sakarya’daki Model Bahçeler çevre bahçelere nasıl örnek oldu? (2021/22)

FFV tarafından destek verilen Hendek ilçesinin Rasimpaşa mahallesindeki yaklaşık 2300 dekarlık fındık bahçesinde topraktan organik gübre uygulamasının etki alanı yüzde 71’e ulaşarak 2000 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Hendek ilçesinin Çağlayan mahallesindeki yaklaşık 19.400 dekarlık fındık bahçesinde derin budama uygulamasının etki alanı yüzde 91’e ulaşarak yaklaşık 17.700 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Hendek ilçesinin Hacıkışla mahallesindeki yaklaşık 10.200 dekarlık fındık bahçesinde derin budama uygulamasının etki alanı yüzde 78’e ulaşarak 8000 dekar oldu.

FFV tarafından destek verilen Kocaali ilçesinin Kirazlı mahallesindeki yaklaşık 11.300 dekarlık fındık bahçesinde topraktan kalsiyum nitrat uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 37’ye ulaşarak 4000 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Karasu ilçesinin Yassıgeçit mahallesindeki yaklaşık 12.600 dekarlık fındık bahçesinde kozalak akarının elle toplanması uygulaması sayesinde zararlı popülasyonunun azalmasıyla, ilaçlı mücadele yapılan bahçe oranı yalnızca yüzde 2,6 ile sınırlanarak 300 dekar oldu.

FFV tarafından destek verilen Karasu ilçesinin Kızılcık mahallesindeki yaklaşık 2800 dekarlık fındık bahçesinde topraktan organik gübre uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 86’e ulaşarak yaklaşık 2500 dekar oldu.

FFV tarafından destek verilen Karasu ilçesinin Kurudere mahallesindeki yaklaşık 10.200 dekarlık fındık bahçesinde bahar dönemi yapraktan besleme uygulamasının gerçekleştirildiği bahçe oranı yüzde 83’e ulaşarak yaklaşık 8500 dekar oldu.

FFV tarafından destek verilen Karasu ilçesinin Adatepe mahallesindeki yaklaşık 12.000 dekarlık fındık bahçesinde mayıs böceği kontrolü uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 67’ye ulaşarak 8000 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Erenler ilçesinin Kayalar mahallesindeki yaklaşık 5400 dekarlık fındık bahçesinde hasat sonrası dönemi yapraktan besleme uygulamasının gerçekleştirildiği bahçe oranı yüzde 47’ye ulaşarak yaklaşık 2500 dekarı aştı.

FFV tarafından destek verilen Ferizli ilçesinin Bakırlı mahallesindeki yaklaşık 3400 dekarlık fındık bahçesinde mayıs böceği kontrolü uygulaması yapılan bahçe oranı yüzde 89’a ulaşarak yaklaşık 3000 dekarı aştı

Ferrero Grubu Hakkında

1940’lı yıllarda İtalya’nın Piyemonte bölgesinde bir aile şirketi olarak kurulan Ferrero Grubu, NUTELLA®, Kinder Surprise® ve Ferrero Rocher® gibi ikonik markalarıyla gıda sektöründe faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 41 bin çalışanı olan Ferrero Grubu, bünyesindeki 109 şirket ve 32 üretim tesisiyle 170’in üzerinde ülkede faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Ferrero Fındık, Ferrero’nun tüm fındık faaliyetlerini bünyesinde barındıran Ferrero Fındık Şirketi’nin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor. Ferrero Fındık, binden fazla çalışanı ile kurulduğu 2014 yılından bu yana Türk fındık sektörü için uzun vadeli bir stratejik ortak ve işveren olarak değer yaratıyor. Daha fazla bilgi için: www.ferrero.com.tr

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

Bir yazı görseli olabilir

Bir 2 kişi, dağ gelinciği ve şunu diyen bir yazı 'RRERO EGERLI ARIM FERRERO DEĞERLİ TARIM FERRE RAMADA' görseli olabilir

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

Bir 1 kişi, ders çalışıyor ve yazı görseli olabilir

Etiketler

Fehmi Duman