FİSKOBİRLİK’ten Bir İlk: Giresun Tombul Fındığı Artık Avrupa Birliği Tescilli

FİSKOBİRLİK’ten Bir İlk: Giresun Tombul Fındığı Artık Avrupa Birliği Tescilli

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri (FİSKOBİRLİK) tarafından Türk Marka ve Patent Kurumunda ‘’Giresun Tombul Fındığı’’ menşe adıyla koruma altına alınan Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi kararıyla tescillenerek, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde koruma altına alındı.

FİSKOBİRLİK tarafından Türk Marka ve Patent Kurumunda, 10 Ekim 2001 tarihinde 31 numarayla “Giresun Tombul Fındığı” menşe adı koruması ile ülkemizde tescillenen Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 1151/2012 Sayılı Tüzüğü 2022/C 69/14 Madde 50(2)(a) uyarınca, 10 Şubat 2022 tarihi itibariyle yayın kararı aldı. Üç ay sürecek yayın kararının ardından Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında Giresun Tombul Fındığı koruma altına alınacak.

TÜRKİYE’DE AB TESCİLLİ 8. ÜRÜN OLACAK

FİSKOBİRLİK’ten yapılan açıklamada, Giresun Tombul Fındığının, ülkemizde tescili yapıldıktan sonra Avrupa Birliği Komisyonunda tescili yapılmış olan Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi, Milas Zeytinyağı, Bayramiç Beyazı ve Kastamonu Taşköprü Sarımsağının ardından yayın süreci tamamlandıktan sonra Türkiye’nin AB’de tescillenen 8. Ürünü olacağı dile getirildi.

KOOPERATİF BİRLİKLERİ İÇERİSİNDE İLK AB TESCİLLİ ÜRÜN

Avrupa Birliği Komisyonuna gerek başvurusu yapılmış, gerekse tescili yapılmış olan coğrafi işaretli ürünlerin tescil sahiplerine ve başvuru sahiplerine bakıldığında Kooperatif Birliği olarak FİSKOBİRLİK ilk sırada olduğunun belirtildiği açıklamada, Giresun Tombul Fındığının Ülkemizden bir Kooperatif Birliği tarafından AB’de tescillenen ilk coğrafi işaretli ürün olduğu belirtildi.

BAYRAKTAR: GİRESUN’A VE GİRESUN FINDIĞINA DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYORUZ

Konu hakkında bir açıklama yapan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BAYRAKTAR, Coğrafi İşaretli ürünlerin hem ihracat hem iç piyasada önemine vurgu yaparken, FİSKOBİRLİK olarak Giresun’a ve Giresun fındığına değer katmayı kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti. Bayraktar açıklamasında; ‘’Ülkemizde ve dünyada Coğrafi İşaretli ürünlere ilgi oldukça arttı. Verimlilik sürdürülebilirlik ve takip edilebilirlik gıda sektörünün en önemli unsurları haline geldi. Bu doğrultuda coğrafi işaretli ürünler büyük önem arz ediyor. Biz de FİSKOBİRLİK olarak bunun bilinciyle hareket ediyoruz, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. FİSKOBİRLİK tarafından Giresun Tombul, Sivri ve Kara fındığını, ayrıca Giresun Fındık Ezmesini coğrafi işaret tescili alarak koruma altına almış bulunmaktayız. 2001 yılında Coğrafi İşaret tescili alarak koruma altına aldığımız Giresun Tombul Fındığı içinse 2018 yılında önemli bir adım atarak, Avrupa Birliği Komisyonu Tarımsal ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğüne menşe adı korumasıyla başvurumuzu yapmıştık. 10 Şubat itibariyle başvurumuz yayına alınarak tescil işlemlerini tamamlamış olduk. Bu Giresun Tombul fındığı adına tarihi bir adım. Artık Giresun Tombul Fındığının her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı Avrupa Birliği ülkelerinde de koruması sağlanmış olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Giresun’a ve üreticilerimize hayırlı olsun.’’ Açıklamasında bulundu.

Fehmi Duman