Furkan Andıç, “Farkındalık insana çok yakışır, #UzunLafınKısası Epilepsi İçin Bakın” mesajını verdi

Furkan Andıç, “Farkındalık insana çok yakışır, #UzunLafınKısası Epilepsi İçin Bakın” mesajını verdi

26 MART MOR GÜN İÇİN FURKAN ANDIÇ’TAN “FARKINDALIK İNSANA ÇOK YAKIŞIR” MESAJI

FURKAN ANDIÇ EPİLEPSİ HASTALARININ SESİ OLDU

ANDIÇ: “EPİLEPSİ HASTASI BİREYLER SEVEBİLİR, EVLENEBİLİR”

26 Mart Mor Gün – Epilepsi Farkındalık Günü’nde, Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının gönüllü elçisi Furkan Andıç, “Farkındalık insana çok yakışır, #UzunLafınKısası Epilepsi İçin Bakın” mesajını verdi

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin altı yıldır sürdürdüğü Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının gönüllü elçisi Furkan Andıç, Epilepsi Farkındalık Günü olarak kabul edilen 26 Mart Mor Gün kapsamında epilepsi hastalarının yaşadığı ön yargılara dikkat çekti.

Epilepsi hastası bireylerin, yanlış bilgiler nedeniyle sosyal yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları yansıtan farkındalık filminde rol alan Furkan Andıç, epilepsi hastası bireylerin herkes gibi sevebileceklerini, evlenebileceklerini ve çocuk sahibi olabileceklerini vurguladı. Andıç, epilepsi hastası bireylerin çalışamayacağına ilişkin ön yargılara da şöyle cevap verdi: “Bu konuda her duyduğunuz bilgiye araştırmadan inanmayın. Epilepsi hastası bireyler çalışabilir ve çok başarılı olabilirler.”

26 Mart Mor Gün – Epilepsi Farkındalık Günü’nde Furkan Andıç: “Farkındalık insana çok yakışır, #UzunLafınKısası Epilepsi İçin Bakın” mesajıyla toplumu bilinçlenmeye davet etti.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği de herkesi Epilepsi İçin Bak Instagram sayfasında yer alan #MorGözlük filtresiyle kendi fotoğrafını çekip farkındalık mesajları, #EpilepsiİçinBak ve #UzunLafınKısası etiketleriyle sosyal medya hesaplarında paylaşmaya çağırdı.

Epilepsi İçin Bak Hakkında:

Türk Epilepsi İle Savaş Derneği’nin UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle, 2017 yılından beri hayata geçirilen Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyası bu yıl altıncı yılında… Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyası, epilepsili bireylerin de herkes gibi hayatlarına devam edebilecekleri, okuyabilecekleri, çalışabilecekleri, evlenebilecekleri, çocuk sahibi olabilecekleri ve başarılı işlere imza atabileceklerinin farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının taşıyıcı ikonu olarak epilepsi hastalarına olan bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini sembolize eden mor gözlükler kullanılıyor.

Epilepsi Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarına göre; ülkemizde çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından rahatsızlık duyanların oranı maalesef yüzde 60 gibi çok yüksek bir oranda. Araştırma yine gösteriyor ki; işveren olsam epilepsi hastası bir bireyi işe almak istemem diyenlerin oranı yüzde 22Yakınlarının epilepsili bir bireyle evlenmesini istemeyenlerin oranı ise yüzde 36. Ve her 2 kişiden 1’i epilepsi nöbeti geçiren kişiye nasıl müdahalede bulunacağını da bilmiyor.

Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının 2022 yılında gönüllü elçisi Furkan Andıç oldu. Farkındalık filminde rol alan Andıç, “#UzunLafınKısası farkındalık çok zor bir şey değil” diyerek herkesi epilepsi farkındalığını birlikte öğrenmeye ve öğretmeye davet etti.

Geçtiğimiz yıl Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının gönüllü elçisi Murat Dalkılıç olmuş ve epilepsinin çalışamamakla #NeAlakasıVar! demişti. Ünlü sanatçı Aşkın Nur Yengi de sesiyle destek olmuştu 2020 yılında kampanyaya, ünlü oyuncu İrem Sak gönüllü destek vermiş ve #YılOlmuş2020 farkındalık filminde rol almıştı. Ünlü şarkıcı Derya Uluğ da dijital mecralardaki farkındalık çalışmalarının gönüllü destekçisi olmuştu. Emre Yücelen de sesiyle farkındalık filmine destek vermişti.

Epilepsi hastalığı ve Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için www.epilepsiicinbak.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Epilepsi farkındalığına destek olmak için sen de Epilepsi İçin Bak 🙂

Mor Gözlük Filtre Linki: https://www.instagram.com/ar/1000986844105034/

Fehmi Duman