İNOSAM’DAN İSVEÇ BÜYÜKELÇİĞİ ÖNÜNDE TÜRK KAHVELİ PROTESTO!

İNOSAM’DAN İSVEÇ BÜYÜKELÇİĞİ ÖNÜNDE TÜRK KAHVELİ PROTESTO!

İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan tarafından Kur’an-ı Kerim yakılmasına yönelik bütün vatandaş, soydaş ve dindaşlara protesto çağrısında bulunan İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM) Başkanı Gürkan Avcı ve yönetim kurulu üyeleri Ankara’daki İsveç Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptıktan sonra elçiliğin önüne Türk kahvesi koyarak tepkilerini gösterdi.

İSVEÇ HÜKÜMETİ MENFUR EYLEMLERE İZİN VERMEKLE NEYİ AMAÇLIYOR?

Terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının geçen hafta İsveç’in başkenti Stockholm’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen bir maketi ayaklarından asarak Türkiye’ye hakaretler ve küstahça tehditler savurmuşlardı. Bu hafta ise hem ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan Stockholm Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış hem de aynı saatlerde PKK/YPG mensupları Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine menfur ve hakaretamiz eylemlerde bulunmuştu.

İSVEÇ HÜKÜMETİ REZALETE ÖN AYAK OLMAMALI!

Söz konusu eylemlere izin veren İsveç hükümetinin Türkiye ve İslam dünyası aleyhine her hafta bir başka rezalete ön ayak olduğunu söyleyen İNOSAM Başkanı Gürkan Avcı, Ankara’daki İsveç Büyükelçiliği önünde yaptığı protesto amaçlı basın açıklamasında şunları kaydetti;

İSVEÇ HALKINA SESLENİYORUZ!

İsveç’te ırkçı ve İslam karşıtı dürtülerle faşist siyasetçi Rasmus Paludan tarafından kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını ve yine ülkemiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan aleyhine PKK/YPG mensuplarında sefillik, şiddet ve hakaret içeren eylemleri ve bu eylemlere izin ve destek verenleri kınıyoruz. İsveç halkına ve İsveç’teki Türk ve Müslüman dostlarımıza buradan sesleniyorum. Biliyorum ki İsveç halkının çoğunluğu bu menfur davranış ve fikirleri desteklemiyor, sağduyu ile telin ediyor.

İSVEÇ HÜKÜMETİ İSLOMOFOBİ VE IRKÇILIĞI BESLİYOR!

İslomofobi ve ırkçılığı besleyip büyüten bu tür saldırgan eylemlere ses çıkarmayan dahası izin veren İsveç makamları da açıkça ve alenen nefret suçu işlemektedir! Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerîm’e yönelik alçakça saldırıyı gerçekleştirenleri ve buna göz yumanları şiddetle kınıyoruz! Vatanımıza, devletimize, milletimize ve yine ülkemizi temsil ve tebyin etmekle vazifeli Cumhurbaşkanımıza ve onun şahsında yüce milletimize hakaret ve tehditlerde bulunan PKK/YPG melunlarını koruyan ve kollayan İsveç makamlarını da kınıyor ve ayıplıyoruz.

İSVEÇ BAŞSAVCILIĞI HUKUKU İĞFAL EDİYOR!

İsveç’te yapılan bu menfur eylemlerin suç teşkil etmediğini ve ön soruşturmaya dahi gerek duyulmadığını açıklayan Stockholm başsavcılığını da akıl ve izana davet ediyoruz. Bu itibarla bütün vatandaş ve soydaşlarımızı ve tüm Müslüman kardeşlerimizi ilgili İsveç hükümet temsilcilerine kınayıcı mektup ve mesajlar atmaya ve yine bütün İsveç büyükelçilikleri, konsoloslukları ve dış temsilcilikleri önünde protestolar ve eylemler yapmaya davet ediyorum.

 

LAHANA DOLMASI VE TÜRK KAHVESİ METAFORU!

Biz İNOSAM olarak bugünden itibaren Türkiye’deki tüm İsveç dış temsilciliklerini protesto etmeye başlayacağız. İsveç büyükelçiliklerinin ve konsolosluklarının önüne lahana dolması ve Türk kahvesi bırakacağız. Protesto materyali olarak lahana dolması ve Türk kahvesi kullanma gerekçemize de açıklık getirmek isterim ki; üç yüz yıl kadar önce Ruslarla yaptığı savaşta uğradığı yenilgi üzerine Türkiye’ye sığınıp 5 yıl korumamız altında misafirimiz olan İsveç kralı 12 ülkemizdeki 5 yıllık misafirliği süresince müptelası olduğu ve İsveç’e götürerek İsveç mutfağına kattığı lahana dolması ve Türk kahvesi gibi lezzetlerimize ve onlarca Türkçe kelime ve kültürel değerlerimizi İsveç halkına tanıtmış ve İsveç kültürüne katmıştır.

Millet olarak misafirperverliğimiz, cömertliğimiz, kadir şinaslığımız ve zengin kültürümüz başta olmak üzere vefa ve diğerkâmlığımızdan da ziyadesiyle ve sayısız defa bahsetmiş, zikretmiştir. Ama bugün İsveç Kralı 12. Karl’ın vefasız ve nezaketsiz torunları atalarına ve milli hafızalarına ihanet etmiş, saygısızlık göstermişlerdir. Bizlerde İsveç hükümetinin bu aymaz ve fütursuz davranışlarına münhasır yöneticilerini protesto etmek için başlattığımız tepki eylemlerinde en uygun protesto malzemesi olarak lahana dolmasını ve Türk kahvesini tespit ettik.

PROTESTO ÇAĞRIMIZI TÜM DİLLERE ÇEVİRİP YABANCI BASIN AJANSLARINA GÖNDERİYORUZ!

İsveç hükümetini protestoya davet açıklama metnini bütün yerel dillere çevirerek dünyadaki bütün basın ajanslarına göndermeye başladık. İngilizce, Almanca ve Farsçaya arkadaşlarımız çevirilerini yaptılar ve göndermeye başladılar. Protesto çağrımız yalnızca vatandaş ve soydaşlarımıza değil insan onuruna ve inançlara saygılı tüm dünya insanlığınadır ki insanlık ailesini şiddet ve düşmanlığa, sefillik ve teröre, provokasyonlara açıkça teşvik eden bu gösteriye destek verilmesi elzemdir. Oysa 12.Karl’ın torunlarının uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını yerine getirmesini, İslam dünyasını ve dünya insanlığını provoke etmeye matuf bu çirkinliklere son vermesini ve PKK/YPG terörüyle mücadelede Türkiye ile iş birliğine katkı sağlamasını beklerdik ve bekliyoruz.

 

DÜNYA BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ KASTEDİLİYOR!

İslam’ın kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim yakma eylemi insanlık onur ve barışına, dünya huzur ve kardeşliğine karşı yapılan açık bir provokasyon ve suikasttır. Menfur eylemin demokrasi ve insan hakları ile açıklanacak bir tarafı da yoktur. İNOSAM olarak başlattığımız protesto çağrımızla hem yazılı ve sözlü kınayıcı mesajlarımızı sorumlu ve yetkili kişilere göndermeye başladık. Dünyadaki tüm İsveç dış temsilciliklerine önüne lahana dolması ve Türk kahvesi bırakarak bu haksız eylemi ve hukuksuz kararı protesto etmeye devam edeceğiz. Bu itibarla parti ve siyasi görüş ayırt etmeksizin tüm vatandaş, soydaş ve dindaşlarımızı hasılı vicdan sahibi tüm insanları İslam’ın kutsal kitabı Kur’an-ı Kerime ve ülkemize dönük bu sefil eylemleri protesto etmeye davet ediyoruz.

Etiketler

Editor 54