İYİ PARTİ’Lİ AKAR’DAN MARDİN İL ve İLÇELERİNE KAPALI SEMT PAZARLARI TALEBİ

İYİ PARTİ’Lİ AKAR’DAN MARDİN İL ve İLÇELERİNE KAPALI SEMT PAZARLARI TALEBİ

İYİ PARTİ’Lİ AKAR’DAN MARDİN İL ve İLÇELERİNE KAPALI SEMT PAZARLARI TALEBİ

MARDİN’DE YILLARIN İHMALİ,SEMT PAZARLARI

İYİ Parti Mardin il başkanı Süleyman AKAR;Mardin ilimizin temel sorunları ile özellikle Geçmişten gelen çarpık kentleşme konusunda ki düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

AKAR, özetle;
-Nüfusu hızla artmakta olan Mardin’imizin bu nüfus artışı, beraberinde doğal olarak hem kentsel hem de sosyal sorunları getirmektedir. Burada yapılması gereken şey nüfus artışını bahane ederek sorunların birikmesine ve çoğalmasına sessiz kalmak değil, bu sorunlara ilgili STK. ve şehrin diğer paydaşlarıyla diyalog kurarak çözüm üretmektir.
-Bu aşamada önemli olan temel unsur; Mardin’imizi başta yerel halkın, ardından da ilimizi ziyaret eden herkesin rahatça gezebileceği ve insanca yaşayabileceği bir yerleşim alanı haline getirmektir.

-Örnek vermek gerekirse; Mardin’imizin yıllardan beri kanayan yarası olan sabit,her mevsimde yerleşik halk ve ziyaretçiler ile Pazar esnafı tarafından medeni dünyada olduğu gibi rahatlıkla kullanılabilecek kapalı semt pazarları tesis edilememiştir.

AKAR yıllardir göz ardı edilen bu temel sorun; pazarın kurulduğu günlerde başta ziyaretçiler olmak üzere, semt sakinleri ve Pazar esnafı için, Güneş altında Rüzgarlı ve Yağışlı havalarda alışveriş yapmaktan çok bir çileye dönüşmektedir.
-Kronikleşmiş olan bu temel sorun yıllardır süregelmektedir. Oysa çözüm oldukça basit ve kolaydır. Bu konuda yapılması gereken tek şey; pazar yerinin kurulduğu semtlerde, uygun ve ulaşılabilir sabit kapalı semt pazar yerleri tesis etmektir.

AKAR Mardin Büyükşehir Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede Midyat Ömerli ve Yeşilli ilçelerinde birer adet Nusaybin ilçesinde iki adet Semt pazar yeri için ihale yapıldığını yakın zamanda hizmete gireceklerini ayrıca Geçmiş dönemde Artuklu ilçe yenişehir mahallesi Ravza mevkiinde kurulan Yanlış yer seçiminden dolayı kullanılmayan pazar yerininse uygun bir yere taşınacağını bilgisini aldık yapılan çalışmaları olumlu bulduklarını bunların tüm ilçeler içinde talep ettiklerini ve çoğaltılmasını talep etmekteyiz

AKAR konuşmasının sonunda;
-İktidara geldiğimizde, Mardin’imize ilk yüz günde yapmayı planladığımız temel hizmetlerden biri de; semtlerde sabit, kolayca ulaşılabilir ve medeni dünyada olduğu gibi keyifli alışverişi mümkün kılacak semt pazarlarını tesis etmektir. Bu konuda kararlıyız diyerek sözlerini tamamladı. 24/04/2022

 

Fehmi Duman