İYİ Parti’li AKAR dan Seçim kanununa’ Tepki: Siyasi Hazımsızlık

İYİ Parti’li AKAR dan Seçim kanununa’ Tepki: Siyasi Hazımsızlık

İYİ Parti’li AKAR dan Seçim kanununa’ Tepki: Siyasi Hazımsızlık

İYİ Parti Mardin il Başkanı Süleyman AKAR , AK Parti ile MHP tarafından hazırlanan seçim kanunu ile ilgili, “Kanun yapma gücü ve yetkisini, iktidarlarını sürdürmeye yönelik bir Kılıca dönüştürmeye kalkışanların siyasi akıbetleri herkesin malumudur. Elinizdeki gücü bir Kılıç olarak görmekten vazgeçin. Unutmayın, hiçbir kılıç sahibine sadık değildir. Gün gelir sahibini vurur.”

AKAR , Seçim Kanunu ile ilgili, “yeni yasaya baktığımızda iktidarın lehine birtakım düzenlemeler var. Bunları siyasi kurnazlık olarak görüyoruz. İktidarın siyasi menfaatine milletin kaderini kurban edemeyiz.

AKAR, Türkiye’nin gerçek gündemini konuşmaya gündemde tutmaya gerçekleri söylemeye her kesimin sesi olmaya devam edeceklerini söyledi.
Seçim kurullarının oluşturulması, seçim yasaklarıyla ilgili hükümler ve seçmen kütüklerinin oluşturulması ile muhtarlık seçimiyle ilgili hususlara bakıldığında, birtakım siyasi kurnazlıklar içeriyor; ancak Herkes müsterih olsun tüm bu olumsuzluklara rağmen İlk seçimde sandıktan zaferle çıkacağız.
Türk Milleti bu cingözlüklere ziyadesiyle alışkındır.
1987’de üç, 1991’de bir, 1994’te bir, 1995’te üç ve Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında 6 defa Seçim Kanunu değiştirilmiştir. Seçime doğru giderken Seçim kanunu ile uğraşan tüm siyasi partilere millet gereken cevabı sandikta vermiştir, bu seferde de iktidardaki partiler aynı kaderi yaşayacaklardır.

AKAR, milletin gerçek beklentisinin erken seçim olduğunu belirterek, yapılan değişikliklerin “Siyasi Kurnazlık” olarak görüyoruz”
Türkiye’de öncelikle “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen bu ucube sistemin kaldırılması gerektiğini, yerine milletin asıl beklentisi olan “Güçlendirilmiş parlamenter sisteminin” getirilmesi Denge ve Denetleme sisteminin kurulması olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Etiketler

Fehmi Duman