Küresel Finans Merkezleri Endeksi açıklandı, Çin iki şehirle ilk 10’da

Küresel Finans Merkezleri Endeksi açıklandı, Çin iki şehirle ilk 10’da

Küresel Finans Merkezleri Endeksi açıklandı, Çin iki şehirle ilk 10’da

İngiltere merkezli Z/Yen Group ve Çin Kalkınma Enstitüsü tarafından hazırlanan Küresel Finans Merkezleri Endeksi araştırmasının 2023 listesi açıklandı. Listeye göre, New York birinci sırada yer alırken Londra ikinci, Singapur üçüncü oldu. Hong Kong listedeki yerini koruyarak dördüncü oldu. San Francisco ile beşincilikte yer aldı. Böylece listenin ilk beşinde herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Los Angeles, Shanghai, Chicago, Boston ve Seul ilk 10’a girdi.

Endeksteki merkezlerin ortalama notu, sadece yüzde 0,06 daha düşük olan GFCI 32’deki ortalamaya yakın oldu. Ancak bu ortalama içinde endekste ilk 40 merkezden 31’i reytinglerde gerilerken, endeksin alt yarısında yer alan merkezlerin yarısı reytinglerini yükselterek daha fazla bölgesel merkez olma yolundaki sinyalleri güçlendirdi.

Merkezler arasında önemli farklılıklar olsa da endeks, Ukrayna’da devam eden savaşın neden olduğu istikrarsızlığa rağmen, enflasyon seviyelerinin düştüğü ve ekonomik büyümenin genel olarak güvenli olduğu kabul edildiğinden, finans merkezlerine ve dünya ekonomisine olan güvenin yüksek olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Fintech sıralamasında New York liderliğini korurken onu San Francisco takip etti. Londra bir sıra yükselerek üçüncü ve Shenzhen de üç sıra yükselerek dördüncü oldu.

Etiketler

Fehmi Duman