Maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden işçiler son yolculuğuna uğurlandı

Maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden işçiler son yolculuğuna uğurlandı

Amasra’daki maden ocağında gerçekleşen patlamada 41 işçi yaşamını yitirdi. Maden işçilerinden Emrah Kaval, Aziz Köse, Yasin Çelik, Gökhan Mercan, Mehmet Kara, Berkay Pınaroğlu, Serhat Kahraman, Murat Ergin, Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesi’ne ait maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden işçilerden Emrah Kaval ve Aziz Köse‘nin cenazesi toprağa verildi.

Evli ve 1 çocuk babası olduğu öğrenilen Kaval’ın cenazesi, yakınları tarafından Bartın Devlet Hastanesi morgundan alınarak Aladağ Mahallesi Merkez Camisi’ne getirildi.

Kaval için burada helallik alındı, dua edildi. Cenaze töreninde, Kaval’ın yakınlarının ayakta güçlükle durduğu ve gözyaşı döktüğü görüldü.

Maden ocağında 3 yıl önce çalışmaya başladığı öğrenilen Kaval’ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından aile mezarlığında toprağa verildi.

Törene Kaval’ın yakınlarının yanı sıra CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç, AKP Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Hamdi Uçar ve Ahmet Çolakoğlu ile CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ile madenci arkadaşları ve yurttaşlar katıldı.

Maden işçisi yakınlarının yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, madenci arkadaşları ve yurttaşların katıldığı cenaze töreninde amca Necati Köse, yeğeninin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

“15 GÜN ÖNCE BABA OLMUŞTU”

Aziz Köse’nin cenazesi, namazın ardından köydeki aile mezarlığında toprağa verildi.

Köse’nin amcası Necati Köse, 3 sene önce kurayla işe giren yeğeninin bir yıl önce düğün yaptığını, 15 gün önce de baba olduğunu söyledi.

“GENÇLİĞİNE DOYAMADI YAVRUM”

Maden işçisi 22 yaşındaki Yasin Çelik için de Ulus ilçesine bağlı Derecik köyünde cenaze töreni düzenlendi. Anne Habibe Çelik’in “Gençliğine doyamadı yavrum, su gibi delikanlıydı yavrum” feryadı yürekleri dağladı. Baba Ömer Çelik çok üzgün olduğunu, oğlunun ölüm haberini sabah saatlerine kadar öğrenemediğini söyledi. 22 yaşındaki Yasin Çelik’in naaşı öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından aile mezarlığına defnedildi.

3 YILDIR ÇALIŞIYORDU

Evli ve 2 çocuk babası 27 yaşındaki Gökhan Mercan, Amasra’ya bağlı Makaracı köyünde öğle vakti kılınan cenaze namazı sonrası köy mezarlığında toprağa verildi. Mercan’ın, 2019 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda işe girdiği öğrenildi.

1 HAFTADIR YILLIK İZİNDEYDİ

Maden işçisi Mehmet Kara (42) ise Bartın’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Aydoğmuş köyünde öğle vakti defnedildi. TTK Amasra Müessesesi Müdürlüğü’nde 2009 yılında işbaşı yapan Mehmet Kara’nın, 1 haftadır yıllık izinde olduğu, dün 16.00-24.00 mesaisine gittiği öğrenildi. Cenazede Mehmet Kara’nın eşi Selda Kara ve kızı Ayşe Melek ve oğlu Efe Kara (18), Mehmet Kara’nın tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

2019 YILINDA ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞ

Maden işçisi Berkay Pınaroğlu (23) için de cenaze namazı kılındı. Cenazeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanı Hakan Yeşil ve çok sayıda kişi katıldı. Berkay Pınaroğlu’nun babası Nazif Pınaroğlu, cenazede gözyaşı döktü. Muratbey köyünde toprağa verilen Berkay Pınaroğlu’nun, 2019’daki işçi alımı ile TTK’de çalışmaya başladığı öğrenildi.

“KİM ANNEM DİYECEK BANA”

Serhat Kahraman‘ın cenazesi ise memleketi Karabük’e getirildi. Kahraman için Cemaller köyünde cenaze töreni düzenlendi. Törene Kahraman’ın yakınlarının yanı sıra Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Garip Gümüş, siyasi parti temsilcileri kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Babası Rıfat Kahraman taziyeleri kabul ederken anne Sebahat Kahraman’ın oğlunun tabutuna sarılarak, “Kim annem diyecek bana” feryadı yürekleri dağladı. Kahraman’ın kız kardeşi ise ağabeyinin madenci baretini takarak tabut başında beklerken kız arkadaşı da, “Nasıl beni bıraktın Serhat” diyerek gözyaşı döktü.
Kahraman’ın naaşı ikindiye müteakip kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları içerisinde aile mezarlığına defnedildi.

BALIK TUTUP ARKADAŞLARI İÇİN İŞ YERİNE GETİRMİŞ

2 çocuk babası Murat Ergin (37) ve 3 çocuk babası Deniz Baykal (38), toprağa verildi. Aynı köyden olan Ergin ve Baykal için Kurucaşile Aliağa Camii’nde cenaze namazı kılındı. Kılınan namazın ardından madencilerin cenazeleri, toprağa verildi.

Murat Ergin’in 2015 yılında, Deniz Baykal’ın 2009’da maden ocağında işbaşı yaptığı öğrenildi. Kurucaşile ilçesinde, dün 16.00- 24.00 vardiyasına gitmeden önce, amatör balıkçılık yapan Murat Ergin’in, denize açılarak 6 kilo istavrit yakaladığı, mesai sonrası arkadaşlarıyla yemek için iş yerine götürdüğü öğrenildi. Ergin’in sosyal medya hesabında ise balıkçılık yaptığı görüntüler ile madenci arkadaşlarıyla videolarının olduğu görüldü.

Gelecek Partisi Genel Başkanı  Ahmet Davutoğlu Bartın’da arkadaşlarını kaybeden madencilerimize başsağlığı diledik. Büyük özveriyle arama-kurtarma çalışması yürüten ekiplerimize geçmiş olsun dedik. Canlarını yitiren ailelere taziye ziyaretinde bulunup sabır dileklerimizi paylaştık. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Etiketler

Fehmi Duman