Memur ve Emekli Maaşlarına Yapılan yüzde 25’lik Zam Yetersiz ve Adaletsiz Olmuştur!

Memur ve Emekli Maaşlarına Yapılan yüzde 25’lik Zam Yetersiz ve Adaletsiz Olmuştur!

Bugün açıklanan aralık ayı enflasyon verileri ışığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emeklilere yeni yılda yüzde 25 zam yapılacağını duyurdu.

Açıklanan yüzde 25’lik zammın ardından İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM) Başkanı Gürkan Avcı, memur maaşlarına yapılan yüzde 25’lik zammın adaletsiz ve yetersiz olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. İNOSAM Başkanı Gürkan Avcı yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti;

Verilen yüzde 25’lik maaş zammı ile memur ve emeklilerin alım gücündeki büyük düşüşün hesaba katılmadığı anlaşılmış oldu. Verilen yüzde 25’lik maaş zammı ile dar ve sabit gelirlilerin mutfak harcamalarındaki aile bütçe kayıplarının oranın dikkate alınmadığı görülmüş oldu. Verilen yüzde 25’lik maaş zammı ile 13 milyon emekli ve 4 milyon memur/kamu görevlisi, aileleriyle birlikte 35-40 milyon vatandaş büyük hayal kırıklığı ve hüsran yaşamış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı ivedilikle ilave zam oranı vermek sureti ile maaşları bir an önce revize etmelidir. Memur ve emeklilere yapılan yüzde 25’lik zam, piyasa koşulları açısından kesinlikle yeterli değildir ve beklentileri karşılamaktan çokça uzaktır. Ekstra verilmesi gereken zam oranı, memnuniyeti tesis edecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.

2023 yılı için devlet kendi alacaklarına (Devlet Alacaklarını Değerleme Oranı) yüzde 122 zam uygularken memur ve emekli maaşına yüzde 25’lik zammın kabulü ve izahı mümkün değildir. Öte yandan Sayın Cumhurbaşkanı daha birkaç gün önce asgari ücretlilere yüzde 55 maaş zammı yapmışken memur ve emeklilere yüzde 25 zammı reva görmesi adaletsizlikçi bir yaklaşım olarak karşılanmıştır.

Bu nedenle memur ve emekli maaşlarına verilen yüzde 25’lik zamma ilave olarak derhal ve acilen seyyanen ek bir zam daha yapılması gerekmektedir.

Seyyanen zam yapılması gerekmektedir çünkü kamuda çalışanlar arasında ücret adaletsizliği ancak bu şekilde minimize edilmiş olacaktır. Birçok hükümet temsilcisi eşit işe eşit ücret vereceğiz, kamu çalışanları arasındaki ücret adaletsizliğini gidereceğiz diye söz vermiştir. Fakat kamu çalışanları arasındaki maaş farkı azalmamış bilakis katlaya katlaya on katı bulmuştur. Kimi kamu görevlisi zar zor 10 bin lira maaş alabilirken kimi kamu görevlisi ise 100 bin lira maaş aldığı gibi ayrıca ek, yan ödeme ikramiye tazminat gibi ek ücretlerde alabilmektedir. İş bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı ekonomi kurmaylarını toplayarak derhal  maaş zamlarını revize etmeli ancak zamların yüzdelik oranlarla değil seyyanen 2 bin 500 TL olarak yapması gerekmektedir ki adil ve hakkaniyetli olan da bu olacaktır.

Aksi takdirde memur ve emeklilere reva görülen yüzde 25’lik adaletsizlikçi maaş zammı Türkiye’nin en geniş kesimini ve toplumun ana öznesini oluşturan emeklilerin ve kamu görevlilerinin moral ve motivasyonlarını düşüreceği gibi müjde kabilinden sunulan maaş zammının da gülünç bir trajedi olarak algılanmasına neden olacaktır.

Etiketler

Fehmi Duman