Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır”Liyakat, adalet, üretim yoksa siz bağımsız değilsiniz”

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır”Liyakat, adalet, üretim yoksa siz bağımsız değilsiniz”

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır: 130 yıldır Türkiye’de liyakat kurumu yok, dayısı olan işi götürüyor

“Biz, bu çarpık, insanı dışlayan, horlayan sistemi değiştireceğiz”

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, partisinin 1. Olağan Kongresi’nde, “130 yıldır Türkiye’de liyakat kurumu yok. Mülakat koymuşlar, önce bir yazılı yapıyorlar, 98 puan alıyor hakim, savcı olmak için, mülakata gidiyor eleniyor. Niye? Dayısı yok. Dayısı olan işi götürüyor. Mülakat, sadakat yerine liyakati getireceğiz” dedi.

Milli Yol Partisi’nin 1’nci Olağan Kongresi Ankara’daki Atatürk Spor Salonu’nda yapıldı. Salonda, 2009 yılında bindiği helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden eski Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun posterleri yer aldı. Salonda ayrıca liyakat, adalet, üretim ekonomi içerikli taleplere yer verilen aldığı pankartlar dikkat çekti.

“130 yıldır Türkiye’de liyakat kurumu yok”

Kurultay’da konuşan Çayır, “‘Kimsiniz’ diyecekler, ‘Bu kadar parti var, neden bir tane daha kurdunuz, arkanızda kim var’ diye soracaklar size. Deyin ki onlara, ‘Biz, Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşlarıyız. Arkamızda Allah var, millet var, mazlumlar var” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: “Biz, bir parti kurmadık. Elbette bu ülkenin yönetimini istiyoruz. Koca koca partiler, yıllardı siyaset sahnesinde olan partiler ülkenin yönetimini istemiyorlar. Ne diyorlar ‘Bizim adayımız falanca’… Koskoca MHP aday çıkarıyor mu, oy istiyor mu oy? Kendi adına, kendi lideriyle milletin önüne çıkıp oy istiyor mu? Dönmüşler, ‘Tayyip Bey’i tanıyınız, tanıtınız, Tayip Bey’i bilmem ne yapınız’ diyor. Sen kendin? Yok. Milli Yol ne diyor, ‘Muhsin Yazıcıoğlu’nu tanıyız, anlayınız’. Biz, milletten gelecek adına yönetim istiyoruz. Biz, bu ülkeyi yolsuzluktan kurtarmak; adaletsizlikten, keyfilikten kurtarmak istiyoruz. Onun için bu ülkenin yönetimine adayız” ifadelerini kullandı.

“130 yıldır Türkiye’de liyakat kurumu yok. Mülakat koymuşlar, önce bir yazılı yapıyorlar, 98 puan alıyor hakim, savcı olmak için, mülakata gidiyor eleniyor. Niye? Dayısı yok. Dayısı olan işi götürüyor. Mülakat, sadakat yerine liyakati getireceğiz” diyen Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, şöyle konuştu:

“Yıllar yılı Türkiye, borçlanarak hayatına devam ediyor”

“Yıllar yılı Türkiye, borçlanarak hayatına devam ediyor. Vatandaşların yüzde 50’si borçlu. Bunun 5 milyonu da hacizle, mahkemelerle muhatap oluyor. Hani 20 bin dolar olacaktı milli gelir, 10 büyük ekonominin içine girecektik? Alım gücü; vatandaşın evi yanıyor, mutfağı yanıyor, kendileri bir elleri yağda, bir elleri balda. Kendi zengin sınıfını oluşturdular. Adam, ‘Ben Çankaya’da oturmam’ dedi, ‘Subayevleri’nde halkın arasında oturacağım’ dedi, sonra milletin parasıyla kendi sarayını oluşturdu. Böyle geldi, böyle gitmeyecek. 

“Biz, bu çarpık, insanı dışlayan, horlayan sistemi değiştireceğiz”

8 ayda bu noktaya geldik. Herkes kendi imkanıyla buraya geldi, meşale yaktı. Bu meşale, milletin umudu ve geleceğidir. Gerçekten bir şey başardık. Biz, bu çarpık, insanı dışlayan, horlayan sistemi değiştireceğiz. Siyaset niçin yapılır? Para, pul, makam, güç devşirmek için mi? Millete hizmet için yapılır. İnsanımızı şerefli, onurlu yaşatmak için yapacağız, kendimizi zengin etmek için değil. Bunun içinde sistem değişikliği gerekli. Bu düzeni, bu iktidarı değiştirecek Milli Yol var, Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşları var, bu ülkenin delileri var. Biz, bu ülkenin, vatanın delisiyiz. Üzülme, umutsuz olma Türkiye’m, biz varız; Muhsin Başkan’ın arkadaşları var.

“Liyakat, adalet, üretim yoksa siz bağımsız değilsiniz”

Bir genel seçime gidiyoruz. 45 ilde kongreleri bitirdik. 63 ilde kuruluşu yaptık. Kim vardı yanımızda? Siz vardınız, hepinize teşekkür ediyoruz. Mayısta yapılacak bir erken seçime dahi Milli Yol Partisi kendi ismiyle ve amblemiyle katılacaktır. Ezber bozacağız. İktidar ne diyor? ‘Kalkındıracağım sizi, adaleti sağlayacağım’ diyor. 1949’de Menderes aynı şeyi söylemiş, 1961’de Demirel aynı… Bu Sayın Cumhurbaşkanı, 2002’de söylüyor. Niye değiştiremedik? Bu köhne sistem yüzünden. Siyaset kendi zengin sınıfını oluşturduğundan dolayı, üretmek yerine borçla devam ettiğinden dolayı… Bu sistemi değiştireceğiz. Liyakat, adalet, üretim yoksa siz bağımsız değilsiniz.

“Şimdi sıra milliyetçilerde, ülkücülerde”

Ülkücüler, milliyetçiler, ‘Millet sizin hizmetinizi istiyor, ölmeniz gerekiyor, ölün; hapiste yatmanız gerekiyor, gelin yatın, hadi vatan elden gidiyor, koşun’ dediler, koştuk. ‘Ölün’ dediler, öldük. ‘Yatın’ dediler, yattık. Şimdi sıra milliyetçilerde, ülkücülerde. Ülkücü cumhurbaşkanı adayı olarak milletin huzuruna çıkacağız Allah’ın izniyle. Kimseyi işaret etmeyeceğiz. Kendimiz milletle buluşacağız ve Allah’ın izniyle bu gidişi değiştireceğiz. Bir şeyi değiştireceğiz, her şeyi değiştireceğiz.”

Etiketler

Fehmi Duman