MMO Odası Sakarya Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir”İş Kazaları Kader Değildir.”

MMO Odası Sakarya Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir”İş Kazaları Kader Değildir.”

İş Kazaları Kader Değildir.

MMO Odası Sakarya Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir Sakarya’da bulunan Treyler Fabrikasında yaşanan iş kazası ile ilgili açıklamada bulundu.

Başkan Özdemir : “Basında yer alan haberlere göre Arifiye’de bulunan Treyler firmasında  çalışan Fatih RAHMET isimli işçi 22 Nisan  11.50 sularında  meydana gelen iş kazasında feci şekilde  hayatını kaybetmiştir.  Elim bir olay sonucu hayatını kaybeden emekçinin yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz. Bu elim olay bizlere bir kez daha ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu göstermektedir.” dedi.

MART AYINDA 118  İŞ KAZASI !

İSİG MECLİSİ  iş kazaları  raporuna göre 2022 yılının ilk üç ayında iş kazalarında en az 347 kişi, sadece Mart ayında ise en az 118  işçi hayatını kaybetmiştir.

2022 yılının ilk üç ayında Sakarya’da 7  işçi hayatını kaybetmiştir.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ACİLEN ÖNLEMLER ALINMALIDIR!

İş kazaları, meslek hastalıkları “kader” değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının “işin doğal bir sonucu “ olarak görülmesi, yeni iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin piyasalaştırılması, yaşanan sorunların en temel kaynaklarındandır. İşyerlerine verilecek işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri, bir kamu hizmeti olarak ele alınmalıdır. İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının mesleki bağımsızlıkları ve iş güvenceleri korunmalıdır. Bakanlık kamusal denetim yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Sendikalar, Üniversiteler, TMMOB, TTB, ÇSGB ve Sağlık Bakanlığı’nın katılımı ile idari ve mali yönden bağımsız, çoğunluğunu işçi örgütlerinin oluşturduğu ulusal bir enstitü oluşturulmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili ulusal politikaların oluşturulması, kararların alınması ve işyerlerinin denetimi işlemleri oluşturulan ulusal enstitü tarafından gerçekleştirilmelidir.

Başkan Özdemir , Kamu kurumu niteliğinde bir meslek odası olmanın sorumluluk ve bilinciyle, ülkemizde kanayan bir yara olan işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda geliştirici ve iyileştirici çalışmalara katkı vermeye hazır olduklarını, bu yöndeki mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Etiketler

Fehmi Duman