Mülteci Der Genel Koordinatörü Pırıl Erçoban: Mültecilere mahalle sınırlandırması çözüm değil

Mülteci Der Genel Koordinatörü Pırıl Erçoban: Mültecilere mahalle sınırlandırması çözüm değil

Mültecilerle Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü Pırıl Erçoban, mülteci karşıtlığı karşısında iktidarın sınır dışı edilenlerin sayısını açıkladığını, tedbirler aldığını göstermek istediğini söyledi.

Birkan BULUT
Ankara

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Geri Gönderme Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında 1 Temmuz itibarıyla mahallelerde ikamet edebilecek yabancı oranının yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürüleceğini, bin 200 mahallenin ikamete kapatılacağını açıkladı. Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci Der) Genel Koordinatörü Pırıl Erçoban, mülteci karşıtlığı karşısında iktidarın sınır dışı edilenlerin sayısını açıkladığını, tedbirler aldığını göstermek istediğini söyledi. Mültecilerin ekonomik ve sosyal sebeplerle belli mahallelerde yoğunlaşmasını yasaklamanın çözüm olmadığını belirten Erçoban, “Birlikte yaşamayı öğrenmeye yönelik çözümlerin gündeme getirilmesi gerekiyor” dedi.  

Geri gönderme merkezlerinde toplam 25 bin geri gönderilecek insan olduğunu belirten Soylu, yakalanan toplam kaçak göçmen sayısının ise 110 bin olduğunu kaydetti. Türkiye’de 3 milyon 674 bin kayıtlı Suriyeli olduğunu belirten Soylu, gelenleri Hatay’daki kamplardan birinde bir süre barındıracaklarını ve nereden geldiği tespit edildikten sonra geri gönderileceğini söyledi.

‘BİN 200 MAHALLE İKAMETE KAPATILACAK’

Göçmenlerin belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önlenmesi için yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 25’i geçtiği 781 mahallenin tüm yabancılar için ikamete kapatıldığını aktaran Soylu, “1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren oranın yüzde 20 olarak uygulanması sağlanacaktır. Böylelikle yaklaşık bin 200 mahalle ikamete kapatılmış olacaktır” dedi. Soylu, Ramazan Bayramı gibi Kurban Bayramı’nda da Suriyeliler için bayram izni uygulaması olmayacağını açıkladı.

‘YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDEKİLER NE OLACAK?’

Mülteci Der Genel Koordinatörü Pırıl Erçoban, belirli mahallerde yoğunlaşmanın işyerlerine yakınlık, barınma olanakları, aynı ülkeden gelenlerin ve tanıdıkların bulunması gibi nedenleri olduğunu söyledi. Kiraların nispeten uygun olduğu yerlerden başka mahallelere taşınmanın sorunlara neden olacağını belirten Erçoban, “Ev bulan, kontrat imzalayan kişiler adres bildirimine gittiğinde orada oturamayacağını öğrenince ne yapacak? Öncelikle bir düzenleme için çok önceden bir bilgilendirmenin yapılması gerekiyor. Ayrıca kotanın yüzde 20’ye indirilmesinde şeffaf olunmalı. Mesela şu an yüzde 20 ile yüzde 25 arasında mültecinin yaşadığı bir mahallede, yüzde 20’nin üzerindeki nüfusun durumunun ne olacağı söylenmiyor” dedi.

‘ÇÖZÜM BİRLİKTE YAŞAMAYA YÖNELİK OLMALI’

Öte yandan mültecilere yönelik şehirlerarası hareket kısıtlaması nedeniyle kaçak yolculuğun arttığını anlatan Erçoban, başka ile yolculuklarda bilet fiyatlarının yükseldiğini veya kaçak yollara başvurulduğunu söyledi. Bu önlemlerin yasa dışı çözümleri artırdığını belirten Erçoban, iktidarın muhalefetin de katıldığı mülteci karşıtı söylemler karşısında önlemler açıkladığını söyledi. Daha önce bakanlığın sınır dışı edilenlerin sayısını açıklamadığına dikkat çeken Erçoban, mülteci karşıtı tepkiler karşısında bu yola başvurulduğunu dile getirdi. Bunun mülteciler üzerinde iki taraftan da baskıyı artıracağını ifade eden Erçoban, “Her şey yasalara, uluslararası mevzuatlara ve en önemlisi insan haklarına uygun bir şekilde yapılmalı. Çözüm mültecilerin başka mahalle ve illere sürülmesi olmamalı. Birlikte yaşamayı öğrenmeye yönelik çözümlerin gündeme getirilmesi gerekiyor” dedi.

Etiketler

Fehmi Duman