NİĞDE’DE FABRİKA SAYISI 218’E ÇIKTI

NİĞDE’DE FABRİKA SAYISI 218’E ÇIKTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir ülkenin ya da bir şehrin ekonomisinin taşıyıcısının organize sanayi bölgeleri olduğunu belirterek, “OSB’lerimizi daha da geliştirmek için her türlü desteği veriyoruz.” dedi.

Bakan Varank, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Niğde’de, Organize Sanayi Bölgesindeki Biska Tekstil’in temelini attı. Varank, temel atma töreninde tekstil fabrikasının 9’uncu ayda üretime başlaması konusunda mühendislerden söz aldı.

İçme Suyu Arıtma Tesisinin açılışına katılan Varank, daha sonra Belediye Ekmek Fabrikası’nı hizmete açtı. Modern şekilde yenilenen ekmek fabrikası 2 bin metrekarelik alanda, hijyenik ortamda saatte 5 bin ekmek üretim kapasitesine sahip. Ayrıca tesiste 50 ihtiyaç sahibi kadın, şehrin farklı noktalarına kurulacak büfelerde ise engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Ekmek fabrikasında ayrıca çölyak hastalarının ihtiyacı olan glütensiz ürünler de üretilecek.

NİĞDE OSB ÖNEMLİ SANAYİ ALANLARINDAN BİRİ

Varank, açılışların ardından OSB toplantı salonunda yaptığı konuşmada, Niğde OSB’nin Türkiye’nin önemli sanayi alanlarından birisi olduğuna dikkati çekerek, 141 parsele sahip bölgenin, şu anda 94 sanayi tesisine ev sahipliği yaptığını ve 4 bin 160 kişiye istihdam sağladığını bildirdi.

TEKSTİLDE ÜST LİG

Bugün gerçekleştirilen yatırımlarla Niğde OSB’ye yeni bir soluk getirildiğini anlatan Varank, “Biska Tekstil Fabrikası’nın bu yatırımı Niğde’yi tekstilde bir üst lige çıkaracak. Halihazırda Gaziantep OSB’de 2 fabrikasıyla faaliyetlerini sürdüren Biska Tekstil’in Niğde’ye yapacağı yatırımın değeri 400 milyon avro, planlanan istihdam da yaklaşık 2 bin kişi. Üç etap şeklinde yapılması planlanan ve 150 bin metrekare üzerine kurulacak İplik Üretim Tesisi’nin günlük 120 ton üretim kapasitesi olacak. Bu örnek yatırım dolayısıyla firma yetkililerini canı gönülden tebrik ediyorum. İnşaat ve hazırlık süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayıp üretime geçme konusunda ellerini çabuk tutmalarını rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

EKONOMİNİN TAŞIYICISI

Varank, üretimin önemini anlatarak, “Bir ülkenin ya da bir şehrin ekonomisinin taşıyıcısı organize sanayi bölgeleridir. OSB’lerdeki üretim tesislerinin çarkları ne kadar sağlıklı işlerse o şehir o kadar sağlıklı gelişir. İşte biz bu vizyon ile OSB’lerimizi daha da geliştirmek için her türlü desteği veriyoruz. Bir taraftan girişimcilerimizi teşvik ediyoruz, diğer taraftan OSB’lerimize ihtiyaç duydukları finansmanı sağlıyoruz.” dedi.

YATIRIMCININ YANINDAYIZ

Bu ülkeye değer katan her yatırımcının, girişimcinin ve emekçinin yanında olduklarını vurgulayan Varank, bu yatırımları planlarken onları hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını belirtti. Bakan Varank, Biska için düzenledikleri teşvik belgesinin bunun en somut kanıtı olduğunu bildirerek, “Firma bu belgeyle birçok vergisel avantaj başta olmak üzere ciddi desteklerimizden faydalanmış olacak. Tabii ki yatırımcılarımıza verdiğimiz destekler bunlarla sınırlı değil. OSB’lerin altyapılarını sağlamlaştırmak için de gerekli adımları atıyoruz. Nitekim, Ahiler Kalkınma Ajansımız aracılığıyla Niğde OSB’ye bir Su Arıtma Tesisi kazandırdık. OSB’nin temiz su ihtiyacını karşılayacak bu tesisle burada çalışan emekçi kardeşlerimize sağlıklı su temin edeceğiz. İşte biz bütçemizi yatırmalara ve hizmetlere ayırıyoruz.” diye konuştu.

EKMEK ÜRETİM TESİSİ

Varank, “Niğde’ye kazandırdığımız, bugün açılışını yaptığımız bir diğer hizmet Ekmek Üretim Tesisi. 50 kadın ve 20 engelli vatandaşımıza istihdam sağlayacak bu tesisle vatandaşlarımızın kaliteli gıdaya ulaşmasını sağlıyoruz. Ben bu vesileyle hem OSB yönetimini hem de Niğde Belediyemizi tebrik ediyorum.” dedi.

NİĞDE’DE FABRİKA SAYISI 218’E ÇIKTI

Bakan Varank, her zaman yatırım, üretim, ihracat ve istihdam dediklerine işaret ederek, “Bugün Niğde’ye 4 özel proje kazandırdık. Ama bu güzel şehre yatırımlarımız sadece bunlardan ibaret değil. Bakınız, 2002-2022 yılları arasında işletmelerimize 200 milyon liraya yakın kredi kullandırdık. OSB’lerde üretimdeki fabrika sayısını 31’den 218’e çıkardık. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesine 12 milyon lira kaynak aktardık. Niğde’de KOBİ’lerimize KOSGEB Destek Programları çerçevesinde 62 milyon lira destek sağladık. Ahiler Kalkınma Ajansının kamu kurumlarından üniversitelere kadar 174 projeye verdiği destek 82 milyon lirayı aştı. Yeter mi? Elbette hayır. Önümüzdeki dönemde de özellikle sizlerle sıkı istişare halinde Niğde’ye yakışır projelerimize, çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ ARTIŞ

2021 yılında sanayi üretiminin yüzde 14,4 arttığını kaydeden Varank, “İhracatımız 225 milyar doları geride bırakarak bir rekora imza attı. Bu istatistikler buzdağının görünen kısmı. Buzdağının altında ise çok büyük emekler ve fedakarlıklar yatıyor. Girişimcisinden mühendisine, taşeronundan işçisine kadar büyük emeklerle yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafında nasıl yatırımlar yaptıysak Niğde’de de değerli yatırımları hayata geçirdik. Bundan sonra da sanayicimizin, girişimcilerimizin özellikle de gençlerimizin önünü açmayı sürdüreceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz. Türkiyemize güvenerek yatırımlarına devam eden müteşebbislerimize teşekkür ediyorum. Bir şükran da bu vatanı canlarıyla var eden kahramanlarımıza. Niğde’nin bağrında yetişip bu vatana can veren Ömer Halisdemir’i büyük bir minnetle yad ediyorum. Bu örnek yatırımlar, vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Programa, Vali Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, AK Parti İl Başkanı Ömer Kılıç ile çok sayıda davetli katıldı.

Fehmi Duman