Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Savaşı biz başlatmadık…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Savaşı biz  başlatmadık…

Putin: Savaşı biz

başlatmadık…

 

Necdet Buluz

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Rusya ile ABD arasında imzalanan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerinin sınırlandırılmasını içeren Yeni START anlaşmasını askıya aldıklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis toplantısında yaptığı konuşmada Ukrayna’daki savaşa ve ülkesinin duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda Federal Meclis üyelerinin yanı sıra Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rus hükümetinin üyeleri, Rus diplomatlar ve Ukrayna’daki savaşta yaralanan askerler ve aileler de yer aldı.

Ukrayna ile yaşadıkları krizden Batılıları sorumlu olduğunu ve bu sürecin 2014’te başladığına işaret eden Putin, “Batılı liderlerin vaatleri sahteliğe ve acımasız birer yalana dönüştü. Batı ülkeler, Ukrayna’nın radikal milliyetçi birliklerinin askerlerini eğitti, onlara silah tedarik etti.

Kiev, özel askeri operasyonun başlamasından önce de Batı ile silah tedariki için görüşmeler yürütüyordu. Rusya, Donbass’ın sorunlarının barışçıl biçimde çözümlenmesi için mümkün olan her şeyi yaptı. Bununla beraber Kiev, Donbass’ın sorunlarını çözmedi, sürüncemede bırakıp oyaladı. Siyasi cinayetler işledi ve inananlara kötü muamele etti. Minsk anlaşmalarını diplomatik bir tiyatro olarak sunarken bundan gurur duyuyorlar.

Rusların kanı dökülürken, Rusya samimiyetle sorunu çözmeye çalışırken onlar alay etmeye devam etti. Bu iğrenç aldatma yöntemi daha önce defalarca kullanıldı. Batı, Yugoslavya’yı, Irak’ı, Libya’yı, Suriye’yi yerle bir ederken aynı şekilde utanmazca, ikiyüzlülükle davrandı. Bu utancı asla temizleyemeyecekler. Namus, güven, edep kavramları onlara yabancıdır. Sömürü politikasını sürdürürken tüm dünyaya aşağılık olarak bakıyorlardı. Kendi halklarını da barış diyerek aldattı” dedi.

Batılı ülkelere güvenlik garantileri içeren bazı teklifler sunduklarını, ancak Batılıların bu anlaşmaları reddedip Kiev rejimini destekleyerek Ukrayna’nın doğusuna askeri harekat gerçekleştirildiğini belirten Putin, “Aralık 2021’de biz resmen ABD ve NATO’ya güvenlik garantileri teklifimizi sunduk. Biz net bir ‘hayır’ mesajı aldık. O zaman Batı’nın agresif duruşunun sonlanmayacağı anlaşıldı.

Şubat 2014’te Kiev’in Donbass’a saldırısından da belliydi. Hatırlatmak isterim Kiev rejimi 2014’te Donbass’ı havadan bombaladı. Donetsk ve Luhansk’a saldırı düzenleyenlerin bir sonraki adım olarak Kırım’a saldıracağı belliydi. Kiev de bir sonraki adımda Kırım’a saldıracağını söylüyor. Tüm bunlar BM Güvenlik Konseyine aykırıydı. Savaşı başlatan taraf Batı’ydı, bizse bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve insanlarımızın canlarını koruyoruz, Batı’nın istediğiyse sınırsız hakimiyete sahip olmak” ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelerin Ukrayna politikasını eleştirmeye devam eden Putin, “Kiev’e savaş için 150 milyar dolar verildi. Ukrayna’ya para akışının azaldığını da görmüyoruz. Cini şişeden çıkaranın Batı olduğunu dünyada kimse unutmadı. Ayrıca ne talep edilirse karşılığı oluyor. Böylelikle savaş sona ermiyor. ABD’nin 2021 yılından sonra başlattığı savaştan sonra ama sanki bunlar yaşanmamış gibi kendilerine barış savunucusu diyorlar. Onların trilyonlarca dolar gelirleri var. İnsan hakları ve demokrasiyi araç olarak kullanarak kendi hegemonyalarını kuruyorlar. Geçtiğimiz yüzyılda Avrupa’da Nazilerin büyümesi için çabaladılar.

Bugün Ukrayna’da Nazileri büyütmek için çabalıyorlar. Her şey her yüzyılda tekrarlanıyor. Batı 2014’te Ukrayna’daki darbeyi destekledi. Ne kadar para tahsis ettikleri bile belliydi. Rusya’ya karşı saldırganlık körüklendi. Bu darbe anayasaya aykırıydı. Yugoslavya’da kullandıkları grupların kullandıkları semboller ve Neonazi sembolleri bugün Ukrayna askerlerinin kamuflajlarında yer alıyor. Ancak Batı buna karşı bir tepki göstermiyor. Bu çok şaşırtıcı. Çünkü onlar Rusya’ya karşı savaşan herkesi destekler. Rusya’ya karşıysa şeytanı bile kendi saflarına çekerler” diye konuştu.

Putin hedeflerinin Ukrayna halkına saldırmak olmadığını söyleyerek ,şunları dile getirdi:

“Batılı elitler Rusya’ya stratejik yenilgi yaşatarak bizi sonsuza dek bitirme hedefini gizlemiyor. Biz Ukrayna halkına karşı savaşmıyoruz. Ukrayna halkı da Batılıların esiri oldu. Yolsuzluklar, eşitsizlik ve yoksulluk Ukrayna’da körüklendi. On yıllar boyunca Ukrayna sanayisini yerle bir ettiler. Bu nedenle asker bulmakta zorlanmadılar. Ukraynalıları koyun olarak görüyorlar. İnsanları harcanacak birer metaya çevirdiler. Bunun sorumluluğu tamamıyla Batılı elit kesimler ve Kiev rejimine aittir. Kiev’e Batı tarafından verilen silahların menzili ne kadar uzun olursa, tehdidi Rusya topraklarından o kadar uzaklaştırmamız gerekir. Rusya’yı küresel bir hedef haline getirmeyi hedefliyorlar. Biz de buna karşı misillemelerimizi yapacağız. Rusya’yı savaş alanında yenmeleri imkansız. Bu nedenle savaş yöntemlerini geliştiriyorlar” 

Etiketler

Fehmi Duman