Sakarya İşçisi Sahipsiz ” Sen Mi Sendikaya Üye Oldun Hadi Kapı dışarı”

Sakarya İşçisi  Sahipsiz ” Sen Mi Sendikaya Üye Oldun Hadi Kapı dışarı”

Sendikaya üye olan işçilerden 16 kişi işten çıkarıldı

Hekim Yapı’da işten atılan işçiler mücadele devam ediyor

Hendek’te kurulu Hekim Holding’e bağlı Hekim Yapıda çalışan işçiler, düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması için DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikasında örgütlenme çalışması başlattı. Bunun üzerine  sendika üyesi 16 işçiyi işten attıkları iddia  edildi

Hendek Organize Sanayi Bölgesinde prefabrik konut ve yapı malzemeleri üretimi alanında faaliyet yürüten bir firmadan çalışan yaklaşık 160 işçi, ücret zammının düşük tutulması sonrasında sendikaya üye olan 16 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarılan 16 işçi, Eğitim-sen toplantı salonunda basın toplantısı yaptılar. Basın toplantısında işçiler süreci anlattılar.

10 yıldır çalıştığı firmada işten çıkarılan Uğur Yazıcı: On yıldır özel şirketimde çalışmaktayım. Bu askeri ücrete verilen yüzde ellilik bir orandan dolayı şirketimizin de bize verdiği çok cüzi miktardaki zam. Bizde bunu kabul etmeyip arkadaşlarımız ile bir istişare yapıp yasal olan sendika hakkımıza üye olmaya çalıştık. Gerekli üyeliği de aldık. Bunu sürecinde iki üç gün bir sessizlik oldu bir şey yapmadılar. Ondan sonra dördüncü gün duyulmaya başladı aramızdan birkaç arkadaş sattılar bizi.

Cumartesi günü yanlış hatırlamıyorsam  Cuma günü işte Ercan arkadaşımızı işten çıkardılar. Yakasından kolundan tutarak güvenlikler ile beraber fabrikanın dışına atıldılar. Arkasında işte bir abimiz var, bu orada yok şuan ona da aynı şekilde yaptılar. Bizde avukat Saadet hanımla görüşerek bir protesto amaçlı alkışlı eylem yapmak istedik. O şekilde bir eylem gerçekleştirdik. İşte Fatih abim orada güzel bir konuşma yaptı. Hüseyin kardeşim yine arkadaşlarımız hep beraber bir alkışlama yaptık.

17 Nisan 2015

Sakarya Hendek’te bulunan Hekim Yapı’da işçilerin sendikal çalışma yürütmesi üzerine patron 1 işçiyi işten attı. Bunun üzerine iş yavaşlatma eylemi yapan işçilerin mücadelesi sonuç verdi ve patron attığı işçiyi geri aldı.

Sakarya Hendek’te kurulu Hekim Holding’e bağlı Hekim Yapıda çalışan işçiler, düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması için DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikasında örgütlenme çalışması başlattı. Bunu duyan patron önceki gün sendika üyesi 1 işçiyi işten attı. Buna tepki gösteren işçiler, iş yavaşlatma, vardiya giriş çıkışlarında alkışlı protesto eylemlerine başladı.

Atılan işçinin geri alınması ve patronun sendikayla toplusözleşme masasına oturmasını isteyen işçiler, talepleri karşılanana kadar eylemleri sürdürmekte kararlı oldukları dile getirdi. Süren eylemlerin sonucunda patron atılan işçiyi geri alacağını bildirince mücadele kazanımla sona erdi.


Fehmi Duman