Sakarya Milletvekili Engin Özkoç”İnsanlarımız aç, pazarda, elleri arkada vitrin gezer gibi dolaşıyorlar”

Sakarya Milletvekili Engin Özkoç”İnsanlarımız aç, pazarda, elleri arkada vitrin gezer gibi dolaşıyorlar”

ÖZKOÇ: “TARIMDA ÜRETİM PLANLAMASINA GEÇECEĞİZ”

-CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ, SAKARYA MİLLETVEKİLİ ENGİN ÖZKOÇ,

SÖĞÜTLÜ VE KARASU’DA MUHTARLAR DERNEKLERİNİ ZİYARET ETTİ

-ÖZKOÇ: “SAKARYA’NIN, TÜRKİYE’NİN BEREKETLİ TOPRAKLARINDA

İNSANLARIMIZIN AÇLIK ÇEKMESİNİ KİM, NASIL İÇİNE SİNDİREBİLİR!

ÜRETİMİ, ÜRETİCİYİ ESAS ALAN YENİ BİR POLİTİKAYA İHTİYAÇ VAR”

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, tarımdaki üretim krizi ve gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçebilecek bir politikaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Atacağımız ilk adım; tarımda üretim planlamasına geçmek olacak” dedi

Özkoç, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, CHP Söğütlü İlçe Başkanı İsmail Turan, CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt ve parti yöneticileri, Söğütlü Muhtarlar Derneği Başkanı Cihan Çakırsoy ve Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik’i ziyaret etti. Muhtarlarla biraraya gelen CHP’liler, bölgenin, vatandaşın sıkıntılarını dinledi ve çözüm önerileri üzerine görüştü.

Tarımsal üretimin önemli olduğu her iki ilçede de temel olarak tarımsal üretimde yaşanan sıkıntılar, gençlerin tarımsal istihdamdan kopuşu, maliyetlerdeki artış ve sonuç olarak ortaya çıkan pahalılık üzerinde duruldu.

Özkoç özetle şu görüşleri dile getirdi:

“Bugün Türkiye’de yoksulluk değil, açlık sorunuyla karşı karşıyayız. Sakarya’nın, Türkiye’nin bereketli topraklarında insanlarımızın açlık çekmesini kim, nasıl içine sindirebilir! Tarımda üretimi, üreticiyi esas alan bir politikaya ihtiyaç var.

Türkiye 20 yılda, mazotu koydum bir kenara; tohum, gübre ve tarım ilacında dışa bağımlı hale geldi. Buğdaydan samana herşeyi ithal ediyoruz. Cumhuriyet tarihimizde hiç olmamıştır; canlı hayvan, kırmızı et ithal ediyoruz. Bu politika değişmek zorunda. İthalatla yabancı şirketler, yabancı çiftçiler beslenirken, kendi çiftçimiz, köylümüz ezildi, yok edildi.

2002’den bu yana tarımda çalışan insan sayısı yarı yarıya düştü, 5 milyona geriledi. Ekilen tarım arazisinde 35 milyon dönüm azalma var.

“VATANDAŞ, PAZARDA VİTRİN GEZER GİBİ DOLAŞIYOR”

Üretmek, üretimi teşvik etmek zorundayız. İnsanlarımız aç, pazarda, elleri arkada vitrin gezer gibi dolaşıyorlar. Taneyle alışveriş yapabiliyor. Bizim insanımız, bizim topraklarımız bunu hak etmiyor.

Milletin iktidarında tarımdaki üretim sorunun çözeceğiz; ilk adım tarımda üretim planlamasına geçeceğiz. Planlamanın hayata geçirilebilmesi için özellikle stratejik ürünlerde alım fiyatları ve garantisi açıklanacak. Çiftçiye tohum desteği vereceğiz ve tarımsal üretimde mazottan vergi almayacağız. Hem tarımsal üretim hem besicilikte genç istihdamını destekleyeceğiz, teşvik vereceğiz.

Kooperatifçiliğe destek sağlayacağız. Et ve Süt Kurumu, Çay-Kur, TMO gibi KİT’ler ile tarımsal kooperatif ve birlikleri çiftçiyi ve üretimi destekleyecek şekilde etkin hale getireceğiz. Ve sözümüz; hasat döneminde ithalatı yasaklayacağız. Gıdada kendi kendimize yeterliliği sağlayacağız.”

Fehmi Duman