Sakarya’da Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Yöresel Lezzetlerimiz İle Başladı.

Sakarya’da Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Yöresel Lezzetlerimiz İle Başladı.

Sakarya’da Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Yöresel Lezzetlerimiz İle Başladı

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile ”Asırlık tariflerle Türk Mutfağı” kitabı hazırlanarak Türk lezzet kültürü  bu anlamda tarihe not düşülmüştür.

“Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabından esinlenerek,  Kültür ve Turizm Bakanlığınca 21-27 Mayıs tarihleri “Türk Mutfağı Haftası” olarak kabul edilmiştir. 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimiz aracılığıyla tüm dünyada dikkat çekecek düzeydeki etkinliklerle kutlanıyor.

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonuyla ilimizde Sakarya Mutfağını tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Adapazarı Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği iş birliğiyle 24 Mayıs 2022 tarihinde Serdivan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Türk Mutfağı Haftası Yemek Yarışması” düzenlendi. 5 ayrı kategoride okulun mutfak atölyelerinde gerçekleştirilen yarışmaya ünlü şeflerin yer aldığı profesyonel jüri üyeleri katıldı. Meslek Liseleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri ve ev hanımlarının yoğun ilgi gösterdiği yarışmaya katılım oldukça fazla idi. Yarışma protokol konuşmaları ve Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının muhteşem gösterisiyle devam etti. Yarışmanın sonucunda kazananlara ödülleri Vali Yardımcısı Sayın Selda Dural tarafından verildi. Programda bir konuşma yapan Vali hanım Sakarya zengin yemek kültürü ile ön plana çıkan şehirlerimizden biridir. Bu kültürün oluşmasında yerel özelliklerin yanı sıra şehrin dokusunda yer alan farklı kültür gruplarının etkisi önemli rol oynamaktadır. Orta Asya’dan Balkanlardan, Kafkaslardan ve Anadolu’dan taşınmış olan çok farklı kültürlerin etkileşimi Sakarya’nın yemek kültürünü ortaya çıkarmıştır. Bu yemek kültürüne ait bazı ürünlerimiz coğrafi işaret belgesi de almıştır dedi. Jüri üyelerine de bu güzel yarışmaya tecrübeleri ile katkı sağladıkları için teşekkür belgesi takdim edildi.  Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından halkımıza yöresel Dartılı Keşkek ikramı yapıldı. Ayrıca okulun bahçesinde kadın kooperatiflerinin hazırlamış olduğu ürünlerin tanıtımı yapıldı.

Türk Mutfağı Haftası kutlamaları kapsamında ikinci etkinlik Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından düzenlenecek olan “Türk Mutfağının Tarihsel Kökeni ve Modernizasyonu” konulu konferans 26 Mayıs Perşembe günü Erenler Şen Piliç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşecektir.

Kültür ve Turizm il Müdürü Süleyman Acar; bu yıl tüm yurtta 21-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Türk Mutfağı haftasının bundan sonraki yıllarda da farklı etkinliklerle ve daha coşkulu bir şekilde kutlanması için İl Müdürlüğümüz tarafından çalışmalara hız kesmeden devam edileceğini, programın hazırlanması ve sunumu aşamasında Müdürlüğümüzden desteklerini esirgemeyen tüm taraflara  ve paydaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum dedi.

Etiketler

Fehmi Duman