SATSO Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi Avrupa Fidancılar Birliğini ağırladı

SATSO Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi Avrupa Fidancılar Birliğini ağırladı

Avrupa Fidancılar Birliği SATSO Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi’ni Yerinde İnceledi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası iştiraki olan SATSO A.Ş. bünyesinde “Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi” (Doku Kültürü Laboratuvarı) Avrupa Fidancılar Birliği (European Nurserystock Association-ENA) temsilcilerini ağırladı.

Türkiye’den SÜSBİR’in de (Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği) dahil olduğu ve dünyada fidan üretiminde öncü olan 22 ülkenin oluşturduğu ENA, her yıl farklı üye ülkede düzenlediği Yaz Genel Kurulu’nu bu yıl Türkiye ev sahipliğinde gerçekleştiriyor. 25 yıldan uzun süredir faaliyette bulunan ENA 125.000 hektardan fazla alanda bitki yetiştiren, 200.000’den fazla istihdam yaratan 27.000’den fazla fidanlığı temsil ediyor.

Yönetim Kurulu Başkanı  Henk Raaijmakers öncülüğünde Yönetim Kurulu Üyeleri, SÜSBİR Temsilcileri ve ENA Temsilcilerinden oluşan heyet süs bitkileri üretimi ve ihracatında lider illerden olan Sakarya’da birçok firmanın üretim sahasını gezip son olarak da Türkiye’nin kapasite anlamında en büyük Doku Kültürü Laboratuvarı olan Sakarya TÜM’e ziyaret gerçekleştirdi.

Doku Kültürü Laboratuvarının üretim süreçleri hakkında bilgi alıp bölümlerini inceleyen heyet tesisin potansiyeli ve yarattığı katma değer hakkında olumlu görüşlerini belirtip ziyaretin oldukça verimli geçtiğini dile getirdiler.

ENA Yönetim Kurulu Başkanı  Henk Raaijmakers de gezi sırasında yaptığı açıklamada böyle bir tesisi hayata geçirmenin sektörün ilerlemesine katkı sunacağını ve Türkiye’nin de bu pazara ciddi önem verdiğinin bir kanıtı olduğunu belirterek Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimini kutladı. Üretim tesislerinin kapısını açarak nazik misafirperverlik örneği gösterildiği için tüm SATSO Yönetimine ve SATSO Temsilcilerine teşekkür etti.

 

Etiketler

Fehmi Duman