‘ŞERİDİ PAYLAŞ, GÜVENLE ULAŞ’ PROJESİNDE EĞİTİMLER BAŞLADI

HEDEF TRAFİKTE GÜVENLİ SEYAHAT

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve KAVŞAK Ağı çalışmaları kapsamında sağlanan mikro-hibe programı çerçevesinde şehrimizde gerçekleştirilen ‘Şeridi Paylaş Güvenle Ulaş’ projesinde bisiklet kullanıcılarına yönelik empati eğitimleri başladı. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde katılımcılara kör nokta, fren mesafesi, araçların manevra kabiliyeti hakkında eğitimler uzman isimler tarafından sunuldu. Hedef trafikte güvenli seyahat.

 Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği, Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ortaklığında gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği’nde hibe desteği alan ‘Şeridi Paylaş, Güvenle Ulaş’ projesinde eğitimler devam ediyor. Bu kapsamda bisiklet kullanıcılarının trafikte daha güvenli seyahat etmeleri, empati oluşturmaları ve bisiklet kullanıcılarının bisikletli ulaşım kurallarını benimsemeleri amacıyla Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde empati eğitimi gerçekleştirildi.

Bisiklet kullanıcılar şoför koltuğuna geçti

Empati eğitimi kapsamında bisiklet kullanıcıları körüklü otobüs, dolmuş ve taksilerin şoför koltuğuna oturdu. Yol kullanıcıları eğitmeni ve Ulusal Bisiklet Hakemi Rüstem Kayın tarafından verilen eğitimlerde kör nokta, fren mesafesi, araçların manevra kabiliyeti hakkında eğitim verildi.

Trafikte empati, güvenlik ve görünür olmak çok önemli

UCI Elit Ulusal Bisiklet Hakemi ve Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Koray Cantez, bisiklet kullanıcılarının kask takmasının, trafikte görünür renkler giymesinin ve özellikle gece sürüşlerinde reflektörlü yelek giymelerinin güvenli bir sürüş için gerekli olması yanı sıra şoförlerinde dikkat algısını arttırdığını ve yanlarından geçerken daha dikkatli hareket ettiklerini belirtti. Ayrıca proje kapsamında kask ve reflektif yelek dağıtılacağını belirten Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Şefik Akar, bisiklet kullanıcılarının artması amacıyla her hafta halk turu düzenlediklerini ve bu turların tüm halkımıza açık olduğunu belirtti.

Trafikte huzur ve güven

Proje ortağı olan Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf İlkhun’da halk turuna oğluyla katılarak destek verdi. İlkhun, “Empati eğitimlerimize bisiklet kullanıcılarıyla başladık. Önümüzdeki hafta şehir içinde güzergahı bulunan toplu taşıma araçlarımızdan dolmuş ve taksi duraklarında şoförlerimize yönelik olan eğitimlerle devam edeceğiz. Bizler tüm paydaşların trafikte güven ve huzur içinde birbirine saygı duyarak yer almalarını istiyoruz” dedi.

Büyükşehir bisikletli ulaşımı yakından takip ediyor

Türkiye’de ilk defa bünyesinde Bisiklet Şube Müdürlüğü oluşturan ve proje ortağı olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Bisiklet Şehri unvanının ardından bu alanda yaptığı çalışmalara hız verdi.       Büyükşehir Belediyesi Strateji Dairesi Başkanı Veysel Çıplak, bisiklet yollarının ve bisikletlilerinin ihtiyaçlarının şehrin master planında da yer aldığını, sürdürülebilir akıllı şehirler çalışmaları kapsamında çeşitli planlamalar yaptıklarını belirtti. Proje kapsamında geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen çalıştayda katılımcıların bisiklet yollarıyla ilgili sorularını yanıtlayan ve talepleri değerlendirmeye alan Bisiklet Şube Müdürü Yücel İnce,  ‘Şeridi Paylaş Güvenle Ulaş’ projesinin bisiklet şehri Sakarya’ya bir katma değer oluşturduğunu ve proje faaliyetlerini yakından takip ettiklerini belirtti.

Şoförlere yönelik empati eğitimleri başlıyor

Bisiklet kullanıcılarına yönelik empati eğitimlerini tamamlandıktan sonra proje kapsamında toplu taşıma araç şoförlerine yönelik empati eğitimleri başlayacak. Şoförlerin bisiklete binip pedal çevireceği ve çeşitli bilgilendirmelerin yapılacağı faaliyet kapsamında durak durak ziyaretler gerçekleştirilecek. Bisiklet kullanıcılarının dahil olduğu en yaygın kaza türleri, kaza önleme için yapılması gerekenler ve bisiklet kullanıcılarının hakları konularında eğitimler verilecek.

Etiketler

Fehmi Duman