STB Başkanı Mustafa Genç “Gelecek nesillere bırakılacak en büyük miras, temiz ve güvenilir su kaynaklarıdır”

STB Başkanı Mustafa Genç “Gelecek nesillere bırakılacak en büyük miras, temiz ve güvenilir su kaynaklarıdır”

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç 22 Mart Dünya Su günü nedeniyle yaptığı açıklamada su kaynaklarının azalması ve tarımsal kuraklık tehlikesine karşı ivedilikle önlem alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan Mustafa Genç Suyun canlıların yaşaması için hayati öneme sahip olduğunu belirterek Dünya Su Günü ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “ Yaşamın vazgeçilmezlerinden su kaynakları; artan tüketim alışkanlıkları ve küresel ısınmanın da etkisiyle milyarlarca insanın temiz ve sağlıklı su kaynaklarına erişimi günden güne zorlaşmaktadır. Yapılan araştırmalarda 2030 yılında kişi başına düşen su miktarının bin metreküplerin altına ineceği ifade edilmektedir. Bu nedenle su zengini bir ülke olmadığımızın farkında olarak içilebilir su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetimi konusunda politikalar geliştirmeliyiz”. Dedi.

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç

Başkan Mustafa Genç Sakarya ilinin su yönünden Türkiye ortalamasına göre daha az riskli olduğunu belirterek “Gelecek nesillere bırakılacak en büyük miras, temiz ve güvenilir su kaynaklarıdır. Su israfının önlenmesi ve tüketici bilincinin artırılması için yerelden genele hepimize büyük görev düşmektedir. Bu nedenle Sakarya Ticaret Borsası farkındalık yaratmaya yönelik yapılan her türlü projede  paydaş olarak yer alacaktır.” Dedi.

Ülkemizde tüketilen suyun yüzde 78`inin tarımda kullanıldığını ifade eden Başkan Genç “Yarınımızı korumak istiyorsak buna suyumuzu koruyarak başlamalıyız. Tarımsal üretimde vahşi sulama yöntemlerini terk ederek, bilinçli tarıma yönelmeli, su kaynakların daha rantabl kullanıldığı sistemlerle üretim yapmalıyız. Yapacağımız her bir damla tasarruf, kendi geleceğimize yatırım olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 22 Mart Dünya Su Günü’nün insanlığı, su kaynaklarının sonsuz olmadığı bilinciyle hareket etmeye, tasarruflu su tüketimi bilincinin ve duyarlılığın artmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

Etiketler

Fehmi Duman