TKP deprem günü çadır satan Kızılay hakkında suç duyurusunda bulundu

TKP deprem günü çadır satan Kızılay hakkında suç duyurusunda bulundu

Türkiye Komünist Partisi depremin ilk günü para karşılığı AHBAP’a çadır sattığı ortaya çıkan Kızılay hakkında dokuz farklı suçtan suç duyurusunda bulundu.

Gazeteci Murat Ağırel, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesi internet sitesinde yayımlanan özel haberinde Kızılay’ın depremin en sancılı günlerinde deposunda bulunan çadırları AHBAP platformuna parayla sattığını açıklamıştı. Haber sonrasında Kızılay ve AHBAP iddiaları kabul etmiş ve mantıklı nedenlere dayandırmaya çalışmışlardı. Ancak bir yardım kuruluşu olan Kızılay’ın çadır satması halk tarafından ciddi bir öfkeyle karşılandı. Depremin etkilendiği 10 ilde çadır ve konteynır ihtiyacı hâlâ devam ediyorken, depremin ilk günü gerçekleşen satış halkın büyük bir kısmının tepkisini çekti.

TKP Deprem Takip Merkezi hukukçuları dokuz farklı suçun irdelendiği kırk maddeli bir şikâyet dilekçesini 7 Mart itibariyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ilettiler. Dilekçede Kızılay yetkililerinin dernek tüzüğü ve TCK kapsamında sorumluluklarına değinilirken, dokuz farklı suç delilleriyle birlikte savcılığa sunulmuş bulunuyor.

Kızılay yetkililerinin suçlandıkları dokuz suç şöyle:

Olası kastla öldürme – Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi (TCK m.81,82,83, 21/2), Olası Kastla yaralama(TCK m.86,87,88,21/2), Güveni Kötüye Kullanma (TCK m. 155), Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması (TCK m.170), Mala Zarar Verme (TCK m.152/1-a), Nitelikli
dolandırıcılık (TCK m.158), Kamuya Gerekli Şeylerin Yokluğuna Neden Olma (TCK m.
238), Zimmet (TCK m. 247), Görevi Kötüye Kullanmaya Azmettirme, Yardım Etme (TCK
m.257, 40/2)

Etiketler

Fehmi Duman