TKP: Enerjide kesinti öneren patronları teşhir edeceğiz

TKP: Enerjide kesinti öneren patronları teşhir edeceğiz

Türkiye Komünist Partisi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada enerji üretim ve dağıtımının devletleştirilmesi çağrısı yaptı.

İktidarın özelleştirme politikaları sonucu enerji kullanımında yaşanan sorunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Emekçiler haftalardır en düşük seviyelerde kullanmalarına rağmen gelen fahiş elektrik ve doğalgaz faturalarına isyan ediyor. Hâl böyleyken son günlerde gündeme gelen enerji kesintileriyle ilgili açıklama yapan TKP, “Hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde bazı patronların “konutlarda da kesintiye gidilsin” dediğini biliyoruz. Bunları teşhir edeceğiz. Bu kış günü halkı zaten fahiş fiyatlarla satılan elektrik ve doğalgazdan tamamen mahrum etmeye kalkana bunun bedelini ödetiriz.” dedi.

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Elektrik ve doğalgazdaki kriz tamamen piyasa ekonomisinden ve özelleştirmelerden kaynaklanıyor. Enerji üretim ve dağıtımı büyük şirketlerin eline bırakılmış, plansızlık ve kâr hırsı yüzünden ülke enerjide hem dışa bağımlı hem çaresiz hâle getirilmiştir.

“Biz kısıtlama yapamayız, stratejik üretim yapıyoruz” diyen patronların stratejiden anladığı büyük kârlar elde etmektir.

Hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde bazı patronların “konutlarda da kesintiye gidilsin” dediğini biliyoruz. Bunları teşhir edeceğiz.

Bu kış günü halkı zaten fahiş fiyatlarla satılan elektrik ve doğalgazdan tamamen mahrum etmeye kalkana bunun bedelini ödetiriz.

Fehmi Duman