TKP: Laikliği savunmak suç değil görevdir

TKP: Laikliği savunmak suç değil görevdir

Türkiye Komünist Partisi son günlerde Kılıçdaroğlu ve Erdoğan’ın açıklamaları sonrası başlayan baş örtüsü tartışmalarıyla ilgili bir açıklama yayınlamış ve “laikliğin tamamen ortadan kaldırılmasına göz yummayacağız” demişti.

Bu açıklamayı Türkiye’nin dört bir yanında halka ulaştıran Parti üyeleri, Muğla Ortaca ve Aydın Nazilli’de engellemeyle karşılaştı. Açıklamada cumhurbaşkanına hakaret edildiği iddiasıyla ifadeye çağırılan TKP üyeleri hakkında, Parti bir “Laikliği savunmak suç değil, görevdir” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Laikliği savunmak suç değil, görevdir

“Başaramayacaksınız” başlığı ile yaptığımız açıklamamızı geçtiğimiz iki gün Türkiye’nin dört bir yanında halkımıza ulaştırdık. Muğla’nın Ortaca ve Aydın’ın Nazilli ilçelerinde ise açıklamamızı bildiri olarak dağıtan üyelerimizin çalışmalarına müdahale edilmiş ve ilgili ilçelerin savcılıklarının emri ile açıklamamızda cumhurbaşkanına hakaret edildiği gerekçesiyle parti üyelerimizin ifadeleri alınmıştır.

AKP iktidarının asli misyonu cumhuriyetin ileri tüm kazanımlarının emperyalizmin ve sermayenin çıkarları doğrultusunda tasfiyesidir. Ve bugün geldiğimiz noktada iktidarı ve muhalefeti ile düzen siyasetinin tüm aktörleri laikliği hiçe saymakta, din istismarını siyasetin kuralı haline getirmekte hiçbir beis görmemektedirler. Siyasetin ve toplumsal yaşamın dinsel kurallar üzerinden tarifinin önünü açan ve bunu meşru sayan her adım gericiliğin savunusudur.

TKP gericileri ve gericiliği teşhir etmekten, laikliği savunmaktan geri durmayacaktır.

Etiketler

Fehmi Duman