TKP seçim toplantılarına hafta sonu Adana ve Eskişehir’de devam etti

TKP seçim toplantılarına hafta sonu Adana ve Eskişehir’de devam etti

Türkiye Komünist Partisi, seçim çalışmaları kapsamında yaptığı toplantılara devam ediyor. Parti, hafta sonu Cumartesi günü Adana, Pazar günü ise Eskişehir’de TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’ın ve TKP’nin milletvekili adaylarının katıldığı toplantılarda bir araya geldi.

Eskişehir’deki toplantıya İspanya İşçileri Komünist Partisi (PCTE) heyeti de katıldı ve PCTE Genel Sekreteri Astor Garcia TKP ile dayanışma mesajını ilettiği bir konuşma yaptı.

“TKP devrimci dönüşümün peşinde”

Eskişehir’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıdaki konuşmasında ülkeye ve seçimlere dair açıklamalar yapan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, TKP’nin gerçek bir dönüşümün peşinde olduğuna vurgu yaptı. “Yüz yıl önce ülkenin içinde bulunduğu zor koşullarda Anadolu insanı nasıl ayağa kalktıysa, 2023’te biz de öyle ayağa kalkacağız.” diyen Okuyan sözlerine şöyle devam etti:

“TKP gerçek bir devrimci dönüşümün peşindedir, öyle de olacak. Bizi hep ‘Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürüyorsunuz’ diye suçluyorlar. Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürmeyeceğiz. Erdoğan’ın bir daha seçilmesine yardımcı olmayacağız, bundan daha açık başka ne olabilir? Gönül arzu ederdi ki Türkiye’deki insanların önemli bir kısmını gerçek değişime ikna edelim. Bunun için halen 3-4 ay gibi bir süremiz var. Elimizden geleni yapacağız. Bu düzenle aramıza giren Erdoğan çekilsin. Ancak daha fazlasını kimse bizden beklemesin. Biz bu seçimde ayıya dayı demeyeceğiz. Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Gerçek değişime işaret etmeye devam edeceğiz, bizim görevimiz bu, çoğalacağız. Kimse de TKP’nin bu duruşundan korkmasın.”

‘Biraz da bu halktan ürksünler’

TKP Genel Sekreteri Okuyan, “İnsanoğlu bazı haksızlıklara isyan eder. Birisi gelip sizin boğazınızı sıksa ya da çıkar cüzdanını dese ‘Niye?’ diye sorarsınız. Karşı koymaya çalışırsınız. Şu anda dünyada ve Türkiye’de sürekli bu suç işleniyor. İnsan emeğine el koyuyorlar, zenginleşiyorlar. Çok kabaca, dünyanın belki de yüzde 1’i dünyanın kalan yüzde 99’unun ümüğünü sıkıyor, zenginleşiyor. Ve buna izin veriliyor. Bunun sürmesini söyleyen partiler iktidara gelip duruyor. Bu ahlaki bir sorun değil mi? Vicdanınız sızlamıyor mu? Bana sorsalar, size sorsalar ‘bir başkasının sırtından geçinmek ister misin?’ diye, buna ‘Evet’ diyecek bir alçak çıkar mı? Demek ki kötü bir şey, kötü bir şeye neden izin veriyoruz?” diyerek toplumun adil olmayan düzene alıştırıldığını söyledi.

Hakkında muhalefet cephesinde de farklı söylemler dile getirilen tarikatlar ve cemaatlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Okuyan, TKP’nin bu konudaki çizgisinin net olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Tarikatlar ve cemaatleri dağıtacağız diyoruz. Diyorlar ki, yapmayın aman susun. Neden? Siz bunların ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Nasıl yağ sürüyoruz? İyi tarikatlar da var, bu seçimde muhalefeti destekleyecek cemaatler var, onları ürkütmeyin; diyorlar. Bu ürkütmeyin ve onların ekmeğine sağ sürüyorsunuz hikayesi, başlı başına bir ahlaksızlıktır. Bu, bize ürkün demektir. Sömürmeyi kabul edin, cehaleti kabul edin, yobazlığı kabul edin, emperyalizmi kabul edin; demektir. Neden hep biz susuyoruz? Cemaatin, tarikatın iyisi olmaz. Bir kere yasa dışılar. Bugünkü anayasaya göre bile yasa dışı. Cemaatlerin bu ülkeyi ahtapot gibi sarmasını isteyenler, biraz da bu halktan ürksünler.”

Etkinlik Okuyan’ın konuşmasının ardından birçok kişinin parti gönüllüsü olmasıyla son buldu.

Etiketler

Editor 54