TMO’nun satış kararına Gelecek Partisi’nin Sakarya İl Başkanı  Fatih Sevindik’den de tepki geldi

TMO’nun satış kararına Gelecek Partisi’nin Sakarya İl Başkanı  Fatih Sevindik’den de tepki geldi

TMO’nun satış kararı, serbest piyasada yükselişte olan fındık fiyatını olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle eleştirilirken, Gelecek Partisi’nin Sakarya İl Başkanı  Fatih Sevindik’den de tepki geldi.

TMO’nun kararına tepki gösteren Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Fatih Sevindik, “Bir devlet kurumu Türkiye Cumhuriyeti’nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet olamaz. Fındık serbest piyasada 64-65 liradan alıcı bulurken, üreticiden 53-55 lira bandında fındık alan TMO, 2021 fındığı için 58 TL, 2022 fındığı için 61 TL’den fındık satışı yapılacağını açıkladı. Bu kabul edilemez bir durumdur. Herkes şunu bilmelidir; Yapılan bu satış, fındık piyasasını tekelinde tutan yabancı bir şirketin piyasadan ucuz ürün toplamasına yaramaktadır. Ülkemizin en önemli ihraç kalemlerinden biri olan fındığa değer katmak yerine değersizleştirenlerin bu hatadan hemen dönmesini bekliyoruz. Bu satış kararı son günlerde hızla artan fındık fiyatının önünü kesmektir. TMO bir kurumdur ve Ferrero’nun yolundan gidemez. Fındık üreticileri bu oyunlardan bıktı. Fındığın azaldığı zamanlarda fiyatta yukarı hareketin önünü kesmek için piyasaya satış kararı alarak fındık sürmek de ne demek?” dedi.

Sevindik sözlerine şöyle devam etti; “Bu kararla fındık üreticisine haksızlık yapıyorsunuz. Bu açık açık fındık üreticisine TMO eliyle yapılan bir zulümdür. Gelecek Partisi olarak TMO’yu ve Tarım Bakanlığı’nı derhal bu kararı gözden geçirmeye ve hızlı bir şekilde bu hatadan dönmeye davet ediyoruz. Bir devlet kurumu Türkiye Cumhuriyeti’nin tarımına ve üreticisine karşı bir oyuna alet olamaz. Yapılan bu iş üreticiye büyük haksızlıktır. Yapılan bu işle fındık fiyatını ucuzlatanları, üreticinin alın terini çalanları, üreticinin cebinden alıp yabancı bir şirketin kasasını dolduranları Sakarya halkı da fındık üreticisi de affetmeyecektir” dedi.

Etiketler

Editor 54