TOBB’dan 154 İlçede 154 Yeni Okul

TOBB’dan 154 İlçede 154 Yeni Okul

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Ulusal Eğitime Katkı Protokolü” imzalandı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanan protokol töreninde ülkemizdeki 365 Oda – Borsa Temsilcisi de hazır bulundu. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Genel Sekreter Şevket Kırıcı iştirak etti.

81 ilde 81 okul projesinde son noktaya gelen TOBB, imzalanan yeni protokol ile birlikte eğitime katkıda yeni bir projeye adım attı. Protokol kapsamında, TOBB ve MEB işbirliğinde, 26 ilk-orta okul, 67 lise, 11 fakülte, 21 öğrenci yurdu, 13 kapalı spor salonu, 6 atölye ve laboratuvar benzeri tesis, 1 üniversite, yurt dışında yapılan 8 okul olmak üzere 153 eğitim tesisinin yanı sıra 154 yeni okul kazandırılacak.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak eğitime yönelik yaptıkları yatırım ve desteklerin toplam hacminin 3 milyar 587 milyon liraya ulaştığını ifade ederek, “81 ilde, 81 okul projemizin sonuna geliyoruz. Her zaman mesleki eğitimde kamu-özel sektör işbirliğini artırmak, özel sektörün rolünü güçlendirmek istiyorduk. Ama burada durmuyoruz, yeni ve daha büyük bir işe şimdi girişiyoruz. 154 ilçede, 154 yeni okul için harekete geçiyoruz. Odalarımızın ve borsalarımızın faaliyet gösterdiği 154 ilçemize daha, yeni okullar kazandırıyoruz. Eğitime yapılan yatırımdan asla zarar edilmeyeceğinin bilinciyle çalışıyoruz. Gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Türkiye’nin girişimci gücü olarak, ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer ise, “Bugün belki de son 20-25 yıl içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan en büyük eğitim yatırımı anlaşmasını imzalamaktan gurur duyuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının en kadim ve en güçlü paydaşı TOBB ile çocuklarının nitelikli eğitime erişimini, kapasitesini ve verimliliğini artırmadaki iş birliğinden dolayı gerçekten mutluluk duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ

Konuyla ilgili görüşlerini değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Bugün üst kuruluşumuz TOBB’un ve ona bağlı oda/borsaların en önem verdiği konuların başındaki nitelikli eğitime yönelik çok önemli bir adım daha atıldı. TOBB öncülüğünde eğitime desteğimiz devam ediyor. Odamıza bağlı olan Arifiye Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu ile Adapazarı Bilişim Meslekî ve Teknik Anadolu Lisemizde nitelikli gençlerimizin yetişmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Ulusal Eğitime Katkı Protokolü ile de TOBB öncülüğünde Türk iş dünyası olarak geleceğimizin inşasına destek olmaya devam edeceğiz. Tüm ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Fehmi Duman