Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı Ferdi Özbeğen Kabri Başında Anıldı

Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı Ferdi Özbeğen Kabri Başında Anıldı

Türk Eğitim Vakfı Bağışçısı Ferdi Özbeğen Kabri Başında Anıldı

Sevilen şarkıların güçlü yorumcusu, ünlü sanatçı Ferdi Özbeğen, ölümünün 10. yıldönümünde tüm mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından Ulus Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Türk halkının beğenisine mazhar olarak milyonların sevgisini kazanan, piyanist ve ses sanatçısı Ferdi Özbeğen, vefatının 10. yılında Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından Ulus Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. 27 Ocak Cuma günü gerçekleşen anma törenine, Özbeğen’in tüm mal varlığını ve en kıymetli hazinesi olan beyaz piyanosunu bağışladığı TEV’in Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV yetkilileri ve bursiyerlerinin yanı sıra sanatçının yakınları, dostları ve sevenleri de katıldı.

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, anma töreninde şunları söyledi: “Sanat dünyasındaki saygın kişiliği ile geniş hayran kitlesine ulaşan, değerli piyanist ve güçlü yorumcu kıymetli bağışçımız Ferdi Özbeğen, vefatından önce tüm mal varlığını ve kendisi için manevi değeri büyük olan beyaz piyanosunu Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı. Adına açılan burs fonundan bugüne kadar yüzlerce eğitim bursu sağlandı. Sanatçımız Ferdi Özbeğen’in adı, gençlerimizin eğitimine sağladığı katkılar ile daima yaşamaya devam edecek. Biz Ferdi Özbeğen’i beyaz piyanosu, güzel gülümsemesi kendisinin tabiriyle umut dolu mesajları ve müzikleri ile hatırlıyoruz. Hem sanatıyla, hem gülümsemesiyle hem de beyefendiliğiyle anılması çok özel. TEV olarak öğrencilerimiz adına ve çalışanları olarak minnettarız, ışıklar içinde uyusun.”

Vasiyetiyle tüm mal varlığını ve beyaz piyanosunu TEV’e bağışlayan Ferdi Özbeğen’in adına açılan burs fonu, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimine katkı sağlamaya devam ediyor. Ferdi Özbeğen’in beyaz piyanosu ise Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) özel yetenekli gençlerin müzik ve piyano eğitimlerinde kullanılıyor.

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 260 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

Etiketler

Editor 54