Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile bir basın açıklaması yaptı.

Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile bir basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile basın açıklaması yapan TKB Sakarya Şubesi Başkan 2.’inci Başkanı Nurçin Süzen “Kadın olmaktan dolayı; yaşadıkları sıkıntılara, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya gelen, amaçlarına ulaşmak için çaba veren, çalışan, üreten kadınların sorunları ülke sorunlarından ayrı düşünülemez” dedi.

Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile bir basın açıklaması yaptı. Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasına; Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Uzman Dr. Cihan Kolip,Hak ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Eyüp GÜZEL, CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin,  Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Aslıhan Ateş, Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şubesi İkinci Başkanı Hüseyin Cantez, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Hatice Taçyıldız, Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Sakarya Staj Mağdurları Derneği Başkanı aynı zamanda da Sakarya Doğa Bisikletçiler Derneği Başkanı Şefik Akar ile TKB Sakarya Şubesi Yönetimi ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Biz siyasi bir örgüt değiliz

TKB Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan basın açıklaması öncesi yaptığı konuşmasında; “Biz kadın örgütleri olarak o kadar çok azınlıkta kutladık ki 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü… Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’deki bütün kadınlar, bütün kadın örgütlerinin etkinliklerine katılmak zorundalar. Bu görevi Cumhuriyetin tek haklısı, tek kazançlısı olarak kadınlar yerine getirmelidir. Ama ne yazık ki birkaç istisna dışında biz kadınlar hiçbir zaman haklarımızı nasıl aldık, nasıl kullanacağız; ne farkında olduk ne de yaptık.Sürekli eğitimden bahsediyoruz. Evet, eğitim de mutlaka olmak zorundadır ama bazı şeylerin de kadınların ruhunda olması gerekir. Biraz kendi kimliğini de araştırması lazım, ben öyle düşünüyorum.“AKP nerede, MHP nerede, İYİ Parti nerede?  Hiçbir etkinliğimize siyasetçilerden katılım göremiyoruz. Biz siyasi bir örgüt değiliz ama siyasi partilerden destek göremiyoruz.” dedi.

Birlikte mücadele edelim 

TKB Sakarya Şubesi 2.’inci Başkanı Nurçin Süzen, tarafından okunan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadın erkek eşitliği taleplerinin sağlanması, yaşamın her alanında kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez daha dile getirildiği gün olarak kabul edilmektedir. Birlikte düşünmek, birlikte üretmek, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden koparan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan olarak tanımlayan herkesin gelecek güzel günler için yan yana gelerek birlikte mücadele etmesi önemlidir. Kadın olmaktan dolayı; yaşadıkları sıkıntılara, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya gelen, amaçlarına ulaşmak için çaba veren, çalışan, üreten kadınların sorunları ülke sorunlarından ayrı düşünülemez.

Kimleri sorumlu tutacağız

Ülkesinde, her türlü hukuksuzluğa, ayrımcılığa, eşitsizliğe rağmen var olma mücadelesi veren kadınlar bizim kadınlarımız değil mi?Emeğinin karşılığını alamayan, açlık sınırında yaşamaya terk edilen, iş güvenliğinden uzak çalışma koşullarında emekleri sömürülen bizim kadınlarımız değil mi?Ayrımcı ve toplumsal cinsiyetçi bakış açısının hâkim olduğu düzende, devletten uygulamalar beklerken, sokak ortasında ‘’namus’’ diye öldürülen kadınlar, hala başlık parası adı altında satılan kız çocuklarının uğradığı tacizlerden kimi, kimleri sorumlu tutacağız?

Fırsat ve imkan eşitliği 

İnsanlık için utanç vericidir bu konular, halledilinceye kadar 8 Mart en önemli gün olarak önemsenmeli ve öncelikli olmalıdır. Çünkü sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek ancak ve ancak herkes için her alanda, fırsat ve imkânların eşitliğini sağlamakla mümkün olabilir.Bizler, kadın direnişinin, kadın mücadelesinin onurlu günü olan 8 Mart’ı, erkeğin şiddetinin yok olduğu, ayrımcılığın son bulduğu ve hep birlikte güvenle yaşayacağımız yeni bir dünyanın mümkün olacağına inanıyoruz, birlikte güçlüyüz. Ülkemizde yaşanan, canımızı yakan büyük depremlerde evini, ailesini, sevdiklerini kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sabırlar diliyorum” dedi.

Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Uzman Dr. Cihan Kolip “Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile yönetilen bir devlette , kadınlarımıza verilen değerin yılda bir sefer sadece kelimelerde sınırlı kalmasını doğru bulmuyorum .Kadınlarımızı bilimle kültürle donatıp sosyal hayata katamazsak ,karanlığa gömülmemiz kaçınılmaz olacaktır .Bu anlamda yaptığınız haklı mücadele bizimde en önemli mücadelemiz olacak ve sizi asla yalnız bırakmayacağız .Hakkınızı asla ödeyemeyiz,8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun” .

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Etiketler

Editor 54