Türk Vatandaşlığı Satılık Değildir

Türk Vatandaşlığı Satılık Değildir

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri, ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu 400 bin USD’ye konut alanlara vatandaşlık verilmesini eleştirerek “Türk vatandaşlığı satılık değildir” dedi.

Ekşioğlu, bir ülkenin vatandaşı olmayan kişilere vatandaşlık vermesinin doğal olduğunu ancak bunun yönteminin vatandaşlığı satılığa çıkarıp sadece para şartına bağlamak olamayacağını savundu.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıklayan Basın Konseyi eski Genel Sekreteri ve ünlü reklam filmi yönetmeni Abdullah Ekşioğlu, 400 bin USD tutarında konut alan kişilere vatandaşlık hakkı tanınmasını eleştirerek “Türk vatandaşlığı satılık değildir.” dedi. Başka ülkelerin de vatandaşı olmayan kişilere bazı şartlarla vatandaşlık sağladığını, bunun doğal olduğunu da kaydeden Ekşioğlu, sorunun vatandaşlığın şartının sadece paraya bağlanarak satılığa çıkartılmış olmasında olduğunu savundu.

Evlilik ve doğum dışında ülkemizde yasal yollarla belirli süre ikamet etmiş, Türkçe bilgisi, Türk tarihi, vatandaşlık bilgisi sınavlarından geçmiş, güvenlik taraması yapılmış, psikolojik testlerden geçmiş kişilerin istihdam yaratıcı 1 milyon USD yatırım yapması durumunda ya da olağanüstü yetenekli sanatçı, sporcu, bilim insanı gibi kişilere vatandaşlık verilmesine karşı olmadıklarını belirten Abdullah Ekşioğlu, “Size yaşadığım bir olayı anlatacağım. Firma adı vermek istemiyorum ama gerekirse veririm. Bir yıl kadar önce bir inşaat şirketi adına cep telefonumdan adımla arandım. Bana inşaat sektörüne yatırım yapmak isteyip istemediğimi sordular ben de istemediğimi belirttim. Telefondaki hanımefendi o firmanın konutlarından 250 bin USD değerinde konut alırsam Türk vatandaşlığı alabileceğimi söyledi. Ben de kusura bakmayın hanımefendi ben zaten Türk vatandaşıyım deyince telefonu yüzüme kapattı. O listeye nasıl girdiğimi bilmiyorum ama iyi ki girmişim ki bu rezilliği birebir öğrenmiş oldum. Türk vatandaşlığı inşaat firmalarının promosyon malzemesi değildir.” şeklinde konuştu.

Terörle mücadele ve çeşitli nedenlerle hala şehitler vermeye devam ettiğimize dikkat çeken Ekşioğlu, bu vatan için canlarını ortaya koyan vatandaşların 400 bin USD’ye konut alıp, ortak kültürünü, tarihini, umutlarını, hayallerini, sıkıntılarını bilmeyen insanlarla eşit tutulmasının, yasal olarak düzenlenmişse de kamuoyu vicdanında kabul görmediğini, halka rağmen yapılacak uygulamaların toplumsal travmalara yol açabileceğini, iktidarın demokrasi bilinci olmasa bile böyle bir riski almaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Twitter: https://twitter.com/eksioglu70

Instagram: https://www.instagram.com/eksioglu70

YouTube: http://www.youtube.com/retoriktv

 

 

Abdullah Ekşioğlu hakkında:

(d. 30 Mart 1970, Almanya)

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Daha lise yıllarında 1986’da gazeteciliğe başladı. Birçok ulusal günlük gazete ve dergide çeşitli kademelerde görev aldı. 1992 yılında Türkiye’de özel radyo yayınlarının başlamasına öncülük ederek Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı.

1993 yılında Elvin Ekşioğlu ile birlikte Agency Europe & Anatolia haber ajansını kurdu. 1998 yılında yine Elvin Ekşioğlu ile birlikte Eksantrik Prodüksiyon’u kurdu. 2000 yılında bir yıl süre ile Türkiye Basın Konseyi Genel Sekreterliği yaptı. 2000 yılından sonra film sektörüyle daha çok ilgilenmeye başlayan Abdullah Ekşioğlu 250’nin üzerinde reklam filminde çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra reklam filmi yönetmenliği yapmaya başladı.

Abdullah Ekşioğlu halen Eksantrik Prodüksiyon bünyesinde reklam filmi yönetmeni olarak görev yapıyor. Abdullah Ekşioğlu Agency Europe & Anatolia haber ajansının Genel Yayın Yönetmenliği görevini de sürdürüyor.

Etiketler

Fehmi Duman