Türkiye bugün 13. Cumhurbaşkanını seçiyor.

Türkiye bugün 13. Cumhurbaşkanını seçiyor.

14 Mayıs seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından Türkiye bugün 2 hafta sonra yeniden sandık başına gidiyor.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu bugün yapılacak. 14 Mayıs’tan farklı olarak seçmenin önünde yalnızca tek pusula ve 2 aday olacak.

Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 64 milyonu aşkın seçmenin oyunu almak için yarışacak.

Türkiye seçim tarihinde bir ilk yaşanacak ve seçmen ilk kez ikinci tur seçimi için sandık başında olacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda adaylar, Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu, 64 milyonu aşkın seçmenin oyunu almak için yarışacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE SANDIK YEMİNİ EDEREK GÖREVE BAŞLADILAR

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2’nci turunda sandık başında bulunacak görevliler, sandık yemini ederek göreve başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2’nci turunda sandıklarda görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi.  Oy verme işlemini başlatmadan önce hazırlıklarını yapan görevliler, sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti.

Sandık başındaki görevlilerin yemini ise şöyle: “Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim.”

Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’a ilk turda 27 milyon 133 bin kişi oy verdi. Erdoğan’ın oy oranı, yüzde 49,52’ydi.

Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ise 24 milyon 594 bin oyla, yüzde 44,88’e ulaştı.

Ata ittifakı’nın adayı Sinan Oğan ise, yüzde 5,17 oy almıştı.

28 Mayıs’ta liderlerin oy kullanacağı yerler belli oldu!

Liderler gün içerisinde kayıtlarının bulunduğu okullarda oylarını kullanacaklar. Adaylardan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul, Kemal Kılıçdaroğlu ise Ankara’da oyunu kullanacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara’da Anıttepe Ortaokulu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Üsküdar Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Eyüpsultan Nejat Sabuncu İlkokulu’nda, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Ankara Bilkent’te T Emlak Bankası Ortaokulu’nda oyunu kullanacak.

Oylar hangi durumlarda geçersiz sayılır? Hangi oylar geçerli? İşte oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

“Hangi durumlarda oy geçersiz sayılır?” sorusu sandık başına gitmeye hazırlanan ya da oyunu kullanmış olan milyonlarca seçmen tarafından sorgulanmaya başlandı. 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimleri saat 17.00’ye kadar sürecek. Oy işlemlerinin tamamlanmasının ardından gözler, seçim sonuçlarında olacak. Peki, oylar hangi durumlarda geçerli, hangi hallerde geçersiz?

“Oy hangi durumlarda geçersiz sayılacak?” sorusu gündemdeki yerini aldı. Milyonlarca vatandaş, bugün sandık başına giderek mührünü basıyor. Oyunu kullanan kişiler, konuya dair detayları sorgulamaya başladı

OYLAR HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILACAK?

Oy pusulalarında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında, pusulanın herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak. Oy pusulalarından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak

Etiketler

Fehmi Duman