Türkiye Multiple Skleroz Derneği, İstanbul Maratonu’nda hastalar için koştu

Türkiye Multiple Skleroz Derneği, İstanbul Maratonu’nda hastalar için koştu

Türkiye Multiple Skleroz Derneği, İstanbul Maratonu’nda hastalar için koştu

Türkiye Multipl Skleroz (MS) Derneği, 44. N Kolay İstanbul Maratonu’nda MS hastaları için start aldı. GEN’in koşulsuz desteği ile maratona katılan Türkiye MS Derneği, hem hastalara onların yanlarında olduklarını hatırlattı hem de egzersizin hastalıkla mücadeledeki faydasına vurgu yaptı.

Multipl Skleroz (MS), beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfın (miyelin kılıfı) hasar görmesi ile ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor. Türkiye’de yaklaşık 70 bin MS hastası olduğu tahmin edilirken, tedavi ile hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor. Türkiye Multipl Skleroz Derneği, MS hastalığına dikkat çekmek ve hastalara destek olmak amacıyla 1989’dan beri birçok önemli projeye imza atıyor. Bu yıl GEN’in koşulsuz desteği ile 44. N Kolay İstanbul Maratonu’na katılan dernek, MS hastalığının seyrini yavaşlatmada egzersiz yapmanın önemine dikkat çekti.

DOÇ. DR. MELİH TÜTÜNCÜ: EGZERSİZ YAPMAK HASTALAR İÇİN ÇOK FAYDALI 

Etkinlikte hastalarla buluşmaktan heyecan duyduklarını belirten Türkiye MS Derneği Başkanı Doç. Dr. Melih Tütüncü, şunları söyledi:

“MS hastalığı aslında bilinenden daha sık görülen nadir olmayan bir hastalık. Genç bireylerde gelişebilecek önlenebilir engelliliğin başlıca sebeplerinden biri. Hareket, MS hastalığında olmazsa olmaz terapilerin başında geliyor. Yapılan birçok çalışma egzersizin, sporun ve sigara içmemenin MS gidişatına olumlu etkisini göstermiştir. Hem hastalarımızla birlikte olmak hem de spora en güzel vurguyu yapan bu etkinlikte derneğimizle birlikte olmak istedik.”

DOÇ. DR. SERKAN DEMİR: HASTALARI BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye MS Derneği Üyesi Doç. Dr. Serkan Demir ise, pandemi döneminde hastalarla bir araya gelmek konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ve dijital ortamlarda buluştuklarını aktardı. ‘‘Yoga, pilates, müzik terapisi, mindfulness, psikoterapi, fizyoterapi, aylık hasta bilgilendirme toplantıları gibi birçok faaliyetimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.” bilgisini veren Doç. Dr. Demir, “Yakın dönemde Danilo şef ile ‘Bir MS Bir Tadım’ projemizle MS’te beslenmenin önemine vurgu yaptık. Buna benzer projelerimiz de devam edecek.” şeklinde konuştu.

Türkiye Multipl Skleroz Derneği Hakkında:

Türkiye Multipl Skleroz Derneği, Multipl Skleroz (MS) hastalığının Türkiye’deki bilinirliğini arttırmak, hastalıkla ilgili kamuoyunda bilinç oluşturmak ve hastalara ihtiyaç duydukları alanlarda destek olabilmek amacıyla, MS hastaları, hasta yakınları ve konunun uzmanı hekimlerin ortak çabalarıyla 1989 yılında kurulmuştur. 1993 yılında “Kamu Yararına Dernek” sınıflandırmasında tescil edilmiştir. Aynı yıl, merkezi Londra’da bulunan “Uluslararası MS Dernekleri Federasyonu”na (Multiple Sclerosis International Federation-MSIF) üye olarak kabul edilmiş ve uluslararası alanda Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanmıştır. Fizyoterapi ve rehabilitasyon, psikoterapi, hukuki konularda bilgilendirme, yoga dersleri gibi alanlarda destekler veren dernek, düzenledikleri aktivitelerle de hastaların sosyal hayatlarına katkıda bulunuyor.

Etiketler

Fehmi Duman