Türkiye sandık başında! Saat saat gelişmeler

Türkiye sandık başında! Saat saat gelişmeler

Türkiye bugün sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri için oy vereme işlemi başladı. Seçimlerle birlikte 13’üncü Cumhurbaşkanı ve Meclis’e girecek 600 milletvekili belli olacak.

Deprem bölgelerinden olan Malatya’da konteynerlerde oy verme işlemi sürüyor.

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi, Türkiye genelinde bugün saat 08.00 itibarıyla başladı. Oy verme işlemi saat, 17.00’ye kadar sürecek. Türkiye’nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Seçimde yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen oy kullanacak. Yurt içinde 4 milyon 904 bin 672 seçmen ilk kez oy verecek. 3 milyon 416 bin 98 seçmende yurt dışında oy kullandı. Cezaevinde tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmen sayısı ise 53 bin 172. Oy verme işlemleri, Saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, bugün cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için oy kullandı. Oğan, “Memleketimize, milletimiz hayırlı olsun” dedi.

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, bugün cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için oyunu kullandı. Oğan, “Memleketimize, milletimize hayırlı olsun” dedi.

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, eşi Gökçen Oğan ile Ankara Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi’nde 1276 numaralı sandıkta oy kullandı. Oğan oyunu kullandıktan sonra, “Memleketimize, milletimize hayırlı olsun. Buradan bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum, lütfen herkes oy kullansın. Sükunetle, suhuletle bu seçimi bir bayram havasında geçirelim” dedi. Oğan, “heyecanlı mısınız?” sorusu üzerine de “Heyecanlıyız tabii olmaz mıyız” yanıtını verdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy verdi.

Eyüpsultan’da bulunan Nejat Sabuncu İlkokulu’na Eşi Sare Davutoğlu ile gelen Ahmet Davutoğlu, oy kullanacağı sandıktaki kadın görevlilere karanfil verip, Anneler Günü’nü kutladı. Eşi ile 2249 numaralı sanıkta oyunu kullanan Davutoğlu, zarfı kutuya attıktan sonra “Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Ardından okul önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk seçimine girildiğini belirterek, “İnşallah 1950’den bu yana olduğu gibi, bundan sonra da nice seçimler hep olacak. Çok partili sistemde milletin kullandığı iradeyle seçim üzerinden ülkeyi bir emanet olarak devralan iktidarlar, süreleri boyunca bu emanete sadık kalmak için çalışmak durumundadır” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ankara Çankaya Lisesi’nde oyunu kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ankara Çankaya Lisesi’nde oyunu kullandı. Karamollaoğlu, “Oylarımızı kullandık, son üç ayı oldukça yoğun bir çalışma içinde geçirdik. Milletimize, biz hangi konuları nasıl düzelteceğimizi anlatmaya çalıştık. İktidar partisi de ciddi bir çalışmanın içine girdiler. Diğer partiler de var çalışan, gayret gösteren milletimiz son tercihini bugün belirleyecek. Öyle ümit ediyoruz ki, gece yarısına doğru bütün sandıklar açılmış olacak, sayımlar hemen hemen tamamlanmış olacak. İhtilaflı konular olursa onlar da yarın sabaha kadar çözülecek” dedi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu ile Ankara Çankaya Lisesi’nde 1048 numaralı sandıkta oyunu kullandı.
“BUGÜN KARAR GÜNÜ”
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Oylarımızı kullandık, son üç ayı oldukça yoğun bir çalışma içinde geçirdik. Milletimize, biz hangi konuları nasıl düzelteceğimizi anlatmaya çalıştık. İktidar partisi de ciddi bir çalışmanın içine girdiler. Elbette diğer partiler de var çalışan, gayret gösteren milletimiz son tercihini bugün belirleyecek. Öyle ümit ediyoruz ki, gece yarısına doğru bütün sandıklar açılmış olacak, sayımlar hemen hemen tamamlanmış olacak. Ufak tefek ihtilaflı konular olursa onlar da yarın sabaha kadar çözülecek. Bütün basın mensuplarına gösterdiği ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ayrım yapmadan, aynı kanaatte olabiliriz veya farklı kanaatte olabiliriz mühim olanı memleketimizin, milletimizin huzur içinde bundan sonraki hayatını devam ettirebilmesi…Bugüne kadar varsa sıkıntılar onlardan kurtulması. Bugün karar günü. Bütün çalışmalarımız neticesinde elde edilecek sonucun hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.”

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç  annesiyle  birlikte oyunu kullandı

Engin Özkoç  Sevgili annemle birlikte oyumuzu kullandık. Memleketimiz için hayırlı olsun. Bu vesileyle annemin ve tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. Bugün size baharlar hediye edeceğiz. Her şey çok güzel olacak, çok.

İYİ Parti Mali İşler Başkanı, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır Oyunu Hendek ilçesinde  Kullandı

Dikbayır”Sakarya – Hendek  Parti teşkilatımızla beraber memleketim Hendek’te eşim ve kızlarımızla oyumuzu kullandık. Kampanya döneminde büyük çaba gösteren İl ve İlçe Teşkilatları ile yöneticilerine, süreç içerisinde adaylarımızla beraber sahada çalışan partimiz için çalışan değerli eşime sonsuz teşekkürler  Bizler elimizden geleni yaptık, İYİ olan kazansın..”dedi

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon’da oyunu kullandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AK Parti Trabzon Milletvekili Adayı Adil Karaismailoğlu, Trabzon’da oyunu kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı AK Parti Trabzon Milletvekili Adayı Adil Karaismailoğlu, 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimlerinde oyunu kullanmak için Ortahisar ilçesindeki Beşirli mahallesinde bulunan Borsa İstanbul Orta Okulu’nda geldi.

2045 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa giren Karaismailoğlu, yoğunluk nedeniyle oluşan kuyrukta bir süre bekledi. Sırasının gelmesinin ardından yapılan kontroller sonrası oy pusulasıyla birlikte zarfını alan Bakan Karaismailoğlu, oyunu kullandı. Oy zarfını sandığa atan Karaismailoğlu, seçimin hayırlı olmasını dileyerek, “İnşallah ülkemiz için Trabzon için inşallah çok hayırlı bir sonuç çıkar. Bundan sonra milletimiz için memleketimiz için ne yapabiliriz artık sahada söylediklerimizi icraata geçirme vakti. Çok yoğun tempolu bir seçim süreci geçirdik. İnşallah bu yoğun tempo devam edecek. Ardından ihracatlar ve milletimizin hayatını kolaylaştıracak işlerde vatanımızı, milletimizin selameti doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun sözün bittiğin yerdeyiz” dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oyunu Üsküdar’da kullandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, oyunu Üsküdar Saffet Çebi Ortaokulunda kullandı. Bakan Koca, “Bugünün Türkiye Yüzyılının ilk günü olmasını diliyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimi için oyunu kullanacağı Saffet Çebi Ortaokulu’na geldi. Bakan Koca’yla birlikte eşi Hale Koca ve oğulları Zahid Esat Koca, Abdülaziz Emir Koca da okula geldi. Oy kullanmak için sıra bekleyen Bakan Koca, burada vatandaşlarla da sohbet etti. Sandık görevlileriyle de sohbet eden Bakan Koca, yoğunluğun nasıl olduğunu sordu. Bakan Koca ve ailesi 3280 nolu sandıkta oyunu kullandı. Oy verme işleminin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “Güzel Türkiyem için oyumuzu kullandık, millet iradesi tecelli edecek. Milletimize, ülkemize, insanlığa hayırlı olsun. Bugünün Türkiye Yüzyılının ilk günü olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ali İhsan Yavuz oyunu kullandı

AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri için oyunu kullanarak seçimin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye’de seçmenler bugün cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gidiyor. Oy verme işlemi ülke genelinde başlamasıyla birlikte Sakarya’da da seçmenlerin yoğun ilgi gösterdiği oy kullanma işlemi son hızıyla sürüyor.  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, ve ve başkan yardımcıları oylarını kullandı. Yavuz, seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Serdip Dokumacı Oyunu Kullandı

Oy kullanma işleminin başlamasıyla,Sakarya milletvekili adayları oylarını kullanmaya başladı. İYİ Parti Milletvekili Adayı Serdip Dokumacı’da Cengiz Topel İlkokulu’nda oyunu kullandı.Dokumacı daha sonra sandıkları gezerek sandık görevlilerine kolaylıklar dileyip,okuldan ayrıldı.

Eşi ve çocukları ile oy kullanmaya giden Dokumacı sosyal medyasında yaptığı paylaşımda; oy kullandığı fotoğrafı “vatana millete hayırlı olsun,Rabbim güzel ülkemiz için her şeyin hayırlısını nasip etsin inşallah”diyerek paylaştı.

Bakan Dönmez, oyunu 2023 numaralı sandıkta kullandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir 1’inci sıra milletvekili adayı Fatih Dönmez, oyunu Eti Maden İşletmeleri İlkokulu’ndaki 2023 numaralı sandıkta kullandı. Elektrik arz güvenliğiyle konusunda tüm tedbirlerin alındığını belirten Bakan Dönmez, “Özellikle oy atma ve sayım yerlerindeki elektrik arz güvenliğiyle ilgili hususları da yakinen takip ettik. Her türlü tedbirler alındı. An itibariyle bize intikal eden bir problem de gözükmüyor” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti’den birinci sıra milletvekili adayı olduğu Eskişehir’de oyunu kullandı. Odunpazarı ilçesine bağlı 71 Evler Mahallesi’ndeki Eti Maden İşletmeleri İlkokulu’na gelen Bakan Dönmez, burada partililer tarafından karşılandı. Okuldaki 2023 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa giden Bakan Dönmez, sıranın kendisine gelmesini kuyrukta bekledi. Kimlik kontrolünün ardından oyunu kullanan Bakan Dönmez, Enerji Bakanlığı olarak tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

MHP lideri Devlet Bahçeli Ankara’da Anıttepe Ortaokulu’nda oyunu kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Ankara’da oyunu kullandı. Oy verme işleminin ardından açıklamalarda bulunan Bahçeli, “Seçime yüksek bir katılım olduğu görülmekte. Milletimize hayırlı uğurlu olsun. Siyasi partilerimize başarılar diliyorum. Seçimi partimizden takip edeceğim.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Ankara’daki Anıttepe Ortaokulu’nda oyunu kullandı.

Bahçeli, oy kabinindeki işlemin arından görevlilerle selamlaştı. Bahçeli, oy verdiği okulun bahçesinde açıklamada bulundu.

Bahçeli, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

SİYASİ PARTİLERE BAŞARILAR DİLİYORUM

Seçime yüksek bir katılım olduğu görülmekte. Milletimize hayırlı uğurlu olsun. Siyasi partilerimize başarılar diliyorum. Seçimi partimizden takip edeceğim.

Mansur Yavaş: ‘Katılım çok yüksek, değişim ihtiyacı belli. İnşallah çok güzel olacak’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eşi Nursen Yavaş ile birlikte oyunu kullandı. Yavaş, “Katılım çok yüksek, değişim ihtiyacı belli. İnşallah çok güzel olacak” dedi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, oyunu Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Ümitköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda kullandı.

Eşi Nursen Yavaş ile 4089 numaralı sandıkta oy veren Mansur Yavaş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Anneler Günü’nü kutladı.

Seçim sonuçlarının Türkiye için güzel sonuçlar doğurmasını dileyen Yavaş, “Takdir milletimizin. Vatanımıza, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Katılım çok yüksek, değişim ihtiyacı belli. İnşallah çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Oyunu İstanbul’da Kullandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için İstanbul Üsküdar’da oyunu kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oyunu İstanbul Üsküdar’da Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullandı.

Saffet Çebi Ortaokulu’na gelen Erdoğan’ı burada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile diğer ilgililer karşıladı.

Oyunu “3279” numaralı sandıkta kullanan Erdoğan basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Oyumuzu kullandıktan sonra tabii söylenebilecek en önemli şey, Türk demokrasisi için, inşallah bugün sabahtan itibaren takipteyim, içişleri bakanımdan da aldığım bilgilere göre olaysız, bir sıkıntı yaşanmadan şu ana kadar süreç devam etti, devam ediyor.

Tabii en önemlisi deprem bölgesindeki oyların kullanımıydı. Deprem bölgesinde de vatandaşlarımız büyük bir şevkle, aşkla oylarını kulanıyorlar. Oralarda da şu an itibariyle herhangi bir sıkıntı yok.

Temennim odur ki akşam sayımlardan sonra, ülkemiz, milletimiz, Türk demokrasisi için hayırlısıyla bir geleceği rabbimden niyaz ediyoruz. Ve bütün seçmenlerimizin şöyle hiç endişeye kapılmadan akşam saat 17’ye kadar oylarını kullanmaları Türk demokrasinin gücünü göstermesi bakımından çok çok önemli. Bütün sandıklardaki sandık kurulu üyelerine başarılar diliyorum, kendilerini de tebrik ediyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Arjantin İlköğretim Okulu’nda yoğun ilgi

Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28. Dönem Milletvekilliği Seçimi için Ankara Arjantin İlköğretim Okulunda oyunu kullandı.

CHP lideri Ankara Çukurambar’daki Arjantin İlkokulu’nda 4221 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Kılıçdaroğlu, oy kullanmaya eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla birlikte geldi.

Kılıçdaroğlu Oy Kullandıktan Sonra Şöyle Konuştu:

”Sandığa gidip oy kullanan bütün yurttaşlarıma çok teşekkür ederim. Hepimiz demokrasiyi çok özelmişiz, hepimiz birlikte olmayı çok özelmişiz, hepimiz kucaklaşmayı çok özlemişiz. Bundan sonra inşallah bu ülkeye baharlar gelecek ve baharlar devam edecek. Hepinize en içten sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.”

Ekrem İmamoğlu Oyumuzu kullandık, bu seçimin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Her şey çok güzel olacak.

Ekrem İmamoğlu’ndan Sandık Güvenliği Mesajı

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu oyunu kullandı.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Emin Yükseloğlu İmam Hatip Lisesi’nde oyunu kullandı.

İmamoğlu oy verdiği okulun bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“- Milletimize hayırlı olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılında hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Özellikle çocuklarımız, gençlerimiz için. Onlardan çok şey bekleyen, onlar için hayatlarını adayan anneler için hayırlı uğurlu olsun.

“Çok şey diyebilirim, kalbimde ve içimde çok şey var”

– Memleketimizin kardeşliğe ihtiyacı var. Bu seçimlerin sonuçlarının güçlü bir demokrasiyi yurdumuza getirmesini diliyorum. Çok şey dileyebilirim, kalbimde ve içimde çok şey var. Özellikle sandıkta görev alan herkese teşekkür ediyorum.

Sandık güvenliği mesajı

– Bütün yetkililerin milletimizin namusu olan oyuna sonuna kadar sahip çıkacağına inanıyorum. Oyların tek tek ahlaklı bir şekilde sayıldığı bir akşam diliyorum. Bir an önce işimize koyulup devletimizi ayağa kaldırmayı umut ediyorum.

CHP Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı İrem Yaman oyunu kullandı. Yaman “Mutlu bir Türkiye için “dedi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, oyunu İstanbul’da kullandı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, oyunu İstanbul’da Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kullandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, oyunu İstanbul’da Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kullandı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, eşi Gülçin Baş ile birlikte Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oyunu; Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 1094 numaralı sandıkta kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım oyunu Tuzla’da kullandı

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde oy kullanmak için eşi Semiha Yıldırım ile birlikte Tuzla’da bulunan Emlak Konut Cemil Meriç İlkokul ve Ortaokulu’na geldi. Yıldırım saat 11.30 sıralarında geldiği okulda, 1055 no’lu sandıkta görevlilere kimlik belgelerini ibraz ederek oyunu kullandı. Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım da aynı sandıkta oyunu kullandı. Yıldırım oy kullandığı okulun bahçesinde açıklamalarda bulundu.

Mustafa Sarıgül oyunu kullandı

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı ve CHP Erzincan milletvekili adayı Mustafa Sarıgül oyunu kullandı.

Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Mehmetçik Ortaokuluna gelen Sarıgül, vatandaşlar ve sandık görevlileriyle selamlaştıktan sonra 1071 numaralı sandıkta oy verdi.

Sarıgül, oy kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, “Siyasiler söyleyeceğini söyledi artık sandık ve Erzincan konuşacak. İnşallah Erzincan’ımıza ülkemize hayırlı ve uğurlu olur, demokrasi kazanır. Seçimin kazananı kaybedeni olmaz, her zaman cennet vatanım ve Türkiye’m kazansın. 1071 numaralı sandıktayım, Malazgirtlerden Kocatepe’deyim. Bu sandık da benim için son derece anlamlı. Atalarımızın, dedelerimizin ve edatlarımızın sandığı. İnşallah Erzincan kazansın, Türkiye kazansın hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

Anneler Günü’nü kutlayan Sarıgül, ” ‘Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar’, bu oyumu bütün annelere vakfediyorum.” ifadesini kullandı.

BAŞKAN BABAOĞLU AİLESİYLE OYUNU KULLANDI

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, ailesiyle birlikte Nikah Salonunda kurulan 1096 numaralı sandıkta oyunu kullanarak seçimlerin ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. Babaoğlu ayrıca Anneler Günü nedeniyle gül dağıttı.

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri için seçmen sandık başına giderken, sabahın ilk saatlerinden itibaren sandıkları gezen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu,  ailesiyle birlikte oyunu kullandı.  Atatürk Parkı içinde bulunan Nikah Salonunda Annesi Fikrinaz hanımefendi, ablası Sevgi hanımefendi, eşi Esra hanımefendi ve kızı Şimal hanımefendi ile birlikte oyunu kullanan Başkan Babaoğlu, seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diledi.

ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI

Babaoğlu, 1096 numaralı sandıkta oyunu kullanarak vatandaşlarla selamlaştı ve görevlilere kolaylıklar diledi.  Başkan Babaoğlu oyunu kullanmasının ardından sahada olacaklarını ifade etti. Babaoğlu ayrıca Anneler Günü nedeniyle gül dağıtarak Annelerin bu güzel gününü kutlayarak, “ Bizim için her gün değerlisiniz” mesajı verdi.

Muharrem İnce de oyunu kullandı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, oyunu Ankara Yaşamkent Şener Çakmak Anadolu Lisesi’nde kullandı. İnce oyunu kullanmasının ardından bir açıklama yaptı.

Geçen günlerde cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini duyuran Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, oyunu Ankara’da kullandı. Yaşamkent Şener Çakmak Anadolu Lisesi’ne gelen İnce, kendisine düzenlenen kara propagandaya ilişkin olarak gazetecilere sitem etti, “Ortada bir kaset yok. Rica ediyorum haberleri doğru yapın. Ama bunları ortaya çıkartan FETÖ. Ama bunu yayanlar var ya, hepsine dava açacağım. Eski arkadaşlarım dahil” dedi.

Burada kendisine düzenlenen kara propagandaya ilişkin olarak gazetecilere sitem eden İnce, “Haberleri yanlış yapıyorsunuz. Ortada bir terör örgütü var. Bir porno sitesinden almışlar görüntüleri, benim kafamı yapıştırmışlar. Ne kaset komplosu? Ortada bir kaset yok. Rica ediyorum haberleri doğru yapın” dedi.

İnce, “Ama bunları ortaya çıkartan FETÖ. Ama bunu yayanlar var ya, hepsine dava açacağım. Eski arkadaşlarım dahil. Her birine dava açacağım” diye konuştu.

Adaylıktan Çekilmişti

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 11 Mayıs’ta partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamada adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

İnce “Bunu memleketim için yapıyorum” demişti.

Vali   Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz Hanımefendi, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oylarını kullandılar.

Vali Uyardı: Bunu Sakın Yapmayın! 3 Kişi Yakalandı

Kocaeli Valisi Yavuz, oyunu kullanıp uyardı: “Bazı yerlerde kabinlerde fotoğraf çekme yaklaşımları olmuştur. Bununla ilgili 3 kişiye işlem yapıldı. Vatandaşlarımıza uyarımızdır; kabinlerde fotoğraf çekmesinler. Tespit edildiği takdirde ‘Seçim Kanununa muhalefet’ten işlem yapılmaktadır.”

Vali Yavuz, oy kullanacağı İzmit Ortaokulu’na eşi Selda Yavuz ile geldi.

Yavuz ve eşi, 1093 No’lu sandıkta oylarını kullandı.

Oy kullanma işleminin ardından okul bahçesinde gazetecilere konuşan Vali Yavuz, vatandaşların özgürce oy kullanma sürecinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için kent genelinde tedbirlerin alındığı belirterek, “Kocaeli’de şu ana kadar kayda değer bir olay meydana gelmemiştir. Bazı yerlerde kabinlerde fotoğraf çekme yaklaşımları olmuştur. Bununla ilgili 3 kişiye işlem yapıldı. Vatandaşlarımıza uyarımızdır; kabinlerde fotoğraf çekmesinler. Tespit edildiği takdirde ‘Seçim Kanununa muhalefet’ten işlem yapılmaktadır. Bunu hatırlatmak isterim.” diye konuştu.

Yavuz, oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından da tedbirlerin artarak devam edeceğini kaydetti.

İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanı, Hukukçu  Doğan ŞEN Oyunu Kullandı

ŞEN”Her şey çok güzel olacak. “

Sakarya Valisi  Çetin Oktay Kaldırım, eşi Berihan Kaldırım Hanımefendi ile birlikte oyunu Adapazarı İlçesi Sait Faik Abasıyanık Ortaokulu’nda bulunan 2035 nolu sandıkta kullandı. Seçimin ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım Oyunu kullandı

Kaldırım”Oyumuzu kullanarak vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Seçim süresince görevli olan tüm güvenlik güçlerimize, sandık görevlilerimize başarılar diliyorum. Demokratik olgunluk içinde tamamlayacağımız seçimin ülkemize, aziz milletimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum…”

İYİ Parti 28. Dönem Mv.Aday Adayı Final End.Müh.San.Tic.A.Ş. Ynt.Krl.Bşk. Emk.Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü  Cevdet VURAL “Çok kalabalık olmadan annemi oy kullanmaya götüreyim diye gittim annem abdest alıyor hayırdır anne dedim oy kullanacağız ya dedi. Abdestsiz olmazmı dedim olmaz dedi tarihi bir an ve ben abdest aldım dua ettim @kilicdarogluk ve @meral_aksener kazanacak dedi ve oyunu kullandı. Hayırlı olsun duan kabul anneler günün kutlu olsun annem.”

Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı | Yerel Yönetimler Başkanı | Demokrat Parti 28. Dönem Ankara 3. Bölge Milletvekili Aday Adayı Amine İlknur Tombul “Baharı getiren kombinimle, Ankara’da 3081 nolu sandıkta oyumu kullandım   Hayırlı olsun “

Avukat , Arabulucu , Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Üyesi , Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Ali Fethi Gürler oyunu kullandı

Oyunu Antalya’da kullanan Çavuşoğlu: ‘Zarfa zor sığdı, katla katla bitmedi’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Türkler Ayşen-Cengiz Urfalıoğlu İlkokulu 2333 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oyunu memleketi Antalya’nın Alanya ilçesinde kullandı. Çavuşoğlu, “Özellikle siyasi partilerin olduğu liste çok uzundu. Zarfa zor sığdı. Katla katla bitmedi” dedi.

Antalya milletvekili adayı da olan Bakan Çavuşoğlu, eşi Hülya Çavuşoğlu ile oy kullanacağı Türkler Mahallesi Ayşen-Cengiz Urfalıoğlu İlkokulu’na geldi. AKP’nin Antalya milletvekili adayı eski hakem Kuddusi Müftüoğlu ve partililerce karşılanan Çavuşoğlu, 2333 numaralı sandıkta oy kullandı.

‘BUGÜN SÖZ MİLETTE’

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Çavuşoğlu, “Biraz önce oyumuzu kullandık. Vatanımıza, milletimize inşallah hayırlı, uğurlu olur. Sadece bizim oyumuz değil; tüm milletimizin oyu. Yurt içinde, yurt dışında oy kullanan tüm vatandaşlarımızın kullandıkları oyların vatanımıza, milletimize huzur, istikrar, barış ve daha güçlü bir Türkiye için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugüne kadar siyasetçiler olarak her şeyi söyledik. Bazen söylenmesi gerekeni söyledik. Bazen belki daha fazlasını söyledik ama bugün söz millette. ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ diyoruz. Ve milletimizin ferasetine güveniyoruz. Tekrar hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

‘ZARFA ZOR SIĞDI’

Oy pusulasını zarfa yerleştirmekte zorluk çektiğini belirten Çavuşoğlu, “Özellikle siyasi partilerin olduğu liste çok uzundu. Zarfa zor sığdı. Katla katla bitmedi. Tabii demokratik bir ülkeyiz. Birçok siyasi parti var. Birçok siyasi parti seçim öncesi gerekli kriterleri yerine getirerek, seçime katılma hakkı elde etmiş. Dolayısıyla liste bayağı uzundu. Gelecek sefere herhalde daha büyük bir zarf ayarlanması gerekir” diye konuştu

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, oyunu Sultangazi’deki Gazi İlkokulu’nda kullandı. Beraberinde bazı partililerle Gazi Mahallesi’ndeki okula gelen Uçar, vatandaşları selamlayarak kayıtlı bulunduğu sandığa gitti. Burada 1359 numaralı sandıkta oyunu kullanan Uçar, “hayırlı olsun” dileğinde bulundu. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Uçar, bu seçim sonuçlarıyla demokratik bir ülkede, refahı, kardeşliği, bir arada yaşamanın sözünü verdiklerini anlatarak, bunların konuşulacağı bir dönem olmasını istediklerini söyledi. Bu seçimin, Türkiye’de ülkenin bütün kalıcı, güncel sorunlarını gündemine alan ve çözüm üreten bir meclise vesile olmasını istediklerini dile getiren Uçar, “Ülkede yaşayan bütün halkların, inançların, bütün kesimlerin, kendisini içinde bulduğu, hakkını, hukukunu koruyan bir demokratik anayasaya vesile olmasını diliyoruz. Aynı şekilde bu ülkenin ihtiyaç duyduğu demokratik siyasetin de bizlerle birlikte inşa edilmesini ve hayat bulmasını diliyoruz ve demokratik cumhuriyetin sözünü veriyoruz.” ifadesini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu oyunu kullandı. Kaftancıoğlu çıkışta yaptığı açıklamada “Güzel bir seçim atmosferi geliyor. Takipte değilim çok çok çok yakın takipteyim ” dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşi Neptün ve kızları Duygu ve Defne Soyer ile birlikte Seferihisar Ulaşmış Ortaokulu’nda oy kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimi için oyunu Tekirdağ’da kullandı. Süleymanpaşa Nihat Sami Banarlı Ortakuluna gelen Öztrak, 1316 numaralı sandıkta oy verdi. Öztrak, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının ülke için hayırlı olmasını diledi. Türkiye için önemli bir gün olduğunu ifade eden Öztrak, “Milli irade bugün tecelli edecek. Bundan sonraki 5 yıl ülkeyi kimlerin yöneteceğine milletimiz karar verecek. Verilecek karara hepimiz saygılı olmak durumundayız. Millet iradesinin üzerinde hiçbir irade yoktur.” dedi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da oyunu Faik Öztrak ile aynı sandıkta kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eşi Hamdiye Soylu (sağda), oyunu Gaziosmanpaşa’da Dobruca Ortaokulu’nda kullandı.

Liderler sandık başında

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oyunu kullandı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 28. Dönem Milletvekilliği Seçimi için İstanbul Üsküdar Beylerbeyi’ndeki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı.

Ali Babacan oy kullanmaya gittiği sandık başında: Demokrasiyi önemsiyoruz. Demokrasi basın özgürlüğü ile anlamlı.

 

BABACAN OYUNU KULLANDI:

“Bugün bayram günümüz”

DEVA Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ali Babacan, 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi için oyunu kullandı.

Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, oylarını kullanmak için saat 10.00’da Ankara Bilkent’teki Emlak Bankası Ortaokulu’na geldi.

Sabahın erken saatlerinde sandığa yüksek katılım gösteren vatandaşlar Babacan’ı alkışlarla karşıladı.

‘Seçimlerin dünyada demokrasi özlemi çekenler için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum’

Babacan, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, “Seçimler, demokrasilerin bayramıdır. Bugün bayram günümüz. Milli iradenin tecelli ettiği, halkımızın egemenliğini tescil ettiği bir gün. Demokrasi seçimden seçime işleyen bir mekanizma değil. Seçimler çok önemli ama demokrasi iki seçim arasında sivil toplumla, meslek örgütleriyle, sivil inisiyatiflerle istişare içinde interaktif çalışması gereken bir yönetim sistemi. Demokrasi, istişareyle anlamlı. Demokrasi, basın özgürlüğüyle, vatandaşlarımızın haberlere özgürce erişebilmesiyle anlamlı. Seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Dünyada demokrasi özlemi çeken bütün insanlar için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Babacan, “Seçim sonuçlarını belli bir saate kadar kendi arkadaşlarımızla takip edeceğiz. Akşam saat 21.00’den sonra cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu’yla ve genel başkanlarla beraber takip etme kararı aldık. Saat 21.00’den sonra ben de CHP Genel Merkezi’ne geçeceğim” dedi.

Ayrıca Anneler Günü’nü kutlayan Babacan, öğlen saatlerinde annesini ziyaret edeceğini söyledi.

Sandığa ilk gelen isim HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan oldu

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Van Cumhuriyet Lisesi’nde oyunu kullandı.

Adalet Bakanı ve AKP Milletvekili Adayı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa Bahçelievler Saadet Özdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine oyunu kullandı.

07.00 – Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde görev alan sandık başkanları ve memurlar ile parti gözlemcileri, sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Oy verme işlemini başlatmadan önce hazırlıklarını yapan görevliler, sandık başkanları tarafından söylenen kelimeleri tekrar ederek yeminlerini etti.

Sandık başındaki görevlilerin yemini ise şöyle:

“Hiçbir tesir altında kalmaksızın, hiç kimseden korkmadan, seçim sonuçlarının tam ve doğru olarak belirlenmesi için, görevimi kanuna göre, dosdoğru yapacağıma namusum, vicdanım ve bütün mukaddesatım üzerine ant içerim.”

KİMLİK ZORUNLU

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı kendisine ulaşmayanlar, nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinden öğrenebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak. Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak. Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

DEPREM FELAKETİNİN OLDUĞU İLLERDE SEÇİM

YSK, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremler nedeniyle çeşitli önlemler aldı. Depremden etkilenen illerdeki eksiklikleri tespit eden YSK, çalışmalar sonucu illerde kurulan konteynerlerde seçimin sağlıklı yürütülmesi için hazırlıklarını yaptı. Bölgede eskiden hangi okullara sandık kuruluyorsa aynı okullara yine sandık kurulacak. Okullar yıkılmış ya da hasar görmüş ise bahçesine veya yakın bir alana konteyner konarak oyların kullanılması sağlanacak. Depremden etkilenen seçmenler, adres kaydını nereye aldırırsa orada oy kullanacak, oylar o seçim çevresi için sayılacak. Deprem bölgesinden yaklaşık 133 bin seçmen diğer illere kayıtlarını aldırdı. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu seçimde de seyyar sandıklar oluşturuldu. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oylarını kullanabilecek. Bu seçimde ayrıca ilk kez, kendileri için hazırlanan şablonla oy kullanacak görme engelliler için her sandığa şablon gönderilecek.

 

Etiketler

Fehmi Duman