Türkiye’de son 50 yılın en sıcak dördüncü kasım ayı oldu

Geçtiğimiz kasım ayı Türkiye’de son 50 yılın en sıcak dördüncü kasım ayı oldu.

Kasımda en yüksek sıcaklık 32,1 dereceyle Adana‘da, en düşük sıcaklık ise sıfırın altında 11 derece ile Sivas‘ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

Marmara ve Ege’de ortalama sıcaklıklar

Kasım ayında ortalama sıcaklıklar İstanbulSakaryaBozcaadaİpsalaFlorya,

ÇeşmeAntakya, ErdemliYozgatGemerek,

KayseriZaraUlukışlaSamsun, OrduBolu,

MerzifonAmasyaTokatCideBafraÜnye,

NallıhanZileKarsBitlisDoğubayazıtBatman,

 Viranşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında, yurdun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti.

Marmara Bölgesi’nde kasım ayı ortalama sıcaklığı uzun yıllar 10,4 dereceydi. Ancak, geçen ay sıcaklık 12,8 derece olarak kaydedildi. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 1,2 dereceyle Balıkesir‘de, en yüksek sıcaklık ise 29,9 dereceyle Bandırma‘da tespit edildi.

Ege Bölgesi‘nde ortalama sıcaklıklar, Çeşme çevresinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı ortalama sıcaklığı 11,3 dereceyken, geçen ay sıcaklık 13,9 dereceyi buldu. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 5,2 dereceyle Emirdağ‘da, en yüksek sıcaklık ise 31,7 dereceyle Milas’ta ölçüldü.

Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde kasım ayı sıcaklık dereceleri

Akdeniz Bölgesi‘nde ortalama sıcaklıklar, geçen ay Antakya, Erdemli çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bölgenin kasım ayı ortalama sıcaklığı 12,9 derece iken, geçen ay 15,6 derece oldu. En düşük sıcaklık sıfırın altında 6,2 dereceyle Göksun‘da, en yüksek sıcaklık ise 32,1 dereceyle Adana ve Kozan‘da ölçüldü.

İç Anadolu Bölgesi‘nde ise ortalama sıcaklıklar, kasımda Yozgat, Gemerek, Kayseri, Zara, Ulukışla çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı ortalama sıcaklığı 5,6 derece iken, geçen ay sıcaklık 7,9 dereceyi buldu. En düşük sıcaklık sıfırın altında 11 dereceyle Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 23,8 dereceyle Akşehir ve Çumra‘da tespit edildi.

Diğer bölgelerde kasım ayı sıcaklıkları

Karadeniz Bölgesi‘nde de geçen ay sıcaklık Samsun, Ordu, Bolu, Merzifon, Amasya, Tokat, Cide, Bafra, Ünye, Nallıhan, Zile, Ulukışla çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde ölçüldü. Bölgenin kasım ayı ortalama sıcaklığı 8,4 derece iken, geçen ay 10,4 derece olarak kayıtlara geçti. En düşük sıcaklık sıfırın altında 5,9 derece olarak Kızılcahamam’da, en yüksek sıcaklık ise 30,6 derece olarak Bartın’da kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi‘nde ortalama sıcaklıklar Kars, Bitlis, Doğubayazıt çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı ortalama sıcaklığı 4,1 derece, geçen ay ise 6,6 derece olarak hesaplandı. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 9,1 derece olarak Sarız‘da, en yüksek sıcaklık ise 23,1 derece olarak Dersim’de ölçüldü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nde de ortalama sıcaklıklar, Batman, Viranşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bölgenin kasım ayı ortalama sıcaklığı 11,2 derece iken, geçen ay 13,7 dereceyi buldu. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 0,8 derece olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 30,3 derece olarak Cizre ve Ceylanpınar‘da ölçüldü.

Etiketler

Fehmi Duman