Türkiye’nin pek çok yerinde kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

Türkiye’nin pek çok yerinde kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

Ankara Mamak’ta 32 dernek, 8 Mart etkinliği öncesi bir araya geldi. Muğla Ortaca’da kadınlar basın açıklamasıyla taleplerini dile getirdi. Fındıklılı kadınlar ise 8 Mart hazırlıklarına başladı.

Ankara’da pazar günü düzenlenecek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nden önce Mamak ilçesinde bulunan 32 dernek, bir araya geldi. Kadınların 5 Mart’ta yoksulluğa ve şiddete karşı eşitlik ve insanca yaşam taleplerini haykıracak.

Mamak’ta Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çağrısıyla bir araya gelen 32 dernek, 5 Mart’ta Hacı Bektaşı Veli parkında basın açıklaması yapacak. Zamlara, şiddete, yoksulluğa karşı eşitlik ve insanca yaşam talepleri olduğunu ifade eden kadınlar, yapacakları ortak eylemde birlikte mücadele çağrısında bulunacaklar. 8 Mart’ta erkek egemen düzene, tek adama, eşitsizliğin varlığına değinen kadınlar bu düzenin yıkılmasının en önemli adımı olarak bir araya gelmek gerektiğini söylüyorlar.

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı Elif Sancı “Her yıl olduğu gibi Mamak’ta bulunan tüm dernekleri ile birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için kadınların yaşadığı şiddete, işsizliğe, yoksulluğa karşı bir araya gelip 8 Mart’ı en geniş kesimlerle buluşturmak gayesindeydik. Geçmiş yıllara oranla çok daha fazla derneğin hem kadın sorununa hem de 8 Mart’ı birlikte örgütlemeye daha ilgili olduklarını gördük. Böylece bu süreçte 32 kurumla birlikte 8 Mart’ı gerçekleştireceğiz. Bu katılımdan da görülebileceği gibi yalnız değil, birlikteyiz. Birliğimizden güç alıyor, sesimizi daha gür taleplerimizi daha kararlı söylüyoruz” dedi.

Sancı, yarın eylemde bir araya gelecek dernekleri şöyle sıraladı: Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği, Ağılbaşı Çevre Köyleri, AŞ-TER, Avşarcık, Bahçeliyurt, Başkınık, Beko Akgedik, Ceviz, Eğricek, Gökçebel, Göndüren, Hamal, İstanbul Karanlık, Karaağaçlı, Karasar, Karasüver, Kavak, Kangal Dernekler Federasyonu, Kocakurt, Kuluncak, Küre, Kürkçü, Mursal, Olukman, Selim-Lalaoğlu, Akpınar, Karakaya, Yalnızsöğüt ve İnallı, Yellice Köy dernekleri ve Ödek Kültür ve Dayanışma, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği.

SAKARYA

Türkiye Kadınlar Birliği Sakarya Şube Başkanlığı Pazar günü Saat 14.00 da Dernek binasında 8 mart Dünya kadınlar günü için etkinlik basın açıklaması yapılacaktır

Bir 5 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

ORTACA KADIN PLATFORMU: SAVAŞA, YOKSULLUĞA, ŞİDDETE VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYA HAYIR

Muğla Ortaca’da kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde savaşa, yoksulluğa, işsizliğe, güvencesiz çalışmaya, şiddete, baskıya karşı bir araya geldi.

Ortaca Kadın Platformu tarafından Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinde (PSAKD) kadın emeği stantlarının açılışının ardından Atatürk Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.

Platform adına açıklamayı yapan Döndü Taka Çınar, 8 Mart’ı savaşın gölgesinde karşıladıklarını belirterek, “Rusya’nın işgali altında bulunan Ukraynalı kız kardeşlerimize dayanışma duygularımızı iletiyoruz” dedi.

Emekçi kadınların fabrikada, tarlada, marketlerde, bürolarda 10-12 saat, kayıt dışı, kuralsız, güvencesiz, düşük ücretle, kölece çalışmaya zorlandığı ifade eden Çınar, “Ağır çalışma koşullarına karşı, her alanda kadın emekçiler mücadele ediyor, dayanışmalarını güçlendiriyor. Tekstil, sağlık, metal, hizmet işkolu başta olmak üzere birçok işyerinde hakları için mücadele eden, talepleri için meydanlara çıkan işçi ve emekçi kadınları selamlıyoruz” dedi.

GELECEĞİMİZİ KARARTAN GERİCİ POLİTİKALARI REDDEDİYORUZ”

Kadınların medeni haklarının hedefe konduğu söyleyen Çınar, “İstanbul Sözleşmesi’nin tek imza ile feshinden sonra, nafaka hakkımızda gasbedilmek isteniyor. Çocuk evliliği teşvik eden, meşrulaştıran söylem ve politikalar gündeme getiriliyor. Dindar ve kindar nesiller yetiştirmek için çocuklarımıza daha anaokulunda dini eğitim dayatılıyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin, biz kadınların geleceğini karartan gerici politikaları reddediyoruz. Geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

TEK ADAM İKTİDARI CİNSİYET AYRIMCILIĞINI VE ŞİDDETİ KÖRÜKLÜYOR

Kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin vahşi boyutlara ulaşmasının, siyasi iktidarın kadına yönelik söylem ve politikalarından bağımsız olmadığını dile getiren Çınar, “Toplumsal yaşamı dini esaslara göre dizayn etme girişimleri, cinsiyet ayrımcılığını ve şiddetin artmasını körüklüyor” dedi. Çınar son olarak kadınların taleplerini sıraladı;

  • Kadın sığınma evleri ve başvuru merkezleri yaygınlaşması,

  • Var olan yasaların etkin uygulansın,

  • Kadına karşı suçlarda iyi hal indirimi kaldırılsın,

  • Bakım hizmetleri için merkezi ve yerel yönetimler somut adımlar atsın,

  • İşyerlerinde, mahallelerde, ücretsiz, nitelikli, yaygın çocuk bakım yuvaları, kreşler ve yaşlı bakımevleri açılsın

Basın açıklamasının ardından kitle Ortaca Pir Sultan Abdal Kültür Derneğine yürüdü. Etkinlikler, panel, serbest kürsü ve müzik dinletisi ile gün boyu devam etti

FINDIKLI

Rize’de Fındıklı Kadın Meclisinin örgütlediği 08 Mart etkinliği Fındıklı Tahiroğlu Köprüsünden İlçe merkezine yürüyüşle saat 18.00’de başlayacak.

Kadınlar etkinlik için çalışmalara başladı.

 

Fehmi Duman