Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza BÖLÜK “Piyasalar şekillenmeden satış kararı alındı”

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza BÖLÜK  “Piyasalar şekillenmeden satış kararı alındı”

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza BÖLÜK“Piyasalar şekillenmeden satış kararı alındı”

 Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza BÖLÜK“2017’den beri fındık piyasasını regüle etmekle görevlendirilen TMO’nun bugüne kadar uygulamalarının doğruluğunu her ortamda dile getirdim. Yaptığı her doğruyu destekledik. Çünkü Türk fındığının regüle edilmesi ve dünya fındığını ve fındık sanayisini de doğru yönetmedeki başarısını takdir ettik ve her fırsatta devamını temenni ettik.

Geldiğimiz bugünde; 2017’den günümüze kadar yazılı olmayan bir takvimle piyasa oluşturuldu. En geç Temmuz ayı içinde müdahale alım fiyatı açıklandı, doğru dedik. 3 dolar değerlemesiyle alım yapılacak dendi, doğru dedik. Her yıl Mart ayında günün piyasa fiyatı ya da bir miktar üstünden satım fiyatı açıklandı, doğru dedik. Satışlar kademeli ve aylara bölünerek yapıldı, doğru dedik ve hepsini takdir ederek şükranlarımızı sunduk.

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza BÖLÜK

Şimdi ne oldu da 1 Şubat’ta daha piyasalar şekillenmeden satış kararı alındı. Velev ki ihtiyaç var, satalım dendi. Peki neden piyasalar 62-63 TL bandında fiyatlanırken, TMO tarafından 58-61 TL gibi bir fiyatla piyasa altında bir fiyat açıklandı. Bu durumun izaha ihtiyacı vardır.

Konuyu kamuoyunun bilgisine ve takdirlerine arz ederim.

Etiketler

Editor 54