UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu’ya yapılaşma tehdidi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Safranbolu’ya yapılaşma tehdidi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu’daki doğal sit alanlarının yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu’daki doğal sit alanlarının yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının derecesini düşürerek imar planı hazırladığını belirtti. Torun, “Plan hayata geçerse doğal alanlar ranta açılacak. İstanbul’a ihaneti yıllar sonra itiraf edenleri uyarıyoruz: Safranbolu’ya ihanet etmeyin. Dünya mirası ilçemizden rant elinizi çekin” dedi.

Torun, yaptığı yazılı açıklamasında, şu değerlendirmelerde bulundu:

YAPILAŞMA TEHDİDİ

“Turizm şehrimiz Safranbolu, ne yazık ki iktidarın yapılaşma tehdidi ile karşı karşıyadır. İlçemizdeki doğal sit alanlarını imara açma girişimi son olarak 2010 yılında tepkiler üzerine iptal edilmişti. Ancak yaşanan süreçten ders almayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, aynı bölgelerin doğal sit alanı statülerini düşürerek, yeni imar planı hazırladı. Bakanlık, plana gelen itirazlara şu ana kadar kayıtsız kaldı.

İmar planı kapsamında; tarihi Gümüş Tümülüs’ün etrafı ‘rekreasyon’ alanı olarak ilan ediliyor. Bazı bölgeler, ‘ticari alan’ bazı bölgeler ise ‘konut alanı’ olarak belirleniyor. Özellikle ticari alan ilan edilen yerlerde alışveriş merkezlerinin yapılmasına dahi imkân tanınıyor.

DOĞAL ALANLAR RANTA AÇILACAK

İmar planının hayata geçmesi halinde, 1994’te UNESCO Dünya Miras Alanı ilan edilen Safranbolu’muzun doğal alanları açıkça ranta açılacaktır. Gözümüz gibi korumamız gereken doğal alanları yapılaşmaya açmak, hem Safranbolu’ya hem de çocuklarımızın geleceğine  kötülük yapmaktır.

İstanbul’a ihaneti yıllar sonra itiraf edenleri uyarıyoruz: Safranbolu’ya ihanet etmeyin. Safranbolu’nun doğasına, tarihine ve turizmine bir hançer gibi saplanacak bu imar planından vazgeçin. Dünya mirası ilçemizden rant elinizi çekin.”

umhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun 1968 yılında Ordu Ulubey’de doğmuştur. Esnaf ve çiftçi bir ailenin çocuğu olarak ilk ve ortaöğrenimini Ulubey’de, lise öğrenimini Ordu’da tamamlayarak Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanmıştır. 1990 yılında lisans eğitimini başarıyla tamamlamış ve mezun olmuştur.  1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Ulubey Belediye Başkanlığı’na gelmiş, lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bilim Tarım Limited Şirketi’ni kurup ve ticaret yaşamına adım atmıştır. Bu dönemde siyasal etkinliklere devam eden Torun, CHP Ordu İl Başkan Yardımcısı oldu.  2004 ve 2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerinde de iki dönem üst üste Ordu Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir. Belediye Başkanlığı süresince Yerel Yönetimler ile ilgili Almanya ve Hollanda’da çeşitli çalışma ve incelemelerde bulunmuştur.  2015 Milletvekili Genel Seçimi’nde 25. Dönem Ordu Milletvekili seçilmiştir. 24 Ocak 2016 tarihi itibariyle CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Evli ve bir çocuk babası olan Seyit Torun, orta derecede İngilizce bilmektedir

Fehmi Duman