Uzman Doktor Cihan KOLİP ; İktidar olmak için başka bir şey aramayın , Aslınız olun yeter !

Uzman Doktor Cihan KOLİP ; İktidar olmak için başka bir şey aramayın , Aslınız olun yeter !

Uzman Doktor Cihan KOLİP ; İktidar olmak için başka bir şey aramayın , Aslınız olun yeter !

MİLAT

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur analizine doğru açıdan baktığımızda Türk siyasi geleceğinin mihenk taşı olduğunu göreceğiz .

Aynı hataları tekrarlamamak , sonucu önceden belirlenmiş seçimleri yaşamamak sonuç olarak Ülkemizin yokuş aşağı yuvarlanmasının nedenlerinden biri olmamak için öz eleştirimizi gelin hep beraber yapalım .

İki kutuplu siyasetin aslında bir kişiyi seçmek üzere kurgulandığını ,

Sayın Erdoğan’ın kazanması amacıyla Millet İttifakının genişletilmiş olduğunu öncelikle tespit etmemiz gerekmektedir .

İktidarın kontrolündeki yazılı ve görsel basının Türkiye’nin yüzde yetmişine hakim , ilçelerde özellikle kırsal kesimin tamamında ağırlığını hissettirdiğini baş köşeye koyup ona göre strateji geliştirmek gerekir .

Hatta karşı tarafın sizi hangi argümanlarla vuracağı önceden tahmin edilmeli , seçimin son düzlüğüne girilmeden cevapları halk kitlelerine ulaştırılmalıdır .

Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanmasına rağmen , mutfak yada boş tencere iktidarları değiştirir tezinin seçim kampanyası boyunca işlenmiş olması makus tarihi değiştirmemiş bu tezi çürütmüştür .

Çünkü bu hazır lokma bilerek sunulmuş , Millet ittifakının çalışma stratejisi , azim ve kararlılığının önüne geçmiştir .

Cumhur ittifakı ise terör ve işbirlikçi partinin vatanı bölmeye çalıştıkları kavramını hedef almış daha da ileri giderek altılı masanın yedinci ayağı tanımını yapmış ,

Chp’nin en yumuşak karnına çalışarak istediği sonucu almıştır .

Oysaki böyle bir söylemi merkeze alacakları aylar öncesinden belliyken ne yazık ki buna karşı bir tez geliştirilmemiş Türk Milletine doyurucu hiçbir açıklama yapılmamıştır .

Akp trolleri bile Hdp’nin oyu olmadan CHP’nin seçimi kazanamayacağını , dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu’nun Hdp’nin seçeceği aday olacağını zihinlere kazımıştır .

Öte yandan Deva , Gelecek ve DP ile önceden yapılan milletvekili pazarlığı bu partilerin sahadan çekilmesine hatta Cumhur İttifakını desteklemelerine yol açmıştır .

İkinci turda ise Zafer Partisi terörle toleranssız mücadeleyi , sığınmacı ve kaçakların bir yıl içinde ülkelerine geri gönderilmesini kapsayan güvenlikçi politikaların uygulayıcısı İçişleri Bakanlığı karşılığında Sayın Kılıçdaroğlunu destekleme kararı almıştır .

Bu anlaşmalı birliktelik Türk milletinin vicdanlarını rahatlatmıştır onlara ümit olmuştur .

Sayın Kılıçdaroğlu’nun oyları 14 Mayıs’tan 28 Mayıs’a

Adıyaman , Ağrı , Bingöl , Bitlis , Diyarbakır , Hakkari , Mardin , Muş , Şanlıurfa , Siirt , Van olmak üzere 11 İlde yaklaşık 200 bin oy azalmasına rağmen Türkiye genelinde yaklaşık bir milyonluk bir artış göstermiştir .

Son paragraftaki bu veriler Sayın Ümit Özdağ’ın Zafer Partisinin güvenlikçi politikalarını tavizsiz olarak uygulayacağını içeren protokolü söylendiğinin aksine Doğusuyla Batısıyla bütün Türkiye’de kabul görmüş , bir bakıma CHP’nin hiçbir zaman cesaret edemediği söylemleri Sayın Özdağ sayesinde protokole dökerek Hdp’nin tahakkümünden kendisini kurtarmıştır .

İşte bu bir milattır .

Şimdi arınma , özüne çekilme , kuruluş ayarlarına dönme zamanıdır .

Bunun karşısında duran sizden değildir .

İktidar olmak için başka bir şey aramayın ,

Aslınız olun yeter !

Etiketler

Fehmi Duman