“YAĞIŞ REJİMİNE UYGUN YENİ TARIM POLİTİKALARI OLUŞTURULMALI”

“YAĞIŞ REJİMİNE UYGUN YENİ TARIM POLİTİKALARI OLUŞTURULMALI”

“Tarlaya ne ekileceğini kuraklık belirledi”

Maliyetlerdeki artışa eklenen kuraklığın tarımı etkilediğini ifade eden ZMO İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı, yağışın azalmasına bağlı olarak bazı ürünlerin ekilemediğini söyledi.

Ramis SAĞLAM
İzmir 

İklim krizi nedeniyle son dönemde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve beklenen yağışların olmaması özellikle tarımda ciddi sorunlara neden oluyor. Üstelik meteorolojinin tahminlerine göre önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar da sorunu gidermeye yetmeyecek.

Mevsim yağışlarının tarım üzerindeki etkilerini Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şube Başkanı Dr. Hakan Çakıcı ile konuştuk.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerin başında Akdeniz Havzası, güney Ege ve batı Akdeniz bölgesinin geldiğini belirten Çakıcı, tarımsal ürün anlamında da bu etkinin çok fazla hissedildiğini söyledi.

“SUYUN AZALMASINDAN DOLAYI BAZI ÜRÜNLER EKİLEMİYOR”

Yağışsız günlerin devam ettiğini söyleyen Çakıcı, “Hatta ardışık yağışsız gün sayısı son yıllarda 100 günü buluyor. Diğer taraftan şiddetli yağışlı gün sayısı da artıyor. Bu nedenle tarımsal ürünlerde verim kayıpları ve rekolte düşüşleri görüyoruz. Tahıllar ve özellikle en çok etkilenenler arasında buğday geliyor” dedi.

Yüzey suları ile beslenen baraj ve göletlerde su seviyelerinin düşmesi ve yer altı su rezervlerinde azalmanın yaz döneminde sulanabilen tarım alanlarında su sıkıntısını daha fazla hissettirmeye başlayacağını ifade eden Çakıcı, suyun azalmasına bağlı olarak bazı ürünlerin artık ekilemediğinin altını çizdi.

“YAĞIŞ REJİMİNE UYGUN YENİ TARIM POLİTİKALARI OLUŞTURULMALI”

Önümüzdeki yıllarda yağışın daha da azalacağı ve düzensiz olacağı beklentisinin yüksek olduğuna dikkat çeken Çakıcı, “Tüm model ve senaryolar dikkate alındığında, 2030 yılına kadar sıcaklıklarda 1.1 derece yükselme, yağış miktarında yüzde 25 oranında azalma öngörülüyor. Buna bağlı olarak gelecek dönemde ürünlerde de yüzde 15 ile 25 arasında verim kayıpları yaşanacağı hesaplanıyor” diye konuştu.

Üretim desenleri üzerinde yeniden düşünmesi gerektiğinin altını çizen Çakıcı, “Yağış rejimine uygun yeni tarım politikaları oluşturmalıyız. Üretim havzaları kapsamında su potansiyeline göre yeni ürün desenleri oluşturmalı, çok su isteyen ürünleri her bölgede yetiştirmemeliyiz. Bazı bölgelerde susuz tarım seçenekleri üzerinde yoğunlaşmalıyız. Suyu ekonomik kullanmak adına devlet eliyle sulama yatırımları yapılmalı çiftçinin modern basınçlı sulama sistemlerine geçmesini teşvik etmeliyiz” dedi.

“BUĞDAYDA KAYIPLAR YAŞANACAK”

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin kışlık buğday ürününde erken gelişme ve kardeşlenme azlığı sonucu verim kayıplarına neden olacağı öngörüsünde bulunan Dr. Hakan Çakıcı, aynı şekilde kışlık sebzelerde de erken gelişme sonucu erken hasat ve kalite kaybının ortaya çıkaracağını dile getirdi. Çakıcı, pazara fazla ürün gelmesine yarayacak bu durumun, gelecek günlerde ürün azlığı sonucunu doğuracağına işaret ederek “Ayrıca meyvelerin de kışın dinlenme döneminde soğuğa ihtiyacı var. Eğer yeterli soğukluğu almazlarsa bahar ve yaz dönemindeki meyve verimi ve kalitesinde azalmalar görebiliriz” dedi.

Etiketler

Editor 54