Yeni turizm yılı umut veriyor…

Yeni turizm yılı  umut veriyor…

Yeni turizm yılı

umut veriyor…

 

Necdet Buluz

 

Geçen sezonu ayakta kalabilecek şekilde geçiren turizm sektörü yeni sezondan umutlu.

Yurt dışı rezervasyonları yüz güldürüyor.

Almanya’dan ise beklenenin üstünde rekor rezervasyonlara imza atılıyor.

Turizmciler “Yeni sezon umut veriyor” görüşündeler.

Otelciler ise fiyatlara rekor zam yaptı.

Almanya’da pek çok tüketicinin yaz sezonu için erken rezervasyon yapmasıyla Ocak ayı tekrardan ”rezervasyonların en yüksek olduğu ay” haline geldi.  Midoco Seyahat Endeksi verilerine göre, Almanya’da Ocak ayında tatil amaçlı seyahat rezervasyonlarından edinilen gelir, pandemi öncesi dönemi bile geride bıraktı.

Midoco Genel Müdürü Steffan Faradi konuyla ilgili ”Ocak ayı bildiğiniz gibi.” açıklamasını yaptı.

Verilere göre, sadece iş turizmi segmenti, Ocak ortasından sonra sabit bir seyir izledi.

Faradi, yıla olan iyi başlangıcın yılın geri kalanı için umut verdiğini söyledi. Ancak verilerde bazı olağan dışı detayların da olduğundan bahseden Faradi, Aralık 2022’nin Aralık 2018’e göre daha düşük olduğunu ama 2022/23 döneminin yılbaşı tatili sonrası ani yükselişle 2018/2019 dönemini geride bıraktığına ve bu yükselişin olması gerekenden uzun sürdüğüne dikkat çekti. Faradi: ”Şu anki durumu 2018/19 ile karşılaştırdığımızda mevcut gelişimin özel dinamikleri daha belirgin hale geliyor.” açıklamasını yaptı.

Yüksek satış trendini özel kılan şeyin normalde ikinci haftadan itibaren düşüşe geçen Ocak ayının bu yıl son haftada olağandışı bir şekilde yüksek performans sergilediğini kaydeden Faradi, ”Şubat ayına bu kadar iyi girdiğimizi hatırlamıyorum.” açıklamasını yaptı.

Tüketiciler, 2021/22 döneminde pandemi öncesi dönem olan 2018/19 dönemine göre rezervasyon başına yüzde 15 daha fazla ödeme yapmıştı. 2022/23 dönemi için; artan enerji ve gıda fiyatlarının ekonomik olarak vatandaşlara ve özellikle genç yaştaki ailelere ne kadar zarar verdiği dikkate alındığında sipariş başına düşen gelirlerin yüksek oluşunun; tüketici sayılarının fazlalığından ziyade, yüksek fiyatlardan veya her şey dahil tekliflere ve daha yüksek fiyatlı seyahatlere karşı artan yönelimden kaynaklandı.

Almanların 2022/23 dönem rezervasyonlarının 2018/19 dönemini geride bırakması, tur operatörlerinin daha uygun fiyatlı teklifler yapmasının önü açılabilir.

Faradi, güçlü erken rezervasyon satışları nedeniyle yaz kapasitelerinin kapışıldığına ilişkin argümanın da ortadan kalktığını söylüyor.

Yat Turizmi ve Yat Limanları

Yakın geçmişe kısaca bir göz atarsak, pandemi dolayısıyla önce boğazlar uluslararası geçişlere kapatılmış; ardından festivaller ve organizasyonlar iptal edilmişti. Normalleşme süreci kapsamında Temmuz ayının gelmesiyle birlikte seyahat kısıtlamaları kaldırılmaya başlanmıştı. Bu gelişme, yaklaşık 3 aydır yapılamayan yat turizminin önünü açtı.

Yat Turizmi ve Türkiye

Türkiye’nin dört bir tarafının denizlerle çevrili olması yat turizmi için büyük bir imkan sağlıyor. Deniz turizmi sebebiyle, güney ve batı kıyıları çok daha fazla turist çekiyor. İşte tam da bu nedenle, Türkiye, en çok turist alan ülkeler arasında yer alıyor.

Yat turizminin gelişme göstermesi için, kıyıların, yatların demirlenmesine ve çeşitli faaliyetlere imkan sağlaması gerekiyor. Bu kıyıların ortak özellikleri arasında: Sıcaklık ve yağış şartlarının standart olması; yerleşme ve sanayiden uzak olması; altyapı ve üstyapının uygun olması bulunuyor.

Yat turizmi için özellikle Akdeniz ve Ege koyları revaçta. Fakat Karadeniz’in de yat turizmi için gayet uygun olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Türkiye’de deniz turizmi için uluslararası standartları karşılayan yat limanları; İstanbul’da, Ataköy, Kalamış’ta bulunur. İzmir, Çeşme, Bodrum, Kuşadası, Marmaris, Antalya ve Fethiye’de de yat limanları hizmet vermektedir. Yelkenli turlarında meltem rüzgârları; yaz mevsiminde Orta ve Güney Ege’de kendini gösterir.

Türkiye’de Limanlar

Türkiye’nin önde gelen liman kentlerini; Fethiye, Kaş, Bodrum, Antalya ve Marmaris olarak sıralayabiliriz.

Antalya

Antalya’nın, Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Antalya limanı turizme bağlı olarak gelişen bir limandır. Liman, her yıl çeşitli uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Bodrum

Eşsiz manzarası, plajları ve sokaklarıyla, turistlerin ilgisini çeken Bodrum, tam olarak bir liman kentidir. İki yat limanına sahip olan kent, Türkiye’de uluslararası standartlara sahip limanlar arasında yer alır.

Marmaris

Güzel bir tatil beldesi olarak tanınan Marmaris Türkiye’nin en büyük yat limanına sahip. Tarihi boyunca çeşitli medeniyetlerin buluşma noktası olan Marmaris, hala, antik şehir kalıntılarını muhafaza ediyor. Yat limanını dolduran turistler kısa mesafe geziler ile antik şehir turlarına rahatlıkla katılabiliyor.

Etiketler

Editor 54