YEŞİLAY BÖLGE KOORDİNATÖRLÜĞÜ OFİSİNİ SAKARYA’DA KURDU

Yeşilay Şube Başkanı Arzu Çakır, Yönetim Kurulu ve Sakarya Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) profesyonel çalışan kadrosuyla birlikte Bölge Koordinatörlüğü ve ofis kurulumun tamamlanmasından sonra hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

Yeşilay, Bölge Koordinatörlük Ofisi’ni Sakarya’da kurdu. Yeşilay Sakarya Şubesi’nin Kurucu Başkanı Fatih Kıcır, Şube Başkanlığını Arzu Çakır’a emanet ettikten sonra Bölge Koordinatörlüğü’nü Sakarya’dan yönetmeye başlamıştı. Şube Başkanı Arzu Çakır ise yönetiminin ve YEDAM Atölye’de danışanların elinden çıkmış birbirinden güzel tablo ve el emeği eserleri armağan ederek tebriklerini ilettiği bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yeşilay’ın, 2014 yılında Sakarya’da şubesinin kurulması başlayan mazisinde bugün, Yeşilay Danışmanlık Merkezi, Bölge Koordinatörlük Ofisi ve yakın zamanda devralmasıyla birlikte millet bahçesinde hizmete geçecek Yeşilay Gençlik Merkezi-Kitap Kafe ile şuan Sakarya halkına hizmetlerini arttırarak sürdürmeye ve şehrinin bağımlılık sorunlarına ücretsiz hizmetlerini arttırarak devam ediyor.

Önleyici faaliyetlerin yanında 2019 yılından itibaren 15 Temmuz Camili mahallesinde hizmete açtığı bağımlı ve yakınlarına ücretsiz psikolojik rehabilitasyon ve sosyal hizmet desteğini sürdürüyor. Alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığını yenmek isteyenlere ilaçsız ve ayaktan tedavi hizmeti sunan YEDAM, 12 yaş üstü tüm bağımlılıktan muzdarip bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerini ücretsiz sürdürüyor. ALO 115 hattı üzerinden telefonda psikolog, sosyolog ve sosyal hizmet uzmanları tarafından tedavi desteği sağlayan YEDAM, yeni bir yaşan şansı için bir telefon kadar yakın.

Yeşilay Hakkında

1920 yılında faaliyetlerine başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla

mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 95 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), Türkiye genelinde ve KKTC’de toplam 105 yerde, bağımlı bireyler ile yakınlarına ücretsiz psikososyal hizmet desteği sağlamaktadır. 115 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti de bulunmaktadır.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Türkiye Mükemmellik Ödülü’ne” sahiptir.

Etiketler

Fehmi Duman