Ziraat Yük. Müh. Hamdi ŞENOĞLU “BORSA mutlaka Türkiye’ye getirilmeli”

Ziraat Yük.  Müh. Hamdi  ŞENOĞLU “BORSA mutlaka Türkiye’ye getirilmeli”

 FINDIK

GEYVE TABİAT VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ SASTOP    TARIM  KOMİSYONU ZİRAAT  YÜK.  MÜH. HAMDİ     ŞENOĞLU “BORSA mutlaka Türkiye’ye getirilmeli”

   Ülkemizin tarımında,ekonomisinde bir yeri olan kimine göre sarı altın,kimine göre platin denen üründür. Fındık genellikle Karadeniz sahilimizde üretimi yapılmaktadır.Yıllık üretimimiz ortalama 600 bin ton civarlarındadır.Bu rakam hava şartlarına göre aşağı yukarı çıkmaktadır.Bu senede 700 bin ton civarlarında olacağı tahmin edilmektedir.Bu rakamla dünyada üretilen fındığın % 70 ini ülkemizde üretmekteyiz.Fındık Ülkemizin tarımsal ürün ihracatında önemli bir yeri vardır,Yani STRATEJİK bir ürünümüzdür.hem büyük bir kitlenin geçimi ,hemde ülkemize ihracattan dolayı getirdiği döviz yüzünden önemlidir.

    Ülkemizde kurulan Ulusal Fındık Konseyi (UFK)aldığı kararla  ağustos ayının ikinci haftasını Dünya Fındık Haftası  olarak kutlamaktadır.Bu Dünya fındık haftası fındıkla ilgili farkındalıkların yapılması planlanlanmıştır.ikinci olarak bu senede İlimiz  sakaryada yapılması Sakarya Ticaret Borsasının katkılarıyla düzenlenecektir.Borsa başkanımızı ve yönetimini meclisini kutlarım.Kendilerine çok teşekkür ederim.Yapılacak programda Lisanslı depoculuğun büyümesi için bünyelerinde yapmış oldukları depo projeleri için kendilerini ayrıca kutlarım.

Dünyada üretilen fındığın % 70 ini üretiyoruz.Bu oran her geçen gün düşecektir.artık diğer ülkelerdede fındık üretimine geçiyor.İTALYA,GÜRCİSTAN,ŞİLİ,İSPANYA ….vs.

 Tek farkımız fındığımızın AROMASI

Türkiyede ağırlıklı olarak karadeniz bölgesinde üretilmesine karşılık son günlerde diğer illerede sıçramaya başladı.Örneğin Denizli

Hala  fındığın budanmasında,gübrelenmesinde ,haşatında,depolanmasında yani yetiştirilmesinde çok verimli olduğumuzu söyleyemem.Bunun suçlusu büyük oranda biz Ziraat Mühendislerinde ve teşkilatlarımızdadır.

ÖNCE FINDIĞIMIZI BİRİNCİ KALİTE  ÜRETECEĞİZ.

Bunlara girmek istemiyorum .Gelelim günümze  Fındık fiyatlarına

HASAT zamanı geldiğinde her sene aynı nakarat,fındığa  kaç para verecekler.Bekliyoruz büyüklerimiz ne verecek.az dı ,yeterliydi feryadı figan.

Sahneye bir  çok ergüman çıkıyor.herkes  yani yetkililer buradan nasıl faydalanırızı düşüncesindeler.Olan üreticiye oluyor.

PAZARLAMA ya baktığımızda ;

Fındığın te örgütü FİSKO BİRLİK ,yani  üreticinin tek sesi olması gerekir.Ç,iftçi Örgütlerimiz önce ziraat odaları maalesef  görevlerini yerine getiremiyorlar,çiftçimiz de  örgütlerine sahip çıkmıyor,çünkü örgütler güvenlerini kaybetmişler.Halbuki çiftçimiz fındığın tek sahipi olan  gücün  FİSKO BİRLİK olduğunu untuyorlar.veya unutturuyorlar!!

Hükümet açıkladığı fiyatı sadece TMO  aracılığı ile piyasayı dengelemek istiyor.Ne kadar dengeliyor ,ne kadar dengelediğini üretici iyi bilmektedir.Fındık pazarı çok yönlü durumdadır.çiftçi tüççara borçlanmış ona fındık verecektir,Ferrore  ile sözleşme yapmış ona fındık verecek,FİSKO BİRLİK  fiyatı yüksek tutarsa peşin alabilirse ki öyle olamalı bir kısmını alacak.Bunların yanındada TMO piyasada fiyat dengeleyici görevini yapacaktır.

Ülkemizde fındığın alıcılarından yabancı firmalarda bulunmaktadır.FERRORE kimileri kızıyor,kimileri seviniyor.Firmanın suçu yok koyulan şartlarda ülkemize yatırım yapmış ekonominin gereği karını düşünüyor.bundan normal bir şey yok.Alım fiyatlarına etkili oluyormuş ,olacak tabi parayı basan düdüğü çalar hesabı.Fakat işin kötüsü kazandığını maalesef kendi ülkesine götürüyor.Bize dağıtacak değil ya.

Biz ne yapabiliriz buna bakalım;

Ürettiğimiz fındığı ham olarak satışlarımızı çok aza indirgemeliyiz.Fındığııza artı değer katarak ihraç etmeliyiz.

MARKA olmalıyız.

Fındık ile üretilebilecek ürünlerle ilgili çalışmalarımızı hızlandırmalıyız.Burda ünüversitelerimizede,firmalarada büyük görev düşüyor.ARGE çalışmaları mutlaka devletimiz desteklemelidir

Dünyadaki fındık pazarına hakim olmalıyız,BORSA mutlaka Türkiye’ye getirilmeli.bu kolay bir şey değil .Ama mutlaka başarmalıyız.

Stratejik bir ürünümüz .Bakanlıklarımız Tarım,ticaret,maliye Bakanlıkları mutlaka ciddi bir şekilde bir işlerliği olabilecek bir teşkilatlanmaya gitmelidir.

Bunları  Nasıl  Yapabiliriz e gelince;

Tarım Bakanlığı altında köyler guruplar altında KOOPERATİFLEŞTİRİLMELİ, örneğin KARASU PARALI TARIMSAL KALKINMA KOOP. Bu koop yapmış olduğu çalışmalar takdire şayan kendilerini kutlarım.Bu kooperatiflerin FİSKO yla direk değil ürettikleri ürünlerin satışları konusunda bağlantıları sağlanmalıdır.

Bu çalışmaları yaparken fındık bölgelerinin sosyolojik bakımından incelenip prrojelerin uygulanması gerekir.Fındık bölgeleri incelendiğinde sosyal hayatta sıkıntılar görülüyor.

Bütün bunları başarabilmek için   Bakanlığımız KARADENİZİ ÇİKOLATA VADİSİ  ilan etmelidir.Bu gibi çalışmayı Ordu da odaların kadın girişimcilerle ilgili bir çikolata üretim projeleri var ,bu çalışmaları genele yaymalıyız.

Bu projenin altında çikolata ve diğer ürünleri üretecek firmalara destekler sağlanmalı ,ürettiği ürünlerin % 70 ini İhraç etmek koşuluyla ,1 yıl süre gibi ödemesiz  fındık hammaddesini vermelidir.

Bunu başarabilirsek

ÜRETİCİ KAZANACAK

ÜLKE KAZANACAK

DOLAYISIYLA DÜNYA FINDIK  BORSASINIDA TÜRKİYEYE GETİRECEĞİZ.

TEK HEDEFİMİZ

FINDIĞI BİZ YÖNLENDİRECEĞİZ OLMALIDIR.

 

Etiketler

Fehmi Duman