Ziraat  Yüksek  Mühendisi Hamdi Şenoğlu ,    Tarım  işçisi kime denir?

Ziraat  Yüksek  Mühendisi Hamdi Şenoğlu ,    Tarım  işçisi kime denir?

 TARIM  İŞÇİLERİ

SASTOP  TARIM  KOMİSYONU  Ziraat  Yüksek  Mühendisi Hamdi Şenoğlu

   Tarım  işçisi kime denir?

   Artık bu sektörün bir tanımı olmalı,gittikçe tarlada,bahçede ,ormanda,hayvancılıkta çalışacak insan bulamayacağız.Bunun sonundada Tarımın gerilediğini göreceğiz,köylerde genç nüfusu tutamayacağız,köylerimize sosyal refahı getiremeyeceğiz.

   Tarım işçisi; Fındık bahçesinde,ahırda,kümeste,tarlada,meyve bahçelerinde,ormanda,süs bitkiciliğinde,harmanda üretimle içiçe yaşayan insan demektir.Bu işlerin kimisi kaba güce dayalı,kimisi tekniğe dayalı  hangisi olursa olsun bir bilgiye dayalıdır.hepsinin bir eğitimden geçmesi şarttır.bugüne kadar çoğu dededen ,babadan görme usullerle geldi.

  İşçi arayorsun ne iş yaparsın ? diye soruyoruz.Her işi yaparım diyor.İşin acı tarafıda bu demek adam işsiz ,işe ihtiyacı var.Bu da sektörde verim kayıplarını yaşatıyor.Halbuki yaptığı işe göre bir eğitimten geçip sertifikalandırılmalıdır.Mesela ;herkes çobanlık yapamamalı,herkes ağaç budamamalı,herkes  fındık toplamamalı,herkes tarım makinası kullanmamalı gerçi bu ehliyetlerle büyük kısmı kontrol altına alındı ama yetersiz olduğunu görüyoruz.Hasatlartda büyük kayıplar yaşanmaktadır.SERTİFİKASIZ TARIM İŞÇİSİ OLMASIN.Vasıfsız tarım işçisi verimi olumsuz etkilemektedir.buda ürün kaybına sebeb oluyor.

    Bu işin teknik kısmı yanında sosyal yanı varki içler acısı.Unutmayalım O tarım işçiside Allahın kuludur,yaşamaya,gülmeye,aile kurmaya ihtiyacı vardır.Burada işin ağır kısmı SOSYOLOGLARA düşmektedir.ihtiyaçlar yi belirlenmelidir.Çalışan Tarım işçisinin bütün ihtiyaçları düşünülmelidir.yatacağı yer,yemek yiyeceği yer,vakit geçireceği yer,temizliğini yapacağı yerlerin mutlaka yaşanabilir şekilde olmalıdır.

   Ücretleri mutlaka devlet tarfından belirlenip belirli bir disiplin içinde yapılmalıdır.Burada işçi bulma kurumlarına bir görev verilmeli,işçi alımları mutlaka bu kurumlarla bağlantılı olmalıdır.Böylelikle işçiler sigortalı olmaları bir disipline edilir.kendi insiyatiflerine bırakılmamalıdır.

İnsanca bir yaşam

Mutlu bir yaşam

Üretileni bölüşmeyi bilmeliyiz.

Güzel bir dünya için elelele vermeliyiz.

 

Etiketler

Fehmi Duman