9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu’nun 101. yıl dönümü

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu’nun 101. yıl dönümü

Türk ordusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emriyle 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi. 3 yıl 3 ay 24 gün süren Yunan işgaline son verdi. Lozan Barış Antlaşması’na uzanan tam bağımsızlık yolunu açtı.

9 Eylül İzmirin kurtuluşu kutlu olsun! Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükranla anıyoruz.

İZMİR’İN KURTULUŞU’NUN TARİHİ ÖNEMİ

 İzmir’in kurtuluşunun 101. yılıdönümü! Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusu Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girerek düşman işgalinden kurtardı.

İzmir’in Kurtuluşu, 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesini belirten tarih terimidir.

Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması’na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele’nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.

İzmir’in, 15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilmesi, Anadolu’da Milli Mücadele’nin başlamasında önemli bir aşama olarak kabul edilir.

O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttu.

İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul’da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş; örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştı.

Artık İzmir Anadolu harekâtı için temel sembollerden biri haline getirilmişti ve İzmir’in işgaline karşı protesto mitingleri, her yıl işgalin yıl dönümlerinde, Anadolu’nun çeşitli kent ve kasaba merkezlerinde tekrarlanmakta; konu sürekli gündemde tutulmaktaydı.

Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar -Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri milli mücadelenin kazanılmasında önemli adımlar atılmıştı.

İzmir’in Kurtuluşunun 101 .Yılı Kutlu Olsun

Türk ordusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emriyle 9 Eylül 1922 sabahı İzmir’e girdi. 3 yıl 3 ay 24 gün süren Yunan işgaline son verdi. Lozan Barış Antlaşması’na uzanan tam bağımsızlık yolunu açtı. Bugün, tarihi zaferin 99’uncu yıldönümü.

Vatan ve Hürriyet Derneği Genel Başkanı Yaşar DURSUN ’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yılında sosyal medyadan tarihi görüntüler eşliğinde bir mesaj yayınladı. Mesajda, 15 Mayıs 1919’da Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşunla İzmir’de başlayan İstiklal Mücadelemiz yine #9Eylül 1922 yılında İzmir’de zaferle sonuçlandığı belirtildi.

Vatan ve Hürriyet Derneği Genel Başkanı Yaşar DURSUN, 9 Eylül Mesajında şu görüşlere yer verdi:

“15 Mayıs 1919’da Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşunla İzmir’de başlayan İstiklal Mücadelemiz yine 9 Eylül 1922 yılında İzmir’de zaferle sonuçlandı. Bağımsızlığımız için canlarını veren aziz şehitlerimize rahmet diliyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’ci yılı kutlu olsun.”

Etiketler

Fehmi Duman