CHP heyetinden YSK’ya Hatay başvurusu: 3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını tespit ettik

CHP heyetinden YSK’ya Hatay başvurusu: 3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını tespit ettik

“3 BİN 389 ÖLÜ SEÇMENİN OY KULLANDIĞINI TESPİT ETTİK”

“38 BİN 900 GEÇERSİZİN OYUN GEREKÇESİ YAZILMADI”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ve MYK üyeleri Yüksek Seçim Kurulu önünde, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin açıklama yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke “3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını tespit ettik. Geçersiz oyların geçersizlik sebeplerinin yazılmadığını gözlemledik. Tüm bu gerçekleri ortaya koyan 86 sayfalık başvurumuzu biraz önce hukuka teslim ettik. Artık hepimizin şahsi meselesi olan Hatay ve Hataylılar için kendi iradelerine sahip çıkarken onlarla birlikte olduğumuzu hatırlatmanın zamandır” diye vurguladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi Binici, “20 sandıkta, sandık kurulu başkanları polis ve zabıtadan oluşmaktadır. Yani kanunun aksine bir sandık kurulu oluşumu söz konusudur. Hatay’da olağanüstü şekilde seçimin iptalini talep ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi MYK üyeleri ile birlikte, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yaşananlara ilişkin YSK önünde açıklama yaptı. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, hukuka sahip çıkmak için omuz omuza durduklarını vurgulayarak, “Çünkü sadece birkaç gün önce ülkede bir seçim yaşandı. Seçimin sonucunda halkımız eskiyi değil yeniyi çağırdığını, hukuka sahip çıkılmasına dair güçlü bir talebi olduğunu, milletin sesini duyanların iktidar olmasını istediğini ortaya koydu. Aynı şeyi Hatay’da da yaptı. Hataylı 6 Şubat’ta enkazın altında terk edilmiş, tarihine, kültürüne, kendi yaşamına kendi başına sahip çıkacak şekilde kaderi ile baş başa bırakılmıştı. Bugün 80 milyon yurttaşımız Hataylının yalnız olmadığını, hukukun yer bulması için, adaletin var olması için onlarla birlikte olacaklarını göstermek için hazır bekliyor. Bunu biliyoruz” dedi.

“GÜZEL HUKUK HABERİNİ KUTLAMAK ÜZERE BURADA BULUŞACAĞIZ”

Böke, Hataylıların sandıkta iradesini ortaya koyduğunu kaydederek, “Şimdi de sandıktan iradesinin sayılmasını bekliyor. Biz de hakimlerin, YSK’nın hukuka uygun davranacağına şüphe duymaksızın çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hatay için ‘Şahsi meselem’ demişti. Genel Başkanımız Genel Başkan olduğu günden itibaren ‘Benim de şahsi meselem’ dedi. Bugün Hatay hepimizin şahsi meselesidir. Türkiye’de hukuk, demokrasi için sandığa giren oyun hakkıyla sayıldığını güvence altına almamız gerekiyorsa, artık Hataylının iradesini korumak tüm Türkiye’nin görevidir. Dolayısıyla bugün burada bir araya gelmiş olan bizler hem hukuka bir çağrı yapıyoruz, hem hukuk için bir hukuki başvuru yapıyoruz. Ama aynı zamanda yarın burada olacak olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş, Hatay’daki belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve Hataylıları bu demokrasi, hukuk inancı ile hoş geldiniz diyen bir coşkuyla herkesin kucaklamasına ve onları burada karşılamasına da bir davet yapmak için buradayız. Biz inanıyoruz ki Türkiye o sandıktan çıkmış olan mesajın Hatay’da da var olmasını sağlayacaktır. Hataylının iradesini kendi kültürüne sahip çıkan, kendi hakkının korunmasını talep eden bu gücünü var etmek için omuz omuza bugün buradayız. Yarın da hep beraber bu güzel hukuk haberini kutlamak üzere burada bulaşacağımızı umuyoruz” diye konuştu.

“HATAY HALKININ TERCİHİ OLDUĞU AÇIK OLAN LÜTFÜ SAVAŞ”

Böke, aday belirleme sürecinde halkın sesini dinleyen her türlü yöntemi kullandıklarına dikkat çekerek, “İlk gün de adayımızın arkasındaydık, sandığa giderken de adayımızın arkasındaydık, bugün de adayımızın arkasındayız. Süreç içerisinde yurttaşlarımızın bize ilettiği farklı talepleri göz önüne almış olmamız, gerçek demokrasiyi yaşatıyor olmamızdandır. Dolayısıyla bugün bizim adayımız olarak bu seçime girmiş olan Sayın Lütfü Savaş’ın, Hatay halkının tercihi olduğu açık olan Sayın Lütfü Savaş’ın Belediye Başkanlığının tescillenmesi yönünde yapılacak her şeyi yapmak konusunda nasıl ki bundan bir gün önce çok netsek, şu anda da aynı kararlılığı gösteriyoruz” diye vurguladı.

“38 BİN 900 OYUN YENİDEN GÖZ ÖNÜNE ALINMASI GEREKİYOR”

Böke, “38 bin 900 geçersiz oy var. Bunların ne olduğunu bilmemiz mümkün değil. Zaten tam bu nedenle yeniden sayım talebimiz var. Bu oyların şu andaki farktan daha yüksek sayıda olması önemli. Oyların ne söylemiş olduğu, seçmenin siyasetçiye hangi mesajı verdiğini sağlıklı görmemiz için o 38 bin 900 oyun yeniden göz önüne alınması gerekiyor” dedi.

“DİLEKÇE 86 SAYFADAN OLUŞUYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi Binici, Hatay için olağanüstü ve olağan itiraz dilekçelerini verdiklerini aktararak, “İlçeler için itiraz dilekçelerimizi dün akşam itibariyle verdik. Yarın YSK’nın gündemine alınmasını bekliyoruz. Bu noktada belirtmek istedim, Türkiye’nin gündemine ilişkin bazı haksızlıklar olduğunu düşünüyoruz. Örneğin Kayseri Pınarbaşı ilçesinde seçimin iptal kararı, mühürsüz oy torbalarına ilişkindir. Ama aynı şekilde Ardahan Çıldır ilçesinde aynı gerekçeyle yaptığımız başvuru reddedilmiştir. Yine benzer bir olay Kütahya il seçiminde geçersiz oyların sayım gerekçesi Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaptığımız başvuruya aynı gerekçe olup, Kütahya sayılırken, Samandağ ilçesi sayılmamaktadır. Biz tüm bunların hepsinin takipçisi olmakla birlikte, kapsamlı, 86 sayfadan oluşan dilekçemizde bu hususları belirttik” diye konuştu.

“HATAY’DA SEÇİMİN İPTALİNİ TALEP EDİYORUZ”

Çiftçi, “Hatay’da talebimiz bütün oyların sayılması. Mümkün olmadığı takdirde geçersiz oyların sayılması olup yine tespit ettiğimiz 3 bin 389 ölü seçmen bulunmaktadır. Biz 3 bin 389 seçmenin nasıl oy kullandığının tespitini ve seçimin iptalini istiyoruz. Yine tespit edebildiğimiz 20 sandıkta, sandık kurulu başkanları polis ve zabıtadan oluşmaktadır. Yani kanunun aksine bir sandık kurulu oluşumu söz konusudur. Hatay’da olağanüstü şekilde seçimin iptalini talep ediyoruz. Bugün verdiğimiz dilekçenin ana başlıkları bu kapsamdadır” dedi.

“MAZBATAYI MEŞRU GÖRMÜYORUZ”

Çiftçi, “Seçim hukuku kapsamında en yüksek karar organı YSK’dır. YSK’ya CHP’nin bir başvurusu olmuştur, il seçim kurulunun ertesi gün mazbata vermeye yönelik çalışmaları kulağımıza gelmiştir, hızlıca bir başvuru yapmış bulunmaktayız. O başvuru neticesinde ve öncesinde de 2019 yılından gelen yerleşik kararları vardır YSK’nın. Olağan itiraz süreçleri devam ettiği sürece mazbata verilemez. Buna ilişkin Hatay İl Seçim Kurulu’na hem sözlü şekilde telefon aracılığı ile bildirilmiştir YSK tarafından, hem de kısa karar kendilerine gönderilmiştir. Yani YSK kararını tanımayan bir il seçim kurulu vardır. Dolayısıyla biz verilen mazbatayı da meşru görmüyoruz bu sebeple” diye konuştu. Çiftçi, “İl seçim kurulunun yapacağı her davranışa itiraz YSK’ya yapılacağı için teknik olarak itirazımız YSK’ya yapılmıştır” dedi.

“YSK’NIN GÖREVİ OBJEKTİF OLMAKTIR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Geçtiğimiz yıl çok büyük bir acı yaşamış olan, hala gözyaşlarını silmeye çalışan, hala şehrini, kültürünü, kentini ayakta tutmaya çalışan bir kentimiz. Dolayısıyla Hataylılara borcumuz var. Hataylılara borcumuz Hatay’ın iradesinin sandığa nasıl girdiyse, sandıktan o şekilde çıkmasıdır. Dolayısıyla bir hafta boyunca örgütümüz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ile itirazları takip ettik. İtirazların hepsinin yapılması ve bütün delillerin, usulsüzlüklerin tespit edilmesi, bunların hepsinin doğru şekilde değerlendirilmesini takip ettik. İşin sonunda YSK’dan beklentimiz şudur. YSK hakimlerden oluşmaktadır, görevi objektif olmaktır. Dilekçenin hangi partiye ait olduğuna bakmadan ya da ortaya çıkabilecek olan sonucun hangi parti lehine veya aleyhine olduğuna bakmadan objektif şekilde, hukuka uygun karar vermesidir. Demokrasiye uygun karar vermesidir. Fakat bütün bu süreçte, Gaziosmanpaşa’da oylar sayıldı, Gaziosmanpaşa’da geçersiz oylar iki aday arasındaki fark gözetilerek bir sayım kararı verilmişti. Fiilen sayım gerçekleştirildi. Samandağ’da sayım geciktirildi. Mazbata törenleri arasında çifte standart gördük. Örneğin iki aday arasında yüksek fark olan Buca’da mazbata törenleri geciktirilirken YSK henüz dün sabah Hatay İl Seçim Kurulu’na ‘Olağan itiraz süreçleri sonuçlanmadan bir mazbata işlemi yapmayın’ diye yazı yazmış, karar almış olmasına rağmen apar topar mazbata töreninin yapıldığını görmüş olduk. Dolayısıyla bu sürecin çifte standart olmaksızın, çifte standartların çözülmesi yönünde YSK kararı ile devam etmesini diliyoruz. Buradan başvurularımızı yaptık, yarın gündeme alınmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

YURTTAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ

Özel ve MYK üyeleri YSK önündeki açıklamanın ardından yurttaşlarla bir araya geldi. Burada konuşan Böke, “Genel Başkanımız sesinize ses katmak için Türkiye’nin dört bir köşesinde demokrasi diyen, adalet diyen, birliktelik diyen, Türkiye diyen herkesi buluşturmak için adım adım dolaştı. Bu süreç içerisinde sesinden acil ameliyat olmasını gerektiren hastalığa yakalandı. Dolayısıyla öncelikle ben sizler adına kendisine geçmiş olsun dileklerinizi iletiyorum. Bugün hep birlikte biz Genel Başkanımıza ses olacağız. Biz demokrasi diyen, hukuk diyen, adalet diyen, halkın iradesine halk sahip çıkıyor diyenler hep bir arada Hatay halkı ile omuz omuza durmak için buradayız. Bundan birkaç gün önce Türkiye büyük bir seçim yaptı. Seçimde yeniyi, yani Türkiye’yi buluşturmayı tercih edenler çok güçlü ses çıkardılar. Bugün de Hatay halkı kendi iradesiyle sandığa attığı oyun sayılmasını ve iradesinin kendisini temsil edenlerle artık çalışmaya başlamasını bekliyor. Biz de bugün YSK’ya Hatay’da henüz hukuki süreç devam ederken, hukuksuzca mazbata verilmiş olmasına itiraz etmek için geldik. Biz de bugün Hatay’da henüz bizim itirazlarımız sonuçlanmadan, masa başında siyasetin baskısıyla verilecek kararların Türkiye’nin geleceği için çok kötü olacağına dair bilincimizle buluştuk. Bizler bugün burada hakimlerin, YSK’nın mutlaka vicdanları ile, mutlaka Türkiye için buluşmuş olan milyonların sesini yansıtacak bir hukuki kararı vereceklerine dair bir umut, buna inançla buluştuk. Bugün biraz önce Sayın Genel Başkanımızın Başkanlığında heyetimiz hem hukuki sürecin olağan akışındaki başvurumuzu hem de olağanüstü başvurumuzu da YSK’ya gerçekleştirdik. Yarın YSK’nın bu konudaki görüşmeleri tamamlamasını bekliyoruz” ifadesini kullandı. Böke, şunları kaydetti:

“GEÇERSİZ OYLARIN GEÇERSİZLİK SEBEPLERİ YAZILMADI”

“3 bin 389 ölü seçmene oy kullandırıldığını tespit ettik. Geçersiz oyların geçersizlik sebeplerinin yazılmadığını gözlemledik. Tüm bu gerçekleri ortaya koyan 86 sayfalık başvurumuzu biraz önce hukuka teslim ettik. Artık hepimizin şahsi meselesi olan Hatay ve Hataylılar için kendi iradelerine sahip çıkarken onlarla birlikte olduğumuzu hatırlatmanın zamandır. Hataylılar 6 Şubat’ta ağır bir depremin enkazı altında iktidar tarafından yalnız bırakılmış, kaderlerine terk edilmişlerdi. Kültürlerine, canlarına, tarihlerine, o coğrafyadaki kocaman miraslarına sahip çıkmak için o günden beri büyük bir yaşam mücadelesi veriyorlar. Bugün de bunun üzerine o zorluklara rağmen hala konteynırlarda, çadırlarda yaşıyor olmalarına rağmen, üstelik de ‘Oy vermezseniz hizmet gelmeyecek’ tehdidine rağmen, oylarını kullanmış, iradelerini sandığa yansıtmışlardır. Bugün bize düşen Hataylının bugün bu zor koşullara rağmen iradesine sandığa yansıttığı gerçeğini tüm Türkiye’ye hatırlatmak ve yapılacak yeniden sayımla, görüşülecek itirazımın sonucu ile Hatay halkının seçimde gösterdiği iradenin iktidar ile kendisine hizmete dönüşmesini sağlamaktır.”

Etiketler

Fehmi Duman