CHP’nin Arifiye Belediye Başkan adayı Zeki ÖZGÜR, projelerini anlattı

CHP’nin Arifiye Belediye Başkan adayı Zeki ÖZGÜR, projelerini anlattı

Arifiye Belediye Başkanını sonunda buldu: ZEKİ ÖZGÜR
CHP’nin Arifiye Belediye Başkan adayı Zeki ÖZGÜR, projelerini anlattı
Cumhuriyet Halk Partisi Arifiye İlçe binasında gerçekleşen basın toplantısına İl başkanı Oğuz Can Curoğlu, ilçe örgütü başkan ve üyelerinin ile büyük bir halk desteği katıldıi basın toplantısında CHP Arifiye ilçe başkanı Ali Gökpınar’ın açış konuşmasıyla başladı “ Yıllardır hizmet alamayan Arifiye ilçemize hizmet etmek için yola çıkan ve Belediye Başkanı adayımız sayın Zeki ÖZGÜR’e başarılar diliyorum. Genç ve dinamik bir kardeşimiz yolu açık olsun. Özverili bir çalışmayla inşallah bu sene Arifiyede beklenen değişimi gerçekleştireceğiz” dedi.
Arifiye, Zeki ÖZGÜR ile “Yaşanabilir Bir İlçe ” olacak
CHP Arifiye Belediye Başkan adayı Zeki ÖZGÜR Arifiye’nin ve Arifiye halkının yaşam biçimini, demokrasiyi ve Arifiyelilerin önceliklerini korumak için yola çıktığını söyledi.
Arifiye ‘de halkın büyük destek verdiği isimler arasında olan CHP Arifiye Belediye Başkan adayı Zeki ÖZGÜR CHP Arifiye İlçe Başkanlığında seçildiğinde yapacağı ilk 22 Projeyi tanıttı.

Arifiyelerin önceliklerini korumak için yola çıktım

Temel görevlerinin sosyal belediyecilik olduğunu belirten ÖZGÜR, ” Bilindiği üzere 5 aralık 2023 tarihinde yapmış olduğum aday adaylık müracatine istinaden bugün itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya ili Arifiye ilçesi belediye başkan adaylığım onaylanmış olup bu konuda hassasiyet gösteren kişilere ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum
Geçen basın toplantısında anlattığım gibi arifiyedeki eksikliği gördüğümden dolayı yaklaşık 5 yıldır belediye başkanlığı için çalışma yapmaktaydım.Çalışmalarıma son 1 yılda daha da ağırlık verdim.Geçmişten günümüze belediye başkanlığı için yaptığım çalışmalarda aday olmamı destekleyen başta Cumhuriyet Halk Partisi mensuplarına ve ayrıca cumhur ittifakı mensuplarına Deva Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Partili ve daha adını sayamadığım farklı siyasi parti destekçilerinden kişiler bazında isimleri tarafımca saklı kalmak şartı ile hepsine desteklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.
Şimdi sizlerle başkanlığım döneminde yapacağım projelerden bahsetmek istiyorum.
Ulaşım işini çözeceğim bunun için 80 adet Arifiye‘ nin çeşitli noktalarından hareket etmek kaydı ile Kırmızı dolmuş hattı oluşturulacak. Bu dolmuşlar Serdivan Medar ve Diş hastanesi Kampüs Mavi durak ,Ada avm arası ve Erenler istikameti ile Yeni cami güzergahında çalışacaktır.Mahalleler arası ulaşımın sıklaştırılması sağlanacaktır.
Belediye otobüslerinin devreye alınması ve bu otobüslerde öğrencilerimiz için aylık küçük bir abonman karşılığı ulaşım ihtiyacının küçük bir meblağ ile karşılanması sağlanacak.
Şimdi diyeceksiniz ki niçin dolmuş ve belediye otobüsleri kullanılacak;
Şöyle ki; Bundan 23 sene önce Arifiyemizin nüfusu 18580 iken 40 adetlik bir minibüs filosu vardı. Nüfusumuz gün itibarı ile 50 bini aşmış olmasına rağmen hala 40 otobüs ile hizmet verilmektedir. Vatandaş bu noktada isyan noktasına gelmesine rağmen ilçemizin yöneticileri bu konuda en ufak bir çalışma yapmayı halkımıza laik görmemiştir.
Ayrıca ulaşım konusunda Ada Rayı ’ı çalıştırmak için elimizdeki tüm imkanları kullanıp bir neticeye halkımızın desteği ile ulaşmaya çalışacağız.
Mahallelerin öncelikli sorunları hariç yapılması gereken işler için bir kura sistemi yöntemi ile muhtarlar ve mahalle temsilcilerinin yönlendirmesi ile 15 veya 30 günde bir kura sistemi yapılacak, ilgili mahallenin ilgili sorunları tüm iş makinası ve personel ile birlikte o mahalleye yönlendirilip 3,5,7 yıllık sorunlar bir çırpıda bitirilecek, yarım yamalak iş bırakılıp başka işe gidilmeyecektir.
Belediyemize ait arazilerde ilk etapta dar gelirliler için 200 konut yapımı, bu konutların rantı engellemek için 10 yıl boyunca el değiştirilmemesi ve kiraya verilmemesi şeklinde bir uygulama planlamaktayız.
Belediye çalışanlarımızın Kışın karda ve buzda yazın güneşin altında çalışanlarımızın maaşlarını refah seviyesinin altında olmayacak şekilde düzelteceğiz. Ekonomik olarak sıkıntı çeken personelden verim almamız mümkün değildir. İyleştirilmiş maaşlar ile yeni alınan ekipmanlarımızın hepimizin malı olduğundan hor kullanılmasını engellemek adına bu ekipmanları ilgili çalışanlarımıza zimmetleyeceğiz
-Diğer siyasi partilerin aday adaylarının söylediği gibi Türkiye vizyonu, Türkiyeyüzyılı,Uzay çağı gibi söylemlerin dolaştığı vaatler yerine 21.yüzyılda kanalizasyonu olmayan 11 mahallemizin fosseptik çukurlarıyla uğraşması utanç verici bir durum olup ilk hedefimiz yıllardır kapanmayan bu ayıbı kapatmak olacaktır.
Eski bayram coşkusunu çocuklarımıza aşılamayı planlıyoruz
-Unutturulmaya çalışılan milli bayramlarımızda çocuklarımıza bayram duygusunu sevinçle yaşatmak için milli bayramlarda harçlık verip,şenlik yapmayı ve eski bayram coşkusunu çocuklarımıza aşılamayı planlıyoruz.
-Şehirleşme ve sosyal açıdan yıllardır geri kalmış ilçemizi modernleştirmek için gerekli adımları sizlerinde fikirleri ile hayata geçireceğiz.
-Belediyeye ait olmak üzere merkezde büyük bir aile çay bahçesi kurularak ekonomik hesaplı hizmet sunulması ve yaz dönemlerinde hafta sonları canlı müzik programlarının yapılması. Örneğin bir bardak çayın 2.5 tl olması. Burada esas alacağımız kriter kar amaçlı olmayıp sadece masraflarını karşılamasıdır
-Yapılacak asfalt yol ve kaldırımların ucuz ve kalitesiz malzeme ile değil kaliteli ürün kullanılarak bir defa yapılıp yıllarca kullanılabilir hale getirilmesi sağlanacaktır

Arifiye ilçesine 300 adet hobi bahçesi

-Belediyemize ait arazilerde yaklaşık 300 adet hobi bahçesi tasarlanarak vatandaşa düşük bedel ile kiralanması. Bu hobi bahçelerinde sebze meyve tarzı ürünlerin yetiştirilerek ailelerin belirli günlerini bir arada geçirmesini sağlamaktır.
Tüketen belediyecilikten üreten belediyeciliğe geçilecek. Kamu araziler ekilmeye başlanacak, köylerde arazisini ekmeyen vatandaşların arazileri rızaları olursa belirli bir bedel karşılığı kiralanarak tarıma ağırlık verilecek traktör ve ekipmanlar alınarak bir kadro kurulup aynı zamanda bir besihane kurulup süt ve besi yetiştiriciliği yapılacak. Kurban bayramlarında yetiştirdiğimiz kurbanlıklar malum günümüzde et alamayan vatandaşlara dağıtılacaktır
Gelirler her mahalleye eşit oranda hizmet olarak dönecek
-Eski ekipmanlar ve hurda iş makinalarının ivedilikle elden çıkartılıp yenilenmesi konusunda hızlıca hareket etmek şöyle bir tabir vardır eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Hurdayla eskiyle bu işler yürümez. Bu konuda diyeceksiniz ki bu kadar mali imkan nerden bulunacak
Seçildiğim günün haftasında ilk etapta partimizin ilgili büyükşehir milletvekilleri ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 31 Mart 2024 seçimlerinden sonraki Cumhuriyet Halk Partisinin kazanacağı en az 25 Büyükşehir belediye başkanı ile irtibat kurup imkanları doğrultusunda ekipmanımızın olmadığını söyleyip imkanları doğrultusunda yardımlarını alacağım. Ve ayrıca aynı zamanda gerekli bakanlıklar ile irtibata geçip bu ekipmanların temini için büyük çaba sarf edeceğim.
-Yaz aylarında haşere ile mücadeleyi 3 katına çıkaracağız.
-Kurulacak çeşitli fonlar ile il dışında üniversite okuyan durumu olmayan öğrencilerimize geri ödemesiz burslar verilerek ailelerimizin yükünü azaltmaya çalışacağız

SASKİ, Telekom,TEAŞ, Sedaş gibi kurumların yarım yamalak İş yapmalarına izin vermeyeceğim

-SASKİ, Telekom,TEAŞ, Sedaş gibi kurumların yapacağı tamirat ve altyapı çalışmalarından kaynaklı yapılan kazılarda tamirat işlemi bittikten sonra yarım yamalak bırakıp gitmesi engellenecek. Tamamının yapılması veya yapım bedelinin peşin olarak ödenmesi şart koşulacak.Ben geldim kazdım, işimi gördüm,kazıyı kapattım, çamurlu bıraktım gibi bir işleme kesinlikle izin verilmeyecek.Böylece onlarda aynı noktaları farklı zamanlarda kazıp masraf etmek yerine tek seferde işlerini bitirip çıkmaları sağlanacak.
Kimsenin hakkını yemeyeceğiz.
– İlçemizdeki sanayi kuruluşları ile iyi ilişkiler kurulup sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması sağlanacak. Ve kendilerinden ilçemizdeki işsizlerin işe girmelerinde öncelik sağlanmasını rica edeceğiz. Her vatandaşın bir işi olmasını sağlayacağız, bir işi olması için elimizden gelen imkanları son noktasına kadar kullanacağız bu noktada siyasi parti torpil eş dost akraba gibi kayırmalara müsaade etmeyeceğiz, kimsenin hakkını yemeyeceğiz.
Sokakları güneş paneli ile çalışan aydınlatmalar yapacağız
Aydınlatma sorunu ilçemizin birçok noktası karanlık ve kör nokta olarak kalmaktadır. Var olan sokak lambalarının tüketiminden kaynaklı vatandaşların elektrik faturalarına bir mebla yansıtılmaktadır. Öncelikle sedaşla irtibat kurup bu lambaların minik güneş panelleri ile ücretsiz bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak. Tabii ki bu sedaşın işine gelmeyebilir. Bu durumda sedaşın lambalarını iptal edeceğiz yerine güneş paneli ile çalışan aydınlatmalar yapacağız. İlçemizde kör nokta karanlık bir yer kalmamasını sağlayacağız. Yenilenebilir enerji ile ilgili güneş enerjisi rüzgar enerjisi gibi projeler üretip halkımızı elektrik faturasından bir nebzede olsa rahatlatmaya çalışacağız.

Gençlerimizi para ve zaman kaybından kurtaracağız

-Ve yine bilindiği üzere gençlerimizin ilçemizde sosyal ,spor ve eğlence açısından vakit geçirebileceği hiçbir yer bulunmamaktadır. Bununla ilgili spor salonları oyun salonları dijitalkütüphane etüt merkezi olmak üzere bir çalışma gerçekleştireceğiz. Ve aynı zamanda bir kafeler caddesi kurmayı planlıyoruz. Bu konuda hem özel sektör hem belediye ortak çalışıp imkanlarımızla son noktasına kadar kullanacağız. Ve örnek olarak bir gencimizin Serdivan’a günün şartlarında gidip gelmesi yaklaşık 90 tldir ve en kötü şartlarda 150 tl harcadığını düşünürsek gençlerin cebinden 240 tl çıkmaktadır. Amacımız burada gençlerimizi gündüz veya gece para ve zaman kaybından kurtarmaktır.


-Fatih mahallesindeki SAĞLIK OCAĞI bir an önce çözüme kavuşturulacaktır. Talep edilen Neviye mahallesi sağlık ocağının bir an önce yapımı sağlanacaktır.
-Hızlı trene bağlı alt geçit sorunu KESİNLİKLE ÇÖZÜME ULAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ
-Tarımla ilgilenen nüfusun üretici birlikleri içerisinde örgütlenmesiyle birlikte bilinçlendirilerek toplam kalite yönetimine uygun şekillendirilmesi hem üreticinin hem de tüketicinin kazandığı yepyeni bir üretim modeliyle mümkün olabilir.

Arifiye köylüsü örgütsüz, plansız kısaca sahipsiz

Tarımda önceliğimizin şu an için örgütsüz, plansız kısaca sahipsiz kalan Arifiye köylüsünün tamamen kumar mantığı ile bugüne kadar yürüttüğü tarımsal faaliyetlerini çağın gereksinmelerine uygun bilimsel, verimli ve sürdürülebilir bir ekonomik olduğu kadar ekolojik bir faaliyet haline getirilmesidir.
En büyük hayalimiz verimli bir tarımsal üretim sonucu meydana getirilen ham mamulün bozulmadan gerekli paketleme ve depolama işlemlerine tabi tutularak doğru zamanda ve doğru yerde yani katma değerli olarak üreticiden direkt olarak tüketiciye ulaştırılarak yaratılan artı değerin kazan kazan mantığı içerisinde adil paylaştırılmasıdır.
-Köylerde ve ilçemizde yaşayan kadınlarımızın ev hanımlarımızın ürettikleri ürünlerini satabileceği üzretsiz pazaryeri imkanı yapacağız. Halden mal alıp satanlara müsaade edilmeyecektir.
Meclis mahallelerin ve vatandaşların bireysel sorunlarını dinleyecektira
-Meclis üyeleri haricinde her mahalleden 18-25 yaş arası genç bir grup 25 yaş üstü bir grup olmak üzere bir danışma meclisi kurarak mahallelerimizin sorunlarını mevcut meclis üyelerimiz ile birlikte 3 meclis halinde ele alacağız. Bu meclis toplantıları 15 günde 1 veya ayda 1 yapılacak.Bu toplantılara belediyemizin ilgili müdürlükleridekatılacaktır.Bu üç meclis mahallelerin ve vatandaşların bireysel sorunlarını dinleyecektir. Bir daha ki toplantıda kesin ve kati çözüm şartı ile vatandaşın işi oluyorsa olacak olmuyorsa neden olmadığı niçin olmadığı izah edilip vatandaş ümitlendirilmeyecek.

Git gel yaptırılıp vatandaş bezdirilmeyecek.

-Ve bugün git yarın gel sonra bana hatırlat Cuma beni ara gibi olaylar bitecek. Git gel yaptırılıp vatandaş bezdirilmeyecek.
Sonuç olarak daha da yapılacak onlarca bazılarına uçuk gelecek projem olduğunu hatırlatmış olayım
Eğer teveccüh edip halkımızın desteği ile seçildiğim taktirde beş yılın sonunda ilçemizde değişiklik göremiyorsanız siz beni değiştirin
Hepinizi her siyasi partiden olan tüm hemşerilerimizin desteğini bekliyor saygılar ve sevgilerimi sunuyorum .”dedi

   

Etiketler

Fehmi Duman