Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,”81 ilimizin tamamının çehresini, kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,”81 ilimizin tamamının çehresini, kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası’nda yaptığı konuşmada, “Rantın değil, insanın ön planda olduğu şehircilik anlayışından en küçük bir taviz vermeden, deprem bölgelerinden başlayarak 81 ilimizin tamamının çehresini, kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şûrası’na katılarak bir konuşma yaptı.

Şûra’nın hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birikimleriyle, tespit ve teklifleriyle şûramıza katkı verecek bilim insanlarımıza, uzmanlarımıza, sivil toplum temsilcilerimize, medya mensuplarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Komisyonlarda yapılacak tartışmaların ve ortaya çıkacak raporların, kentsel dönüşüm çalışmalarına ışık tutacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şûra boyunca yürütülecek müzakerelerden, hazırlıklarına başladığımız ‘deprem yasası’ için de en geniş şekilde istifade edeceğiz. Amacımız; insanlarımızı ve şehirlerimizi tehdit eden deprem gerçeğine karşı elimizdeki en önemli araç olan kentsel dönüşümü en sağlıklı, hızlı ve adil bir şekilde yürütecek hukuki altyapıyı kurmaktır” dedi.

 

Deprem bölgesinde sadece konut yapmadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Ticari alanlarıyla, meydanlarıyla, kültür ve sanat yapılarıyla, spor tesisleriyle, parkları ve bahçeleriyle, medeniyetimizin şehir anlayışını modern çizgilerle yoğuran geleceğin şehirlerini de inşa ediyoruz. Rantın değil, insanın ön planda olduğu şehircilik anlayışından en küçük bir taviz vermeden, deprem bölgelerinden başlayarak 81 ilimizin tamamının çehresini, kentsel dönüşümle değiştirmekte kararlıyız.”

Etiketler

Fehmi Duman