Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Devlet, eğitimde vatandaşın talepleri karşısında kör, sağır kesildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Devlet, eğitimde vatandaşın talepleri karşısında kör, sağır kesildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “85 milyon olarak hepimizin birinci önceliği evlatlarımızın geleceğidir. Eğitim meselesinde, siyasi görüşü ne olursa olsun tüm paydaşların, yapıcı eleştirilerine açığız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, bu seneki programı tüm il ve ilçe müdürlerinin yanı sıra öğretmen ve öğrencilerin de aralarında yer aldığı geniş bir katılımla yaptıklarını söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm eğitim öğretim camiasına hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “3 aylık yaz tatilinin ardından pazartesi günü öğrencilerimiz okulları ve öğretmenleriyle buluştu. Minik kalpleri okula başlamanın heyecanıyla kıpır kıpır atan yavrularımızın hepsinin tek tek gözlerinden öpüyorum. Kendi evlatlarından ayrı tutmadıkları kıymetli öğrencileriyle kucaklaşan tüm öğretmenlerimize de buradan selam gönderiyorum. Sizlerin şahsında ülkenin 81 vilayetinde ilçelerden köylere kadar, 780 bin kilometrekare vatan toprağının her karışında aşkla çalışan eğitim ordumuzun her bir neferine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.”

“TÜRKİYE’NİN MÜREFFEH YARINLARI İÇİN MÜCADELE EDERKEN BİZDEN KOPARTILAN ÖĞRETMENLERİMİZİN HİÇBİRİNİ UNUTMADIK”

Aydınlık yarınların teminatı gençleri yetiştirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan kıymetli öğretmenlerin hakkının ödenemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Mesleğini tutkuyla icra eden idealist bir öğretmenin milletimize yaptığı hizmetleri anlatmaya kelimeler kifayet etmez. Rabb’im tüm öğretmenlerimizden razı olsun diyorum. Üzerimde hakkı ve emeği olan saygıdeğer öğretmenlerimi, burada bir kez daha saygıyla anıyor, vefat edenlere Allah’ta rahmet niyaz ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yine bu vesileyle Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın gibi görevi başında şehit edilen eğitim camiamızın tüm şehitlerini de rahmetle yâd ediyorum. Aynı şekilde 6 Şubat depremlerinde yıkıntıların altında kalarak aramızdan ayrılan öğretmen ve öğrencilerimize Mevla’dan rahmet diliyorum. Türkiye’nin müreffeh yarınları için mücadele ederken bizden kopartılan öğretmenlerimizin hiçbirini unutmadık, unutmayacağız. Onların uğrunda canlarını feda ettikleri değerleri yaşatmaya, yüceltmeye devam edeceğiz” diye ekledi.

“FARKLI GÖRÜŞLERDEN İNSANLARIMIZIN TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUNU SAHİPLENMESİ BİZLERE CESARET VERDİ”

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın ismini ülkenin en büyük rezervine sahip petrol sahasına verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Günlük 100 bin varil üretim yapacak petrol sahamız Türkiye’ye değer kattıkça şehidimizin adı da nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir. Değerli kardeşlerim, bu sene Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. 29 Ekim tarihinde millet olarak bu önemli yıl dönümüne ulaşmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız. Bu topraklardaki bin yıllık şanlı mazimizden aldığımız cesaret ve ilhamla devletimizin ikinci asrına çok büyük bir heyecanla gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen sene Cumhuriyetin 100. yılına bir selam mahiyetinde Türkiye Yüzyılı vizyonunu kamuoyuyla paylaştıklarını aktararak, “Farklı görüşlerden insanlarımızın Türkiye Yüzyılı vizyonunu sahiplenmesi, devleti yönetenler olarak bizlere cesaret verdi, güven aşıladı. Bunun siyasi bir söylemden öte ayakları yere basan, tutarlı, kapsamlı hedefler bütünü olduğu görülmüş oldu” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mayıs ayındaki seçimlerde milletin Türkiye Yüzyılı’na olan güçlü desteğinin teyit edildiğini söyledi.

“BİZ KENDİMİZİ DE MİLLETİMİZİ DE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİNİ DE BİLİYORUZ”

İstiklalden istikbale kurdukları köprüyü güçlendireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı bir asır önce olduğu gibi 85 milyon el ele, gönül gönüle vererek Türkiye Yüzyılı’nı hep birlikte inşa edeceklerini vurguladı.

Tarih boyunca nice engeli aşan, nice saldırıyı püskürten, nice oyunu bozan, nice imkânsızlığı başaran mücadeleci bir milletin evlatları olarak bu hedefe de ulaşacaklarına yürekten inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylesine kendilerinden emin ve iddialı konuşmasının arkasında 21 yıllık emek, özveri ve çalışmanın olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne yaptıklarını, 21 yılda neyi başardıklarını çok iyi bildiklerini dile getirerek, “Biz kendimizi de milletimizi de Türkiye’nin potansiyelini de biliyoruz. Çünkü biz 2002’den beri boş durmadık. Türkiye Yüzyılı’na giden yolun önündeki taşları temizledik, altyapısını kurduk. Eğitimden teknolojiye, ulaştırmadan savunmaya, demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda çok ciddi hazırlık yaptık. Bu süreçte eğitime daima özel önem ve öncelik verdik” diye konuştu.

“HÂLİHAZIRDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 80’İNİ BİZ ATADIK”

Burada özeti olacak şekilde bazı rakamları paylaşmak istediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakınız, 2002 yılında göreve geldiğimizde derslik sayımız 343 bindi. Bugün bu sayı iki kata yakın artışla 620 bine çıktı. 21 sene önce yaklaşık 500 bin öğretmenimiz varken şimdi 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var. Hâlihazırda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80’ini biz atadık. Rekor sayıdaki atamalar yanında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Şimdi Bakanlığımıza bağlı olarak resmî eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar ve usta öğreticilerimizle ilgili bir adım atıyoruz. Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız. Millî Eğitim burslusu lisansüstü öğrencilerimizin burslarını da okudukları ülkenin şartlarına göre değişen oranlarda yükseltiyoruz. Burslarda, döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapmış oluyoruz. Her iki müjdemizin de hayırlı olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomisi güçlendikçe 85 milyonun her bir ferdinin hak ettiği payı almasını sağlayacaklarını dile getirerek, eğitim kurumlarını, spor salonları, dijital kütüphaneler ve laboratuvarlarla donatarak altyapı problemlerini önemli ölçüde çözdüklerini anlattı.

Okullardaki 560 bin etkileşimli tahta sayısını 2023 yılı sonuna kadar 620 bine ulaştıracaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Okullarımızın fiziki altyapısını geliştirme yanında darbeci zihniyetin eğitim sisteminde yol açtığı tahribatı da giderdik. Meslek liselerine üvey evlat muamelesi yapan katsayı adaletsizliğine son verdik. Ortaokul ve liselerde başörtüsü yasağını kaldırarak kız evlatlarımızın eğitimlerinin önünü açtık. İsteyen öğrencilerimiz ülkemizdeki tüm okullarda mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamberimizin hayatını öğrenme imkânına kavuştu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ders kitaplarının ücretsiz dağıtılarak hem velilerin büyük bir yükten hem de öğrencileri kırtasiye kırtasiye dolaşmaktan kurtardıklarını söyledi.

Okul öncesi eğitimi, daha önce hiç olmadığı kadar yaygınlaştırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun gibi pek çok yeniliği, reformu, atılımı, düzenlemeyi, eğitim alanında Türkiye’ye kazandırdıklarını vurguladı.

“EVLATLARIMIZI, ONLARIN YAŞAYACAKLARI ZAMANIN İHTİYAÇLARINA GÖRE YETİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatın dinamizmi içinde yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasının gayet doğal olduğuna değinerek, şöyle devam etti: “Bizim okul yıllarımızla çocuklarımızın ve torunlarımızın büyüdükleri zaman arasında dağlar kadar fark var. Sadece teknolojik imkânlar değişmedi. Aynı zamanda insanlar değişti. Talepler değişti. Karşı karşıya kalınan sorunlar değişti. Tüm bunlarla birlikte elbette beklentiler ve istekler de değişti. Hayata dair her alanda köklü değişimler yaşanırken eğitim yöntemlerinin, eğitim araçlarının ve müfredatın aynı kalması elbette düşünülemez. Biz, ‘böyle gelmiş, bırakalım böyle gitsin’ zihniyetinin bedelini çok ağır ödemiş bir ülkeyiz. Hepsi beşeri hazinemiz olan pırıl pırıl çocuklarımızı yasakçı, tek tipçi, formatlayıcı, eğitim sisteminin paslanmış dişleri arasında ne yazık ki kaybettik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınav odaklı, sınavlardaki başarıya odaklı bakış açısının ne yazık ki eğitim sisteminin kanayan yaralarından biri olduğunu ifade etti.

Düşünmeye, sorgulamaya, öğrencilerin sanat, spor, bilim, edebiyat gibi farklı alanlardaki kabiliyetlerini keşfetmeye yeterince önem verilmediğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Milletimizi asırlardır ayakta tutan manevi değerler örselendi, yok sayıldı. Devlet, eğitimde vatandaşın talepleri karşısında kör, sağır kesildi. Tüm bu acı tecrübelerimizin dışında artık şunu çok net görebiliyoruz. Eskiye öykünerek zamanın gerisinde kalarak hiçbir yere varamayız. Evlatlarımızı kendi dönemimizin şartlarına göre değil, onların yaşayacakları zamanın ihtiyaçlarına göre yetiştirmemiz gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu amaçla atılan her adımın önüne arkasına bakmadan birilerinin hemen yapbozculuk olarak yaftalamasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. 85 milyon olarak hepimizin birinci önceliği evlatlarımızın geleceğidir. Eğitim meselesinde siyasi görüşü ne olursa olsun tüm paydaşların, yapıcı eleştirilerine açığız. Önerisi olan getirsin. Fikri olan paylaşsın. Tenkidi olan iletsin. Yapılan her çalışmaya kapı duvar olmak yerine eğitimde kaliteyi artıracak projeler sunulsun. Ama doğrudan istikbalimizi ilgilendiren eğitim konusu ideolojik kakofoniye mahkûm edilmesin” diye ekledi.

“TÜRK DEMOKRASİSİ SİVİL ANAYASA YAPACAK OLGUNLUĞA ULAŞMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akademisyeni, sendikası, derneği, gazetecisi, siyasi partisi dâhil herkesi, objektif bir anlayışla eğitim hamlelerine samimi katkı vermeye davet etti.

“Türkiye, eğitim başta olmak üzere her meselesini konuşacak, tartışacak, ortak akılla çözüm yolları bulacak kapasiteye sahip bir ülkedir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı durumun darbe anayasası yerine ülkeyi sivil, kuşatıcı ve özgürlükçü bir anayasayla buluşturma hedefleri için de geçerli olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk demokrasisinin sivil anayasa yapacak olgunluğa ulaştığını ve 15 Temmuz ihanetinden alnının akıyla çıkarak rüştünü ispat ettiğini vurgulayarak, “Cumhuriyetimizin ikinci asrındaki yolculuğumuzu sivil bir anayasayla yapmamız amaçlarımıza daha kolay ulaşmamızı sağlayacaktır” diye konuştu.

“AY YILDIZLI AL BAYRAĞIMIZIN TEMSİL ETTİĞİ BAĞIMSIZLIĞIMIZ BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Yeni anayasayı her zaman ve her yerde ifade ettikleri gibi 4 ana sütun üzerine inşa etmeyi hedeflediklerini, bunların da “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” ilkeleri olduğunu ısrarla söylediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizin bekası, milletimizin birliği, vatanımızın bütünlüğü, ay yıldızlı al bayrağımızın temsil ettiği bağımsızlığımız bizim kırmızı çizgimizdir. İşte bir tane sözde milletvekili çıkmış ne yapıyor? Benim Mehmetçiğime saldırıyor. O Mehmetçik ki teröristlere karşı kendini fedayıcan ediyor. Ama mensubu olduğu ana muhalefet partisi kalkıp da bu milletvekili müsveddesine en ufak bir söz söylemiyor veya bir müeyyide uygulamıyor. Şu anda bu topluluk Allah’ın izniyle işte bu sözde milletvekillerine gereken dersi gerektiği zamanda en ideal şekilde verecek kalitedir.”

Mehmetçiğe hiçbir gücün dokunmasına müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarıyla işbirliği ve istişare içinde yeni anayasa sürecini de bu şekilde sürdüreceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “önce milletim ve memleketim” diyebilme cesaretini gösteren tüm aktörlerin de bu sürece pozitif katkı vermesini beklediklerini aktardı.

“TÜRKÇE’NİN İYİ KONUŞULMASI, GÜZEL YAZILMASI VE OKUNMASINI TEŞVİK EDİYORUZ”

Türkiye Yüzyılı’nın her konu gibi eğitimde de yeni bir dönemin kapılarını aralayacağına inandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 21 yılın tecrübesi, halkın talepleri ve günün ihtiyaçları doğrultusunda bazı projelerin hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Öğretmenlerin, lisans programlarından öğretmen istihdamı ve mesleki geliştirme süreçlerini yeniden ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada amacımız öğretmenlerimizin hem mesleklerini daha huzurlu icra etmelerini hem de evlatlarımızı daha başarılı yetiştirmelerini sağlamaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akıllı telefonlarla birlikte sosyal medya araçlarının gençler arasında kullanımının yaygınlaşmasının yeni problemleri beraberinde getirdiğine işaret ederek, ekran bağımlılığı, odaklanma sorunu, kişisel bilgilerin bilinçsizce paylaşılması, ciddiyet ve disiplin eksikliğinin bunlardan sadece bir kısmı olduğunu söyledi.

Bu sıkıntıların önüne geçecek adımları attıklarını ve atacaklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dijital mecraların dili kısırlaştıran etkisi karşısında Türkçe’nin iyi konuşulması, güzel yazılması ve okunmasını teşvik ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin kelime haznelerini, kavram bilgilerini ve düşünme becerilerini geliştirmeleri için her türlü çabayı göstereceklerinin altını çizerek şöyle devam etti: “Küresel güç odaklarının özendirdiği sapkın akımlarla mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz. Aile müessesesini koruyacak, çocuklarımızı ailevi değerlerimizin aydınlık rehberliğinde yetiştireceğiz. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek nasıl görevimizse, küresel çetelerin dayattığı sapkınlıklarla mücadele etmek de asli vazifemizdir.”

“YIKARAK DEĞİL, ÜZERİNE KOYARAK GİDECEĞİZ”

Yeninin peşinde koşarken geçmiş kazanımlara halel getirmeyeceklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitime dair konularda geçmişin başarılı örneklerinin devam ettirilmesi çok çok önemli. Yani yıkarak değil, üzerine koyarak gideceğiz. İyi projeleri sahiplenerek varsa eksiklerini tamamlayacağız. Şimdiye kadar hükümet olarak hep bu anlayışla hareket ettik. Mesleki eğitimde yakın dönemde devreye aldığımız projelerle ülkemizin iş gücü ihtiyacının karşılanması noktasında çok iyi bir konuma geldik” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, okul, sanayi ve aile işbirliğini çok güçlü şekilde tesis ederek bu alanda kanayan yaraya çare ürettiklerini, şehirlerin nüfusunun ve çalışan sayısının artması neticesinde, ortaya çıkan okul öncesi eğitim kurumu ihtiyacını da süratle giderdiklerini ifade etti.

“DEPREMLERİN EĞİTİM ÖĞRETİMDE AÇTIĞI YARALARI SARMAK EN ÖNCELİKLİ GÜNDEM MADDEMİZDİR”

Çıraklık eğitimini yeniden rayına oturttuklarını, bunun takdirle karşılanan bir başka başarı hikâyesi olduğunu, bu projeleri güçlendirerek yola devam edeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “6 Şubat depremlerinin eğitim öğretimde açtığı yaraları sarmak en öncelikli gündem maddemizdir. Asrın felaketinde 936 okul, 11 bin 738 dersliğimiz kullanılamaz hâle geldi. Planladığımız okul ve derslik sayılarına ilaveten acil ihtiyaç duyulan yeni 2 bin 571 dersliğimizi açtık. Toplam 15 bin 720 dersliğimizi ise gelecek sene hazır hâle getireceğiz. Bugüne kadar bölgedeki 48 bin dersliğimizin bakım onarım çalışmalarını yaparak yavrularımızın emrine verdik. AFAD koordinasyonunda 11 bin konteynerimiz de hızlı bir şekilde hazırlanarak öğretmenlerin hizmetine sunuldu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesindeki çocukların eğitimde sıkıntısının olmaması için ellerinden geleni yapmayı sürdüreceklerine işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Öğrencilerimizden yarınlara umutla, heyecanla bakmalarını ama şu dört kelimeyi de unutmamalarını rica ediyorum: ‘Oku, düşün, uygula, neticelendir’ Kendilerini geleceğe çok iyi hazırlamalarını, bunun için çok okumalarını, öğrenmelerini, araştırmalarını istiyorum. Yarının mühendisleri, doktorları, öğretmenleri, bilim adamları, sanatçıları, düşünürleri, cumhurbaşkanları inşallah sizlerin arasından çıkacaktır. Sizlerden ufkunuzu geniş, zihninizi açık, merakınızı daima canlı tutmanızı bekliyoruz. Bu duygularla 2023-2024 eğitim öğretim yılının bir kez daha milli eğitim camiamıza, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Programda, Kahramanmaraş merkezli depremlerde bakanlığın arama kurtarma biriminde görev almış öğretmenlere takdir belgesi verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve öğrencilerle yeni eğitim öğretim yılının ders zilini çaldı.

Etiketler

Fehmi Duman