Cumhurbaşkanı Tatar’a, Kıbrıs gazilerinin de katıldığı konferans öncesi fahri doktora tevdi edildi.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, Kıbrıs gazilerinin de katıldığı konferans öncesi fahri doktora tevdi edildi.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, Kıbrıs gazilerinin de katıldığı konferans öncesi fahri doktora tevdi edildi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı, şiir okunması, askeri darbeler ve Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili sinevizyon gösterisi, müzik dinletisi ile başlayan konferans öncesi Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz ile Milli İrade Derneği Başkanı, Sakarya milletvekili Ali İnce konuşma yaptı.

Etkinlikte, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Sakarya’yı ziyaretinden dolayı teşekkür edilen konuşmalarda, darbelerin, demokrasi için kara bir leke olduğuna vurgu yapıldı, 27 Mayıs’ta sözde mahkeme kararı ile idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan anıldı, darbeciler lanetlendi.

Kıbrıs Barış Harekatının adaya barış huzur güvenlik getirdiğine vurgu yapılan konuşmalarda, her zaman barıştan yana olan Türkiye Cumhuriyetinin her zaman her şartta Kıbrıs Türk halkının yanında olduğu kaydedildi.

Konuşmalarda, Gazze’deki saldırılar da kınanırken, İsrail lanetlendi, saldırıların bir an önce durması temenni edildi.

Özgeçmişi okunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora tevdi edildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, konferansta yaptığı konuşmada, fahri doktora ve misafirperverliğe teşekkür etti. Kıbrıs gazilerine de teşekkür eden Tatar, Kıbrıs adasının Türkiye Cumhuriyetinin bir parçası olduğunu ifade ederek, su projesi ile de daha da derinden bağlandığını söyledi.

Su ile birlikte kablo ile elektrik getirilmesiyle de bu bağların daha da güçleneceğini ve kimsemin bu bağı ayıramayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs tarihini de anlattı.

Osmanlı adası olan Kıbrıs adasının İngiltere’ye devredilmesi sonrası Türk Yunan dengesinin değiştiğini ancak Kıbrıs Türkünün hiç bir zaman mücadelesini bırakmadığını, vatan toprağını koruduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs adasının korunmasında katkısı olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu’yu andı.

Türkiye tarafından Kıbrıs konusunda ortaya konan iradeyi anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyetinin kurulması ve garantör ülke olarak yer almasında Adnan Menderes’in katkısının büyük olduğunu kaydetti.

Rum saldırıları sonrasında Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkını kullandığını, Kıbrıs Türk halkını saldırılardan kurtardığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, şehitlere ve gazilere minnet duygularını ifade etti, andı.

1974 sonrası Kıbrıs’ta Türk halkı için bir dönüm noktası başladığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti için de büyük bir kazanım olduğunu söyledi.

Bu çerçevede devletin geçen süreçte öneminin arttığını, kökleştiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon görüşmelerinin sonlanmasının ardından İki devletli bir anlaşma için yeni siyaseti ortaya koyduklarını söyledi.

Devletin bir anlaşmanın parçası olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bağımsız egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye ile tam uyum içinde garantörlüğünün devamı ile gelişmeye devam edeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının yalnız olmadığını, dayatma bir çözüme onay vermeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyasetin kökleşmesi için var güçleriyle mücadele ettiklerini, yeni siyaseti sürekli muhataplarına anlattıklarını dile getirdi.

Türkiye ile birlikte geleceğine devletine vatan toprağına sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, devlete her zaman sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı ve İslam İşbirliği Teşkilatına gözlemci üye olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta iki ayrı devlet halk demokrasi olduğunu işaret etti, bu şartlarda bir anlaşma olabileceğini söyledi.

Sakarya’nın depremde zarar görmesine rağmen yeniden yapılandığını, geliştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’de depremde yaşamını yitirenleri andı.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Tatar’a günün anısına hediyeler takdim edildi ve anı fotoğrafı çekildi

Etiketler

Fehmi Duman